FRANKFURT, BRATISLAVA. Ani deň po voľbách v Hesensku nie je jasné, kto sa v tejto spolkovej krajine ujme moci. Dve veľké strany, kresťanskí a sociálni demokrati, si cez noc prekvapujúco vymenili pozíciu na stupni víťazov.
Podľa neoficiálnych výsledkov vyhrali kresťanskí demokrati (CDU) so ziskom 36,8 percenta a o desatinu percenta porazili sociálnych demokratov (SPD), ktorí niekoľko hodín po uzatvorení volebných miestností viedli. Keďže sa do hesenského parlamentu dostala aj postkomunistická Ľavicová strana, nemá ani jeden tábor dosť hlasov na väčšinovú koalíciu.
CDU stratila i získala
Hesensko si tak počká na nového premiéra, hoci po nočnom obrate si kreslo nárokuje Roland Koch. Aj keď jeho kontroverzná kampaň o kriminalite mladých cudzincov pripravila stranu o voličov, stal sa Koch víťazom, akokoľvek tesným. Ak sa mu podarí dať dokopy fungujúcu vládu, budú všetky jeho excesy zabudnuté.
Keďže čísla nepustia, obe strany majú čas na povolebné hodnotenia. Tie sú rovnako nejasné ako výsledok volieb v Hesensku a strany si ich môžu vyhodnocovať podľa ľubovôle. CDU prišla o 12 percent voličov a pripíše si najhorší volebný výsledok v tejto krajine za posledných 60 rokov.
Koch je však stále v hre o Hesensko. A s ním aj kancelárka Angela Merkelová, ktorá ho v proticudzineckom ťažení podporila. Kochova prehra bude aj jej prehrou.
V Dolnom Sasku sa však pokojná predvolebná kampaň osvedčila. Aj keď tu stratila CDU necelých šesť percent, Christian Wulff bude ďalej pohodlne vládnuť s liberálmi (FDP).
Ľavica bodovala
Rovnako nejasne sú na tom sociálni demokrati (SPD), ktorí už včera búrlivo oslavovali víťazstvo v Hesensku. Strana sa cíti potvrdená vo svojom odklone doľava a snahe robiť pre ľudí sociálnejšiu politiku. Rovnaká stratégia však zlyhala v Dolnom Sasku, kde sa jej nepodarilo ohroziť pozíciu Wulffa. Tu si zase SPD pripíše svoj najhorší volebný výsledok.
Najlepšie sú na tom postkomunisti z Ľavicovej strany. Strana, ktorá bola doteraz zastúpená iba na východe krajiny, sa dostala do dvoch veľkých západonemeckých krajinských parlamentov a dala jasne najavo, že s ňou treba v budúcoročných parlamentných voľbách rátať.
Hoci zatiaľ nemá koaličný potenciál, pretože žiadna zo strán s ňou nechce vládnuť. Ani v Hesensku, kde sú teraz pomery také tesné.
Nič dobré to neveští pre veľkú koalíciu v Berlíne. Ťahanice v Hesensku jej na nálade určite nepridajú. Nervózni sú z toho aj nemeckí podnikatelia. Straty CDU a úspechy ľavice vnímajú s „mimoriadnymi obavami,“ povedal pre denník Handelsblatt prezident Spolkového zväzu nemeckého priemyslu Jürgen Thumann.
Obáva sa, že sa teraz už nebude hovoriť o inom, ako o sociálnej spravodlivosti, prerozdeľovaní zdrojov a Nemecko čaká „obrat doľava“.
Bojovali sme za rozdielnu politickú kultúru a vyhrali sme.
Andrea Ypsilanti, šéfka SPD v Hesensku