BRATISLAVA. Výrobca obuvi Ecco Slovakia zníži počet zamestnancov o 283. Vo firme naďalej ostáva 859 pracovných miest. Firma zároveň zredukuje výrobnú kapacitu zo šiestich strojov na štyri. V dôsledku toho zníži výrobu z 3,7 milióna na 2,8 milióna párov topánok ročne. Firma pritom ešte v roku 2002 čerpala štátnu pomoc vo forme úľav na dani vo výške viac ako 263 miliónov.
Ministerstvo hospodárstva sa do našej uzávierky nevyjadrilo, za akých podmienok bola štátna pomoc firme Ecco poskytnutá a či má firma na ňu nárok aj potom, čo prepúšťa takýto počet ľudí.
Sľubovali miesta a dnes prepúšťajú
Príčinou úsporných opatrení sú podľa firmy snaha o zachovanie konkurencieschopnosti a problémy pri získavaní nových zamestnancov. Nedostatok kvalifikovanej pracovnej sily má za následok neuspokojivé výrobné výsledky.
Zredukovaním výrobnej kapacity sa podľa výkonného viceprezidenta výrobnej a logistickej skupiny Ecco Jensa Christiana Meiera závod v Martine dostane na úroveň, keď bude schopný udržať si stabilných zamestnancov, a tak sa zlepší využitie lokálnej skúsenej pracovnej sily. „Sme veľmi smutní, že rušíme niektoré pracovné pozície, ale z dlhodobého hľadiska sme k tomu nútení,“ povedal. Je presvedčený, že toto je najlepší spôsob, ako si firma udrží konkurencieschopnosť.
Podľa zamestnanca, ktorý chcel zostať v anonymite, dánska firma patrí medzi významných zamestnávateľov v regióne. „V minulom roku sa spúšťala nová výrobná linka a priberal sa väčší počet zamestnancov,“ povedal. Novým zamestnancom podľa neho sľubovali trvalé pracovné miesto v prosperujúcej firme a dnes prepúšťajú. „Dôvodom prepúšťania je fakt, že firma nechce zvýšiť mzdy, aby bola konkurencieschopná na trhu práce,“ povedal.
Dôvody prepúšťania sa nepáčia ani predsedovi odborov textilného, odevného a kožiarskeho priemyslu vo firme Ecco Pavlovi Húšťavovi. Upozornil na to, že firma prepúšťa starých zaškolených pracovníkov a pritom sa sťažuje na nedostatok novej kvalifikovanej pracovnej sily. Keby mali problémy s pracovnou silou, neprepúšťali by starých zamestnancov. „Problémy s fluktuáciou a so získavaním nových zamestnancov majú aj iné firmy a neriešia to hromadným prepúšťaním,“ povedal.
Podľa neho prišli odbory s návrhmi, ktoré by pomohli stabilizovať pracovnú silu a znížiť fluktuáciu. Či hromadné prepúšťanie súvisí s koncom daňových prázdnin, nie je odborárom známe.
Vláda nevytvára podmienky
Zamestnávateľov však obhajuje tajomník Republikovej únie zamestnávateľov Martin Hošták. Podľa neho nielen v obuvníctve, ale aj v textilnom priemysle musia čeliť tvrdej konkurencii z ázijských trhov. „Náklady na prácu sú už dokonca aj u nás také vysoké, že konečné ceny ťažko konkurujú produktom z Ázie,“ povedal.
Ďalším problémom podľa neho je, že vláda nevytvára podmienky pre podnikateľov, ktoré by im umožnili konkurovať. „Bol prijatý nepružný Zákonník práce, nie je vôľa znižovať dane a odvody, do značnej miery sa zhoršilo podnikateľské prostredie a neodstraňujú sa administratívne bariéry podnikania,“ povedal Hošták.
Toto všetko podľa neho vplýva na celkovú konkurencie schopnosť našich firiem a výrazne sa to prejavuje v obuvníckom a textilnom priemysle.
Ecco Slovakiav roku 2006:
Tržby z redaja 2,555 miliardy korún
Medziročný nárast oproti roku 2005 bol 13,6 percenta
Pridaná hodnota vzrástla o 6,1 percenta na 438,7 milióna
Predala 14,8 milióna párov topánok
Celosvetovo zamestnávala 12670 zamestnancov