Prečo fúkal cez víkend taký silný vietor?
„Nad západnou Európou, najmä nad Francúzskom, bol stred tlakovej výše a nad Pobaltím, Škandináviou a západným Ruskom tlaková níž. Medzi týmito proti sebe stojacimi útvarmi sa prejavila zmena tlaku vzduchu, čo spôsobilo silný vietor.“
Slovensko bolo v centre?
„Zasiahnutá oblasť siahala od severného Nemecka, cez Čechy, Moravu, Poľsko, Slovensko, až po Pobaltie. Najvyššie rýchlosti vetra zaznamenali v Nemecku, cez 160 kilometrov za hodinu. Veľkú časť Slovenska ochránil Karpatský oblúk.“
Ktoré oblasti boli zasiahnuté u nás?
„Napríklad Bratislava. Tam sa Dunaj zarezáva do pohoria a vytvára brány, ktorými vzduchové hmoty prúdia v zúženom priestore a tým sa zrýchľuje rýchlosť vetra. Zasiahnutá bola aj Podunajská nížina a oblasť Tatier. Najvyššie rýchlosti vetra v nárazoch boli namerané na Chopku, 166 km/h, na Lomnickom štíte, 140 km/h, a v Poprade na letisku, 126 km/h. Vietor nad 118 km/h už považujeme za orkán.“
Sú víchrice v našom prostredí bežné?
„Vyskytujú sa každú zimu. Napríklad vlani sa v priebehu januára a začiatkom februára zopakovali až trikrát vo veľmi krátkom čase, čo už bolo trochu zvláštne.“
Bude víchric pribúdať?
„Dochádza ku globálnemu otepľovaniu, takže procesy prebiehajúce v atmosfére majú k dispozícii aj viac energie. Musíme teda počítať aj s vyššími hodnotami rýchlosti vetra.“
Zmenilo sa počasie?
„Zatiaľ pretrváva nadnormálne teplo. Už tento týždeň však prinesie zmeny, treba počítať s premenlivým počasím a v priebehu februára ešte určite príde k ochladeniu a mrazom.“