BRATISLAVA. Premiér Robert Fico si za viac ako rok a pol vo funkcii ešte nikdy nesadol v médiách do duelu s opozičným politikom. „Premiér je momentálne jediný politik, ktorý odmieta akéhokoľvek oponenta,“ povedal pre SME moderátor Joj Daniel Krajcer, ktorý ho neúspešne pozýval do duelu v De Facto.
Za celé obdobie premiérovania si Fico sadol pred kamerami len s prezidentom a predsedom parlamentu a v Českej televízii debatoval s českým premiérom. „Je to predovšetkým moje rozhodnutie (...), do ktorej relácie pôjdem, s kým pôjdem a ako pôjdem. Ja sa už necítim ako v politickej súťaži, ja si plním svoje poslanie ako predseda vlády a čaká ma vážne rozhodnutie v roku 2010, čo urobím ďalej,“ zdôvodnil premiér v Sobotných dialógoch Slovenského rozhlasu. Opozícii odkazuje, že mala možnosť s ním diskutovať v parlamente.
Len ako exkluzívny diskutér
Televízie sa premiérovým požiadavkám prispôsobili a do relácií ho volajú už len ako „exkluzívneho hosťa“, ktorý debatuje len s moderátorom. Sociológ Pavol Haulík vysvetľuje, prečo je takáto pozícia výhodná. „Nedostáva sa do škriepok, zvád a konfliktov, ktoré diváci veľmi neobľubujú.“ Sociológ je presvedčený, že túto taktiku sa bude snažiť Fico udržať čo najdlhšie. „Premiér na to má právo tak, ako sa parlamentná schôdza môže začínať večer. Je to však aj znak poklesu demokratickej kultúry, podobne ako pohŕdanie opozíciou a novinármi či akýmikoľvek kritikmi jeho vlády,“ hodnotí mediálny analytik Gabriel Šípoš z INEKO.
Tibor Búza, niekdajší šéf spravodajstva STV a terajší prvý človek spravodajstva a publicistiky v Markíze pripomína, že je to problém všetkých „začínajúcich“ premiérov. „Dzurindu a Mečiara sme dostali na obraz v STV prvýkrát po približne dvoch rokoch. A tiež nebolo úplne jednoduché posadiť ich proti sebe.“
Televízie sa prispôsobujú
V každej televízii bol Fico ako premiér približne dvakrát, nikdy nedebatoval s opozičným politikom. Súkromné televízie tvrdia, že dramaturgie ich relácií sú prispôsobené skôr účasti jedného hosťa a televízie už automaticky pri premiérovi ani nikoho do duelu nevolajú. „Vychádzam z toho, že nechce ísť do duelu, tak som ho ani nevolala,“ povedala moderátorka Na telo Zlatica Puškárová. Súčasnému a bývalému premiérovi odkazuje, že jej ponuka na spoločnú diskusiu trvá.“ Ak si situácia vyžaduje aj druhého diskutéra, televízie to riešia tak, že ho zavolajú do druhej časti relácie. „Bol pozvaný Fico aj exminister Jureňa, odmietol aj jeden, aj druhý, oponentom im preto každému zvlášť bola Zlatica Puškárová,“ povedal Búza.
Podobne sa požiadavkám Fica, ale aj iných politikov prispôsobuje aj Joj a STV. „Vyváženosť sme dosiahli pozvaním protistrany v ďalšej časti relácie,“ vysvetľuje hovorkyňa STV Želmíra Habánová poslednú návštevu Fica v štúdiu.
Aj v Slovenskom rozhlase má Fico nadštandardný priestor. Raz do mesiaca je hosťom Sobotných dialógov, kde nedebatuje s politikmi, ale s dvomi novinármi. Podobný priestor rozhlas v minulosti vytvoril aj pre Mečiara a Dzurindu.
„Novinár z podstaty nie je rovnocenný super pre politika, nemá také informácie ani motiváciu ako konkurenčný politik,“ uzatvára Šípoš.
Kto s kým áno a kto s kým nie
Politici si kladú podmienky a médiá sa im prispôsobujú. Bez solidarity konkurentov sa nikto neodváži politikom diktovať vlastné pravidlá.
Premiér nie je jediný politik, ktorý má výhrady k oponentom. Aj ostatní si diktujú, s kým pôjdu a s kým nie.
Do vyjednávania s dramaturgiou sa zapájajú stranícke centrály, ale aj osobná nevraživosť.
Najťažšie je ich zohnať
Tak napríklad SMK nedebatuje s SNS, HZDS nedebatuje s KDH, SDKÚ s SNS. Mikuláš Dzurinda si nechce sadnúť za jeden stôl s Jánom Slotom a s SNS je z opozície ochotné diskutovať len KDH. Takýchto rôznych kombinácií, ktoré dramaturgom obmedzujú ich manévrovací priestor, je pritom ešte viac.
Aktuálnym príkladom bola decembrová diskusia v Sobotných dialógoch, kde pozvaný Vladimír Mečiar krátko pred nahrávaním relácie odmietol diskutovať s Hrušovským.
„V médiách nebudeme konfrontačne vystupovať, a nemáme si čo povedať,“ vysvetlil to Mečiar.
Moderátori sa zhodujú, že zohnať dvojicu do diskusie je často komplikovanejšie, ako sa na diskusiu pripraviť. „Ja sa čudujem, že niekedy vôbec vysielame,“ povedala Zlatica Puškárová z televízie Markíza.
Televízie to zvyknú riešiť tým, že do jednej časti relácie pozvú jedného a do druhej časti druhého politika, čo už však nie je žiadna debata. V obľube to svojho času mala televízia Joj.
Hodila by sa solidarita
Podľa moderátora Slovenského rozhlasu Braňa Dobšinského sú si médiá do značnej miery samy na vine. To, že si politici stanovujú takéto podmienky, je podľa neho preto, že médiá v takýchto celkom principiálnych otázkach nevedia byť solidárne.
„Zdravá a tvrdá konkurencia je jedna vec, pochopenie solidarity a z nej vyplývajúcej sily je zasa vec druhá a tu to povedomie dosť chýba. A to je veľká škoda,“ povedal Dobšinský.
(hr)