BRATISLAVA. V pohľade na to, ako sa môže dianie vo svete odraziť v podmienkach poskytovania hypotekárnych úverov u nás, nie sú odborníci zajedno.
Prognózy sa líšia
Miroslava Mitková z Hypocentra netají, že oproti štandardnej situácii je tu vyššia hrozba zvyšovania úrokových sadzieb či sprísňovania podmienok poskytovania úverov. Vraví však, že výška úrokovej sadzby nie je ani v obdobiach, keď finančné trhy nezažívajú otrasy kľúčovým faktorom. „Ak klient potrebuje financie, vezme si aj drahší úver.“
Podľa Pavla Ďurkoviča z poradenskej spoločnosti AWD sa podmienky poskytovania hypoték na našom trhu zásadne nezmenia. „Posudzovanie bonity klienta je nastavené tak, aby bolo zabezpečené bezproblémové splácanie úveru, takže nie je dôvod sprísňovať ho,“ vraví. Úrokové sadzby v druhej polovici roku 2007 mierne stúpli a ďalší nárast sa neočakáva. Za možné sa považuje jemné zníženie sadzieb NBS počas roka.
Analytici UniCredit Bank krátkodobo očakávajú, že najbližší posun sadzieb na trhu bude smerom nadol.
„Predpokladáme, že to bude zníženie o 0,25 percenta najneskôr v septembri. Dlhodobo si myslíme, že tiež dominuje skôr priestor na znižovanie úrokových sadzieb, keďže eurové sadzby sú v súčasnosti nad svojimi dlhodobými priemermi,“ tlmočí názor analytikov hovorkyňa banky Zuzana Ďuďáková.
Dosah na klientov
S názorom analytika AWD, ktorý sprísňovanie podmienok poskytovania hypoték nepredpokladá, sa zhodujú zástupcovia väčšiny bánk. „Hypotekárna kríza náš trh nezasiahla, preto neuvažujeme o zmenách v poskytovaní úverov ani v systéme preverovania klientov,“ tvrdí Marek Michlík z mBank.
Podľa Mitkovej však vyššie úrokové sadzby určite postihnú rizikových klientov. Predpokladá, že by banky mohli sprísniť pravidlá na poskytovanie úverov obyvateľom s nízkymi príjmami alebo tým, čo už splácajú hypotéku či iný úver.
Riaditeľ analytickej spoločnosti Symsite Research Vladimír Dohnal však vraví, že na Slovensku neexistuje segment menej solventných klientov, pretože tým nikto hypotéku neposkytne. „Banky budú reagovať na lokálne podnety a skôr zmäkčovať podmienky v snahe zvýšiť si trhový podiel,“ odhaduje Dohnal.
Kratšie a dlhšie fixácie
Neistota v otázke vývoja výšky úrokových sadzieb by mohla zvýšiť záujem o zafixovanie si úrokovej sadzby hypotéky na dlhšie obdobie. „Klientom by som odporúčal kratšiu fixáciu či variabilnú sadzbu, po vstupe do eurozóny dlhšiu,“ vraví Dohnal. Analytici UniCredit Bank považujú z krátkodobého i dlhodobého hľadiska pre klienta za výhodnejšiu pohyblivú sadzbu.
Väčšina bánk tvrdí, že zatiaľ nezaznamenala zvýšený záujem klientov o zmenu fixácie úrokovej sadzby. „V prípade hypotekárneho úveru stúpol záujem o dvojročnú fixáciu na úkor trojročnej, v prípade americkej hypotéky vzrástol záujem o päťročnú fixáciu na úkor dvoj a trojročnej fixácie úrokovej sadzby,“ vraví hovorca Tatra banky Boris Gandel.
Ponáhľať sa alebo čakať?
Odborníci nevidia dôvod, pre ktorý by záujemcovia o hypotéku mali otáľať alebo sa s jej s vybavovaním ponáhľať. „Vyčkávať si môžu dovoliť klienti, ktorých netrápi bytová situácia, alebo investori do nehnuteľností,“ vraví Mitková. Tí, ktorí podpísali zmluvy o budúcich zmluvách na nové byty s tým, že 50 alebo 80 percent ceny zaplatia po kolaudácii, si nemôžu dovoliť odkladať vybavenie úveru na obdobie vhodnejšej úrokovej sadzby.“
Fixácia úrokovej sadzby hypoték
Obdobie fixácie
Banky umožňujú zvoliť si fixáciu na minimálne jeden a maximálne dvadsať rokov. Väčšina z nich má najdlhšiu fixáciu nastavenú na desať rokov, mBank na päť.
Zmena fixovania
Možná je na základe žiadosti dodatkom k zmluve o úvere.
Koľko zmena stojí
Poplatky sa líšia podľa typu doterajšej sadzby i obdobia, kedy sa klient pre zmenu rozhodne. Pri obnove je fixácia zadarmo, inak treba počítať s 1500, ale aj viac ako 4000 korunami.
Oproti štandardnej situácii na trhu je tu vyššia hrozba nárastu úrokových sadzieb alebo sprísňovania podmienok poskytovania úverov.
Miroslava Mitková, Hypocentrum