Až do nedele platí v Poľsku štátny smútok. Poľský prezident Lech Kyczyński ho vyhlásil po tragickej nehode vojenského lietadla, pri ktorej zahynulo dvadsať ľudí. Väčšinou išlo o elitných predstaviteľov poľského vojenského letectva. Hneď, ako sa Kaczyński dozvedel o katastrofe, zrušil oficiálnu návštevu Chorvátska a vrátil sa urýchlene domov. Rokovanie o zdravotníctve odložil aj poľský parlament.
Poľskí piloti sa v utorok večer vracali paradoxne z konferencie o bezpečnosti lietania z Varšavy na severozápad krajiny, keď sa ich španielske lietadlo typu CASA 295M pri pristávaní zrútilo.
„Zahynula najlepšia časť našej armády. Poľské vzdušné sily stratili vynikajúcich vojakov,” povedal včera minister národnej obrany Bogdan Klich. Medzi obeťami sú štyria členovia posádky a 16 príslušníkov armády. Medzi nimi plukovníci, majori, kapitáni, ale aj brigádny generál Andrzej Andrzejewski.
Malo to dopadnúť inak
Ich lietadlo pritom len 20 minút pred katastrofou pristálo bez problémov na vojenskom letisku pri Poznani, odkiaľ pokračovalo k mestu Miroslaviec.
„Nič nenasvedčovalo tomu, že by sa mohlo stať niečo zlé. Boli to dobrí a skúsení piloti,” komentoval atmosféru letu generál Wlodzimierz Usarek, ktorý vystúpil v Poznani.
Jeden z plukovníkov, ktorý taktiež ukončil svoju cestu na rovnakom letisku, dokonca priznal, že debatovali s kolegom o tom, aké je to dobré lietadlo. O niekoľko minút neskôr sa stroj zrútil pri pokuse o pristátie. Jeho trosky zhoreli do tla.
Nové lietadlo
Vďaka včera nájdenej čiernej skrinke by sa mala určiť presná príčina nehody. Lietadlo bolo takmer úplne nové. Poliaci ho kúpili minulý rok a do okamžiku katastrofy bolo vo vzduchu len 300 hodín – menej ako mnohí jeho pasažieri.
Doteraz boli lietadlá typu CASA považované za veľmi bezpečné, využíva ich niekoľko európskych armád. Poliaci ich vymenili za staré ruské Antonovy. Katastrofa v Poľsku bola vôbec prvou haváriou tohto typu lietadla vôbec. Stroje nasadzovali Poliaci aj v nebezpečnom teréne v Afganistane a Iraku.
„Viem, že neexistujú slová alebo činy, ktoré by mohli zmierniť bolesť. Ale je ľahšie, keď v takýchto chvíľach nie sme osamelí. Úspechy všetkých, ktorí zahynuli, nebudú zabudnuté,” lúčil sa s kolegami generál Andrzej Blasik, veliteľ poľských vojenských síl.
Autor: Tomasz Grabiński, Vroclav