PARÍŽ, BRATISLAVA. „Objavili sme podvod výnimočnej veľkosti a charakteru,“ opísala masívnu spreneveru banková skupina Société Générale. Jej zamestnanec, tridsiatnik Jérome Kerviel, prekročil pri obchodovaní všetky limity.
Bol veľmi šikovný a všetky straty sa mu podarilo kamuflovať vďaka tomu, že podrobne poznal kontrolné systémy banky. Ďalšie podrobnosti podvodu neboli včera známe.
Ostrá reakcia trhov
Francúzsky gigant oznámil, že obchodníka ihneď postavili mimo služby a čaká ho vyhadzov. Odísť budú musieť aj jeho šéfovia. Tým sa zlé správy nekončia. Pre problémy na hypotekárnom trhu v Spojených štátoch prišla banka o ďalšie dve miliardy, celková strata sa tak vyšplhala až na sedem miliárd eur.
SocGen však zostáva v čiernych číslach, čistý zisk za vlaňajší rok klesol na úroveň 600 až 800 miliónov eur. V roku 2006 pritom banka zarobila rekordných 5,2 miliardy eur.
„Najzávažnejšie na tom je, že táto udalosť spochybňuje systémy riadenia v niektorých bankách. Nie je možné zo dňa na deň povedať, že máte stratu sedem miliárd,“ povedal analytik banky Fortis v Madride Carlos García. Aj ďalší finanční analytici tvrdia, že prípad poškodil povesť banky. Rovnako ostrá reakcia prišla od ratingovej agentúry Fitch, ktorá SocGen znížila rating zo stupňa AA na stupeň AA mínus.
Prekonal aj slávneho Nicka Leesona
Európske médiá ihneď pripomenuli, že parížsky obchodník prekonal doteraz najvyšší finančný podvod štvornásobne. Britský obchodník Nick Leeson v roku 1995 špekuloval s investíciami na finančných trhoch v Ázii a materskej banke Barings spôsobil také straty, že skrachovala. Išlo pritom o ústav s 230ročnou históriou. „Je to vážny prípad, ktorý však nesúvisí so situáciou na finančných trhoch,“ upokojoval francúzsky premiér Francois Fillon účastníkov Svetového ekonomického fóra v Davose.
Société Générale vlastní v Čechách Komerční banku. „Na hospodárske výsledky to nebude mať vplyv,“ povedala pre ČTK hovorkyňa banky Romana Ondrušková. Vplyvy na výplatu dividend neupresnila.
Najväčšie bankové podvody
l 7,1 miliardy dolárov
Január 2008
Stratu zapríčinil zamestnanec francúzskej banky Société Générale.
l 6,4 miliardy dolárov
Marec, apríl 2006
Hedžový fond Amaranth Advisors spôsobil túto stratu pre zlé kontrakty s plynom. Amaranth a ich bývalý hlavný obchodník Brian Hunter sa pokúsili manipulovať budúce kontrakty s plynom na burze NYMEX v roku 2006.
l 5,56 miliardy dolárov
Január 2001
Scott Szach, bývalý vedúci finančného oddelenia teraz už neexistujúcej firmy Griffin Trading bol obvinený z prelievania peňazí z bankového účtu spoločnosti na účet makléra.
l 2,6 miliardy dolárov
Jún 1996
Stratu zapríčinil Yasuo Hamanaka počas 10 rokov, keď šéfoval obchodníkom s meďou v japonskej spoločnosti Sumitomo.
l 1,4 miliardy dolárov
Február 1995
Stratu spôsobil Nick Leeson, obchodník spoločnosti Barings pri obchodovaní s derivátmi. Spoločnosť získala banka ING za jednu libru.
(reuters)
Société Générale
l jedna z najstarších bánk vo Francúzsku
l založená v máji 1864 ako spoločnosť s ručením obmedzeným
l v roku 1945 bola zoštátnená
l sprivatizovaná v roku 1998
l sídlo Société Générale Paríž
l 120-tisíc zamestnancov
l pobočky v 77 krajinách
l 60percentný akcionár českej Komerční banky
(čtk)
Je to vážny prípad,
ktorý však nesúvisí s momentálnou situáciou
na finančných trhoch.
Francois Fillon, francúzsky premiér
Autor: hud