Predškolská výchova má u nás už stoosemdesiatročnú tradíciu.
V porevolučnom roku 1990 nastal jej prudký útlm, sieť materských škôl sa stabilizovala až o šesť rokov neskôr. Reforma verejnej správy v rokoch 2001 až 2006 opäť prispela k výraznému zníženiu počtu materských škôl. Na konci septembra minulého roku navštevovalo podľa štatistiky Ústavu informácií a prognóz v školstve jednu z 2818 štátnych materských škôl vyše 130-tisíc detí. V 52 súkromných bolo 2052 detí a v 40 cirkevných 2068. Najviac škôlkarov mal Prešovský kraj.
"Aj keď sa stretávame s niektorými kritickými názormi na materské školy, prax ukazuje, že domáce prostredie dokáže poskytnúť dostatočné stimuly na rozvoj dieťaťa len do určitého veku. Zato prepracovaný systém predškolského vzdelávania vie optimálne zabezpečiť ich široký rozvoj zručností," hovorí Erika Straková, špeciálna pedagogička a riaditeľka Pedagogicko-psychologickej poradne v Liptovskom Mikuláši.
Škôlkari sú v testoch lepší ako iné deti
Podľa vyjadrenia Komisie Európskej únie pre vzdelávanie, odbornú prípravu, kultúru a viacjazyčnosť je "predškolská výchova najúčinnejším prostriedkom na vytvorenie základu pre ďalšie vzdelávanie, čím pôsobí preventívne proti predčasnému odchodu zo školy, zvyšuje rovnosť výsledkov a celkovú úroveň zručností".
Jeden starší anglický výskum v zásade dokázal, že deti, ktoré absolvovali inštitucionálnu predškolskú výchovu, dosahovali v testoch merajúcich ich intelektový a rečový rozvoj vyššie výkony než deti, ktoré predškolskú výchovu nemali.
Podporu predškolského vzdelávania v materských školách zdôrazňujú aj závery medzinárodných výskumných porovnávaní výsledkov vedomostí a zručností 15-ročných žiakov, v krajinách OECD a v partnerských krajinách. Aj tie potvrdzujú, že žiaci, ktorí navštevovali materskú školu, dosahovali lepšie výkony vo vzdelávaní v skúmaných oblastiach.
Nová filozofia predškolského vzdelávania v krajinách únie hovorí o práve každého dieťaťa na miesto v materskej škole.
Výučba cudzích jazykov
Dnešní rodičia pri výbere materskej školy prihliadajú na viacero faktorov. Zaujímajú ich aktivity školy, jazyková príprava, čo sa v nich robí pre zdravie detí. Bratislavčanka Miriam Mrízová, mama dvoch dcér, si počas materskej dovolenky napríklad všímala, ako učiteľky komunikujú s deťmi na vychádzkach. "U mňa rozhodol jeden moment, a to keď som videla ako sa sestričky z cirkevnej školy hrali s deťmi na dvore futbal. To ma presvedčilo o ich vzťahu k deťom." Plusom škôlky bola aj výučba angličtiny.
Veľa škôlok do svojho programu zahŕňa aj alternatívne prvky. Ale nie všetky nakoniec u rodičov uspejú. Stalo sa to napríklad martinskej Materskej škole na Hviezdoslavovej ulici, kde si vyskúšali cvičenie jogy. "Kým sa nezačala verejne spájať s filozofiou, brala sa ako bežné cvičenie. Rodičia zaujali negatívny postoj, a tak sme od nej upustili," povedala riaditeľka Elena Nováková.
Výučba cudzích jazykov sa napríklad v 18 škôlkach na území Považskej Bystrice nepresadila.
Hyperaktívne dieťa a znížená imunita
Umiestniť do škôlky hyperaktívne dieťa so zníženou imunitou môže byť problémom. Katarína Hyžlová, ktorá má takéhoto štvorročného syna, hovorí, že možnosti rodiča sú limitované.
"Lekárka pre zníženú imunitu povolila synovi pobyt v škôlke iba na dve hodiny, preto sme museli nájsť takú, ktorá by nám umožnila priviesť aj odviesť syna v netradičných hodinách. Vodíme ho do škôlky na pol deviatu a vyzdvihujeme ho o pol jedenástej, teda približne hodinku predtým, ako si rodičia chodia pre deti, ktoré v škôlke obedujú, ale nespia."
Učiteľka teda musí zaradiť chlapca v tomto netradičnom čase do ustáleného programu ostatných detí. Je to o to ťažšie, že je mimoriadne aktívny a navyše vyrastá medzi dospelými, na pravé detské hry s rovesníkmi si zvyká teda postupne.
Jedným z riešení bola súkromná škôlka. V blízkosti boli len obecné. Rodine vyhoveli až v druhej.
Dieťa je našťastie komunikatívne, rýchlo si zvyklo na kolektív aj na učiteľku, ktorá sa učí zvládať jeho temperament.
"Keďže liečba zníženej imunity u syna pokročila, snažíme sa, aby bol v kolektíve o niečo dlhšie," hovorí Katarína Hyžlová.
Rajonizácia pri materských školách neplatí
- Najneskôr do 15. februára tohto roku musia škôlky oznámiť rodičom čas a miesto zápisu detí do materských škôl. Prihlášku môžu podať riaditeľovi predškolského zariadenia do konca marca.
- Dieťa nemusí chodiť do materskej školy v mieste bydliska. Rodič ho môže zapísať do ktoréhokoľvek predškolského zariadenia, ktoré si vyberie.
- Riaditeľ školy je povinný prijať prihlášku.
- Veľa mestských častí, najmä vo väčších mestách, sa riadi nariadením zastupiteľstiev, podľa ktorého majú pri umiestňovaní prednosť deti s trvalým bydliskom.
- Do predškolského zariadenia možno umiestniť už dvojročné dieťa.
- Zápisné sa v štátnych materských školách neplatí.
- Súkromné za zápis vyberajú 1000 až 1500 korún.
Čo treba k zápisu
- Na zápis do materskej školy rodič prinesie vyplnenú prihlášku.
- Prihlášku mu vydá materská škola alebo si ju stiahne z webovej stránky škôlky.
- Pri zápise odovzdá aj potvrdenie od lekára o zdravotnom stave dieťaťa.
- Potvrdenie od zamestnávateľa škôlky nevyžadujú.
Ako prebieha zápis
- Zápisy sa nekonajú v jeden deň, rodič tak môže urobiť v priebehu marca.
- Na zápis by mal prísť rodič aj s dieťaťom, aby sa zoznámilo s prostredím budúcej materskej školy.
- Môžu si spoločne pozrieť priestory.
- Zápis má podobu rozhovoru, pri ktorom sa riaditeľka zoznamuje s dieťaťom a rodič môže klásť otázky.
- Na záver sa dieťa môže pohrať v triede.
Poplatky v materskej škole
Prevádzkový poplatok 370 Sk
Ide o príspevok, ktorým sa rodičia čiastočne podieľajú na nákladoch spojených s hmotným zabezpečením predškolského zariadenia, jeho výška sa odvíja od výšky životného minima.
Poplatok za stravu
od 30 do 40 Sk na deň, v súkromných škôlkach aj viac
Stravná jednotka na jeden deň je v materských školách individuálna.
Ostatné poplatky ročne do 2000 Sk.
Odsúhlasujú si ich rodičia na začiatku školského roku. Sú v nich zahrnuté kultúrne podujatia pre deti, pranie posteľnej bielizne, dobrovoľný príspevok na hračky, poistné a podobne.
Spôsob výberu
Je v každej škole odlišný. Zvyčajne platia rodičia jednorázovo na začiatku školského roku, ale niekde príspevky vyberajú každý polrok alebo aj mesačne.