MELBOURNE. Maria Šarapovová, ktorá prehrávala s Heninovou vo vzájomnom skóre 2:6, nastúpila ako tank s podporou delostrelectva a mlátila sprava-doľava.
Viedla 5:2, keď Belgičanka skúsila odporovať a otočiť vývoj. Znížila na 4:5 a mala 3 lopty na 5:5, no set neudržala a potom dostala kanára. Prvého od Montrealu 2002, keď jej to vyviedla Capriatiová! Ruska si stav 6:0 v 2. sete obľúbila pomaly ako bežnú vec v každom kole - postupne s Vesninovou, Dementievovou a Heninovou.
Kazom záveru bolo gesto otca Jurija Šarapova, ktorý na mečbal ukázal smerom k súperke rukou niečo, čo vyzeralo ako podrezanie krku. Maria sa bála označiť výkon za životný, ale bola veľmi spokojná s formou na turnaji.
Heninová ostane jednotkou
Heninová zasa raz sklamala vyhlásením, že ju bolelo koleno a nebola úplne fit. Už sme si zvykli, že po prehre hľadá chyby inde.
V roku 2006 skrečovala Mauresmovej finále za stavu 2:6, 0:2 pre údajné bolesti. Napriek tomu ostane jednotkou. Prehrala po 32 víťazstvách za sebou od semifinále Wimbledonu. Šarapovová, lanská finalistka, musí vyhrať celý turnaj, aby si udržala 5. miesto, ba v prípade, že sa Hantuchová dostane do finále, vráti sa na svoju najlepšiu 5. pozíciu z roku 2003.
Ako zranená zver
Serena Williamsová označila svoju hladkú prehru za nesmierne sklamanie. „Nepohybovala som sa, ako som chcela, nepodávala som, ako som chcela a nevolila som správne údery. Jelena hrala skvele, na pľuzgier sa vyhovárať nemôžem. Som perfekcionistka, neznášam, keď mi niečo nevyjde, ale ťažko sa naučiť vyhrávať, keď sa cítite na 30 percent.“
Jankovičová po prvý raz postúpila do semifinále v Melbourne, dovolila Američanke len 4 esá a nekazila (pomer chýb 17:36).
„Hrám ako zranená zver, ktorá chce prežiť a dáva si pozor. Všetko ma bolí, doniesla som si zranenie z Perthu, mohla som sa baliť po 1. kole po troch mečbaloch Paszekovej, nebyť modlitieb a Boha na nebesiach. Beriem tabletky na utíšenie bolesti, balím telo do ľadu a mrznem na kosť, mažem sa masťami, vrieskam pri akupunktúre, ale som na seba hrdá. Toto je môj životný výsledok, vytiahla som na obhajkyňu zbraň - bekhend po čiare, ktorý zasahoval.“
Nadalov najlepší betón
Mužská svetová dvojka nestratila ešte ani set. Nadal sa dostal do svojho prvého grandslamového semifinále na betóne. Fín Nieminen nemal proti nemu veľa šancí a prehráva s ním 0:4 na zápasy. Španiel pritom tvrdí, že nehrá v ideálnej forme.
Je v Austrálii štvrtým Španielom po Gimenovi, Moyovi a Ferrerovi v semifinále. Nieminen si ešte pohoršil bilanciu s hráčmi prvej päťky na 0:20! Nadal stále má šancu na post jednotky v prípade, že vyhrá celý turnaj a Federer dnes prehrá s Blakeom.
Tsonga - životný úspech
Francúz Tsonga dosiahol životný grandslamový úspech s doterajšou bilanciou 0:1 v Austrálii a za rok od januára 2007 poskočil z 212. miesta na 38. a po včerajšku do tridsiatky.
Ťažil z Južného chýb, podania (Rus nedal ani eso a nemal jediný brejkbal) a zásahov na sieti. V 3. sete odvrátil setbal Južného, ktorý prvýkrát prehral v tejto sezóne. Tsonga, potomok predkov z Konga (z otcovej strany), dostal prezývku Muhammad Ali vďaka tvrdým direktom na dvorci.
Australian Open – fakty dvojhra
Dvojhra mužov - štvrťfinále: Rafael Nadal (2-Šp.) - Jarkko Nieminen (24-Fín.) 7:5, 6:3, 6:1 za 139 minút, Jo-Wilfried Tsonga (Fr.) - Michail Južnyj (14-Rus.) 7:5, 6:0, 7:6 (6) za 138 minút, víťazi sa stretnú v semifinále (bilancia 1:0 pre Nadala).
Dvojhra žien - štvrťfinále: Maria Šarapovová (5-Rus.) - Justine Heninová (1-Belg.) 6:4, 6:0 za 98 minút, Jelena Jankovičová (3-Srb.) - Serena Williamsová (7-USA) 6:3, 6:4 za 99 minút, víťazky sa stretnú v semifinále (bilancia 3:1 pre Šarapovovú).
Autor: Andrej Bučko © SME