
Na svete žije dnes asi 1000 druhov netopierov – väčšina z nich v trópoch.
FOTO – ARCHÍV
Dva výškové domy na nitrianskom sídlisku Chrenová vlani vyhľadávala kolónia niekoľkých stovák netopierov. Nájomníkov desili najmä tým, že cez ventilačné šachty vletovali do bytov. Stávalo sa, že po príchode domov ľudia našli na toalete či v kuchyni aj dvadsať kusov. Bytové družstvo teda dalo činžiak opraviť tak, aby sa netopierov zbavilo. „Časť z nich vyletela z úkrytov, ale mláďatá zostali dnu a zahynuli na vyhladovanie,“ povedal Viktor Sidor zo Štátnej ochrany prírody.
Všetky druhy netopierov sú na Slovensku chránené. Spoločenská hodnota jedinca sa počíta od 5- do 20-tisíc korún. V podstate sú užitočné, keďže sa živia nepríjemným hmyzom. Okresný úrad však za neodborný zásah na domoch pokutu neudelil. Vydal len rozhodnutie s podmienkami na vykonávanie takýchto opráv.
„V lokalitách Nitry sa nachádza únosná populácia netopierov a o premnožení nemôžeme hovoriť. Je vhodné vytvárať netopierom podobný biotop, napríklad drevenými búdkami umiestnenými na činžiakoch,“ povedal Svätopluk Čepelák z odboru životného prostredia okresného úradu. V Nitre sú pozorované hlavne večernica malá, večernica parková a raniak hrdzavý.
„V máji chceme na strechy umiestniť búdky pre netopiere, aby sa mali kam premiestniť, keď sa zapchávajú škáry a mriežkuje ventilácia. Spočiatku mali ľudia výhrady, pretože si netopiera spájajú s mýtmi o upíroch či besnotou. Keď sme obyvateľom bytoviek vysvetlili, že ich netopiere nebudú obťažovať, boli zhovievavejší,“ povedal o budúcnosti Viktor Sidor. Je členom mimovládneho Ekologického informačného centra, ktoré projekt búdok pre netopiere v Nitre rozbieha.
Riešením je aj prenesenie populácie pod klasické sedlové strechy. V ústrety niekedy vychádzajú kostoly, ktoré privolia na umiestnenie špeciálnych búdok v podkroví alebo na veži. Donedávna to boli aj poľnohospodárske družstvá, tie však už nie sú po hrozbe nákazy slintačky a krívačky veľmi zhovievavé.
JURAJ GERBERY