Je zdravý a chutný. Lúčny aj horský, lipový aj gaštanový. V čaji i v medovníkoch chutí znamenite.Písomnosti Sumerov, Babylónčanov aj Chetitov ho spomínajú už 4-tisíc rokov, ale med kráča s ľudstvom odpradávna. V 10. storočí nášho letopočtu sa ním dokonca platilo. Panovníci si kupovali alebo dostávali usadlosti s dedinami aj s brtníkmi. Apropo, brtníci. Človek si všimol, že keď sa na jar včely roja, nájdu si najbližšie duté miesto, kde sa usadia. Preto začali vedľa stromu, v ktorom boli včeli vysekávať dutý otvor v druhom strome - brť na jarné rojenie. Odtiaľ aj názov brtníctvo. Podľa arabských spisov sa v zmienke o Slovensku spomína, ža tamojší obyvateli majú akési domce pre včely, je ich aj niekoľko stoviek a že produkt včiel nazývajú med.
Zloženie
Med obsahuje asi 35 percent glukózy, asi 30 percent fruktózy a malý podiel sacharózy najmä v medovicovom mede. Tiež obsahuje minerály, ktoré sa dostali do medu zo zeme cez kvety. Sú to hlavne soli vápenaté, horečnaté a draselné, ale aj stopové prvky ako meď, jód, železo, mangán, zinok a vitamíny radu A, B a C. Veľmi dôležitú úlohu hrá aj zastúpenie celého radu enzýmov. Med obsahuje aj okolo 15 až 20 percent vody.
Použitie
Med používame ako náhradné sladidlo za cukor. Je však drahší, preto sa dáva najmä do jedál určených pre deti, športovcov a ťažko pracujúcich. Výhoda medu oproti rafinovaným cukrom je obrovská. Enzýmy, ktoré sa v ňom nachádzajú, pomáhajú s trávením a telo, teda naše orgány, sa pri ich spracovaní nenarobia. Naopak, pôsobia veľmi upokojujúco oproti rafinovaným cukrom, ktoré spôsobujú kvasenie v črevách a z toho vyplývajúcu plynatosť, nadúvanie a bolesti.
Využitie
Med je vhodný na prípravu zálievok do šalátov. Namiesto cukru sa uplatní najmä pri pečení, kde svojou schopnosťou nasávať vodu pôsobí ako prírodný stabilizátor. Fantasticky sa hodí na dochucovanie jedál deťom, no pozor, až po dvanástom mesiaci života. V mede sa totiž nachádza aj peľ a alergény či baktérie, s ktorými si ešte nie celkom vyvinutý malý organizmus nevie poradiť a mohli by spôsobiť veľké ťažkosti. Dôležité je vedieť, že ak med vystavujeme teplote vyššej nad 50 °C, enzýmy sa zničia.
Farba
Farba medu je väčšinou indikátorom príchute. Škála farieb sa pohybuje od takmer bielej k bieložltej, cez zelenú, zlatú, zlatožltú, tmavohnedú alebo červenú až po takmer čiernu. Svetlá farba upozorňuje na jemnejšiu chuť, tmavý med je výraznejší a s väčším množstvom minerálov.
Textúra
Existuje tekutá alebo kryštalická textúra medu. Niektoré druhy po určitom čase silno zhustnú a kryštalizujú, ako napríklad repkový med. Takýto med je aj naďalej v poriadku, len je s ním ťažšia manipulácia. Do tekutej formy ho opäť vrátime, ak pohár s medom vložíme do hrnca s teplou, nie však vriacou vodou.
Ako vzniká
Mladé včely, takzvané medušky, asi 10 až 20-dňové včely robotnice znášajú z kvetov nektár, ktorý prechádza ich zažívacím traktom a po uskladnení v pláste sa z neho stane med. Jedna včela žije asi 2 mesiace a za tento čas naznáša asi jednu desatinu čajovej lyžičky medu. Včely však zbierajú aj iné sladké šťavy z rastlín, ako napríklad medovicu zo stromov. Vedia vyrobiť med aj zo sladkej cukrovej vody. Tento spôsob výroby medu je u nás zakázaný, i keď kvalita medu nie je iná. Dokonca ani nie je možné takýto med po zmiešaní s iným identifikovať. Isté je, že bude mať málo pridaných hodnôt.
Druhy
Med sa delí alebo volá podľa toho, z akých kvetov je nazbieraný. U nás je najznámejší lipový, lúčny, lesný, riedky alebo voňavý agátový, hustý repkový a lesný medovicový, ktorý je aj najzdravší a najdrahší. Vo svete sú veľmi cenené aj medy z kvetov gaštana, eukalyptu alebo citrusových plodov. Ich ceny sú dvoj- až trojnásobne vyššie ako naše. Odporúčam vyskúšať taliansky med z gaštanov, ktorý sa nedá porovnať s ničím, čo som doteraz ochutnal. Ak si budete robiť niekedy vlastné gaštanové pyré, skúste dať do gaštanovej masy práve tento med. Bude to zážitok.
Tipy a triky
n Ak sa rozhodneme nahradiť v koláčoch cukor medom, treba počítať iba s polovičkou dávkou medu, pretože je dvakrát sladší ako cukor. Tiež obsahuje asi jednu pätinu vody, takže ak formujete cesto aj s tekutinou, použite o jednu pätinu menej.
n Pri pečení s medom znížime teplotu rúry v porovnaní s receptom s cukrom asi o 15°C, aby nám koláč neprihorel.