Môžem si vybaviť hypotéku, hoci som už vo vyššom veku (mám 54 rokov)? Aké podmienky musím splniť a čo všetko k tomu potrebujem?
Jaroslav
Áno, aj vo vyššom veku môžete získať hypotéku. Banky štandardne požadujú splatenie úveru do 65. roku života dlžníka, takže vo vašom prípade by do úvahy pripadal úver s dobou splatnosti do jedenástich rokov. Na vybavenie takéhoto úveru potrebujete banke predložiť potvrdenie o výške príjmu a v prípade, že nie ste klientom banky, v ktorej žiadate o úver, aj výpisy z vášho účtu. Okrem toho bude od vás banka vyžadovať doklady k nehnuteľnosti, ktorou chcete za úver ručiť. To znamená znalecký posudok (niektoré banky ako alternatívu k posudku ponúkajú vlastné ohodnotenie nehnuteľnosti, ktoré vás môže stáť aj o niekoľko tisíc menej ako posudok), aktuálny list vlastníctva k zakladanej nehnuteľnosti a kópiu katastrálnej mapy.
Čo je to RPMN?
Juraj, Levoča
RPMN znamená ročná percentuálna miera nákladov a jednoducho povedané, vyjadruje cenu úveru. V tomto údaji sú okrem úrokovej sadzby zahrnuté aj všetky poplatky súvisiace s vybavením úveru (napr. poplatok za poskytnutie úveru a poplatok za vedenie úverového účtu). RPMN však nezahŕňa poplatky, ktoré priamo nesúvisia s úverom, aj keď pri vybavovaní hypotéky sa im nevyhnete. To sú napr. poplatky za znalecký posudok alebo poplatky katastru. RPMN je vhodná na porovnanie viacerých cenových ponúk z rôznych bánk, nemala by však byť jedinou hodnotiacou veličinou. Pri výbere vhodného úveru by klient mal brať do úvahy aj ďalšie skutočnosti, ako sú podmienky predčasného splatenia, požadovaná hodnota zabezpečenia úveru, rýchlosť vybavenia a podobne.
Byt, ktorý by som chcela kúpiť, má podľa znaleckého posudku hodnotu 1,75 milióna, no predajná cena je až dva milióny korún. Cenu by som bola ochotná akceptovať, potrebovala by som však požičať celé dva milióny. Dá sa to?
Monika, Bratislava
Áno, na trhu sú totiž hypotéky až do výšky 120 percent z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Pri takomto úvere stačí dokladovať len sumu do 70 percent z hodnoty nehnuteľnosti a zvyšných 50 percent môžete použiť bezúčelovo, napríklad na kúpu nábytku, elektrospotrebičov a pod. Ďalším riešením by bola kombinácia 100 percentnej hypotéky a spotrebného úveru. Spotrebné úvery však majú vyššie úrokové sadzby a musíte počítať aj s vyššími poplatkami za poskytnutie úveru a za vedenie dvoch úverových účtov.