V Anglicku je najrozvinutejší trh nehnuteľností v Európe a podobne vyspelý trh s nehnuteľnosťami je aj v Írsku. Na tomto trhu existuje dlhá tradícia investovania do nehnuteľností a zvykli si na to aj drobní investori. Majú skúsenosti a aj viac odvahy investovať na nových teritóriách, napríklad na Slovensku, ktoré si v predchádzajúcich rokoch získalo povesť rýchlo rastúcej ekonomiky.
Približne pred tromi rokmi v Anglicku vyvrcholila lokálna hypotekárna kríza. Anglický hypotekárny trh sa však z krachu rýchlo spamätal, lebo v tom istom čase vstúpilo do EÚ desať nových členov, medzi nimi i Slovensko. Z väčšiny nových členských krajín začala prúdiť do Anglicka vlna prisťahovalcov, ktorí potrebovali aj bývať. Ich počet sa odhaduje na zhruba dva milióny. Záujem o prenájmy, ale aj o kúpu nových bytov a domov pre imigrantov pomohol zotaviť sa anglickému trhu s nehnuteľnosťami a ceny na tomto trhu opäť začali rásť. Zdá sa však, že anglický trh s nehnuteľnosťami už dosiahol svoj limit a tamojší investori opäť hľadajú teritóriá s potenciálnym rastom.
Íri
Íri majú podobné motívy ako Angličania, len v menšej miere. Hypotekárna kríza spred troch rokov v Anglicku sa do Írska nepreniesla. Zdá sa však, že v minulom roku sa jej Írsko nevyhlo, keďže ceny nehnuteľností klesli v priemere o päť percent a niektorí odborníci očakávajú ďalší pokles.
Írsko, najmä jeho katolícky juh, bolo kedysi veľmi zaostalou krajinou. Po vstupe do Európskej únie však v Írsku došlo k vysokému a niekoľko rokov trvajúcemu hospodárskemu rastu. Tento rast zapríčinil dve veci: Íri sa začali prejedať (podľa štatistík sú dnes najobéznejším národom v Európskej únii) a keďže zbohatli, hľadajú možnosti kam investovať svoje úspory. Írsky trh s nehnuteľnosťami je podobne vyspelý ako trh v Anglicku. Preto aj tu majú investori skúsenosti s realitným biznisom a sú odvážnejší pri investovaní do realít na novom teritóriu.
Rozhodovanie Írov investovať vonku, podporil v poslednom polroku aj pokles cien nehnuteľností u nich doma.
Vladimír Baláž, vj