Ani keltskému tigrovi, ako nazývajú prekvitajúcu írsku ekonomiku, sa nevyhla kríza realitného a hypotekárneho trhu. A to aj napriek tomu, že ide o jeden z najvyspelejších európskych trhov s nehnuteľnosťami. "Párty sa skončila," to sú dnes najčastejšie skloňované slová írskych komentátorov. Zdá sa totiž, že para motora írskej ekonomiky už vyprchala. No hoci ceny realít rekordne klesajú, v porovnaní s ostatnými európskymi krajinami sú stále rekordne vysoké. Končiaci sa boom na trhu s nehnuteľnosťami a ich výstavbou pritom zamestnáva dvadsať až tridsať percent írskej pracovnej sily. Týždenník The Economist v tomto smere hovorí o írskej bubline na trhu nehnuteľností. Aj Írska centrálna banka priznáva, že nehnuteľnosti boli a sú jednoducho predražené, a preto sú dnes nestabilné.
Pokles cien aj vo výstavbe
Ceny nehnuteľností vlastne poklesli koncom minulého roka najviac za posledných jedenásť rokov. Za minulý rok to bolo v priemere o sedem percent. Nesúvisí to len s medzinárodnou úverovou krízou, ale aj s rastúcou hodnotou eura voči doláru a britskej libre. Niektorí analytici však situáciu nevidia až tak dramaticky. Ako napísal denník Financial Times, pokles sa zmierňuje a realitný trh sa zrejme tento rok začne opäť vzmáhať. Pomôcť mu má aj reforma dane z prevodu nehnuteľností, s ktorou v decembri prišiel minister financií Brian Cowen. Pokles sa síce ešte nezastavil, ale na trh sa po niekoľkých mesiacoch začína vracať pocit istoty.
Ceny nehnuteľností a ich výstavba dosiahla strop už v roku 2006. Všeobecne predstavuje ročný dopyt asi 68 tisíc jednotiek. V roku 2006 sa v Írsku postavilo 88 tisíc jednotiek, v minulom roku 70 tisíc jednotiek, no podľa správy Írskej centrálnej banky tohto roku môže toto číslo klesnúť až na 58 tisíc jednotiek. Pritom už v roku 2000 správa Medzinárodného menového fondu tvrdila, že ceny nehnuteľností v Írsku výrazne neporastú. Mýlila sa, do roku 2006 sa ceny až strojnásobili.
Najväčší írsky stavebný producent Grafton sa domnieva, že správy o kolapse írskeho trhu s nehnuteľnosťami sú predčasné. Podľa neho je totiž čoraz viac ľudí, ktorí si chcú nehnuteľnosť prenajať, a to má tiež stimulovať stavebných developerov. Aj správa banky priznáva, že ak by sa potvrdili správy o opätovnom naštartovaní trhu, toto číslo nemusí byť až také pesimistické. Čo sa však týka komerčných nehnuteľností, s ozdravením sa počíta najskôr až v roku 2009.
Najdrahší je Dublin a okolie
Od začiatku decembra 2007 sa znížil počet nehnuteľností, ktorých cena dramaticky klesla, z tisícky na 250, uvádza sa na stránke Irishpropertywatch.com. Napríklad v meste Kells sa v prvom mesiaci roka znížila cena istej nehnuteľnosti o 150 tisíc eur, no v septembri sa vyskytol aj prípad, keď predajca musel zľaviť až o 750 tisíc eur. "Mali sme tu dom, za ktorý chceli vlastníci dostať dva milióny. Najprv zľavili na 1,75 milióna, no v konečnom dôsledku bola cena 1,65 milióna," povedal jeden z írskych realitných agentov pre Financial Times. Priemerná cena, ktorá sa v Írsku platila za bežný dom, bola koncom minulého roka okolo 290 tisíc eur, asi o 18 tisíc menej ako rok predtým. Rozdiel medzi cenami nehnuteľností v Dubline, jeho okolí a na zvyšku ostrova je stále výrazný. Kým v samotnej metropole stojí byt v priemere plus mínus 400 tisíc eur, v okolí Dublinu je to asi 320 tisíc eur a v iných regiónoch krajiny 250 tisíc eur.
Íri už nechcú hypotéky
Spomalenie na trhu nehnuteľností sa prejavuje aj na trhu hypoték. Počet hypotekárnych úverov v Írsku kontinuálne klesá už sedemnásť mesiacov za sebou. Podľa správy Európskej centrálnej banky si pritom Íri spomedzi všetkých krajín eurozóny berú hneď po Holanďanoch druhé najvyššie hypotekárne úvery v porovnaní s cenou svojich domov.
Počet nových írskych hypoték za posledných dvanásť mesiacov poklesol o celú štvrtinu. Úrokové sadzby v závislosti od druhu hypotéky sa dnes na trhu pohybujú od 4,9 do 5,7 percenta. Investičné realitné úvery však rástli, medzi druhým a tretím štvrťrokom 2007 o 15,2 percent a tvorili dvadsať percent úverov.
Írsku sa tiež nevyhli hypotekárne podvody. Niektorí ľudia si umelo navýšili svoje príjmy, aby si od banky mohli požičať viac. Na druhej strane, v decembri 2006 televízia verejnej služby odvysielala reportáž o hypotekárnych brokeroch, ktorí predávali finančné údaje žiadateľov hypoték predajcom-dražiteľom, aby tí potom mohli maximalizovať cenu.
(viac na str. 20 a 21)
Braňo Ondrášik, Leeds