WASHINGTON, BRATISLAVA. Keď sa povie „čierna ako noc“, o absolútnej čiernej nemôže byť ani reči. Tá totiž pohlcuje všetko svetlo, ktoré na ňu dopadne, a žiadne teda neodráža. Je tak pre ľudské oko neviditeľná. Touto vlastnosťou sa môžu pochváliť napríklad čierne diery vo vesmíre.
Americkí vedci z Riceovej univerzity v texaskom Houstone tvrdia, že vytvorili najčernejší materiál na svete, ktorý odráža len 0,045 percenta dopadajúceho svetla.
„Je to najčernejšia látka, akú človek kedy vytvoril,“ napísali vedci v odbornom časopise Nano Letters.
Dosiaľ najtmavším materiálom bola zlúčenina niklu a fosforu. Tú vyvinuli vedci z Národného fyzikálneho laboratória v Londýne. Táto čierna odrážala 0,16 percenta všetkého svetla. Šéf amerického výskumu Pulickel Ajayan tvrdí, že ich čierna je štyrikrát tmavšia.
Novú ultračiernu látku tvoria miniatúrne nanovlákna z uhlíka. Ich hrúbka sa rovná jednému atómu. Sú také nepatrné, že na jeden vlas by sa ich vošlo 400 vedľa seba. Dopadajúce svetlo sa zachytáva medzi jednotlivé vlákna a absorpčný efekt ešte znásobuje fakt, že vďaka trubičkám nie je povrch materiálu rovný. „Keď sme merali, aký je tento materiál tmavý, výsledné čísla boli dramatickejšie, ako sme si mysleli,“ povedal Ajayan pre denník Houston Chronicle. Nová technológia prinesie prospech v elektronike a solárnej energii.
Najtmavšia hmota nie je prvým vedeckým trhákom doktora Ajayana. Už pred dvoma rokmi sa tento indický Američan dostal do Guinnessovej knihy rekordov ako vynálezca najmenšej zubnej kefky na svete. Najčernejšia hmota čaká na svoj zápis tiež.
Autor: lum