KOŠICE. Dvaja chlapci vo veku 14 a 11 rokov ležia v košickej Detskej fakultnej nemocnici po pokuse vziať si život. Obaja sú na jednotke intenzívnej starostlivosti.
Jedenásťročného chlapca z Kluknavy priviezli do nemocnice v utorok po pokuse o obesenie. Chlapec je napojený na ventiláciu a udržiavajú ho v umelom spánku. „Je v resuscitačnej starostlivosti, jeho stav je veľmi vážny, k prognóze sa zatiaľ nedá vyjadriť," povedala hovorkyňa nemocnice Veronika Krausová.
Štrnásťročný chlapec z Rožňavy si pri páde zo šiesteho poschodia do výťahovej šachty poranil vnútorné brušné orgány a utrpel zlomeniny panvy.
„Jeho stav je stabilizovaný, ale vážny,“ povedala Krausová.
Chceli skutočne zomrieť
Ako povedala psychologička Dana Lovašová, ktorá pracuje aj na detskej linke dôvery, v oboch prípadoch išlo o závažný krok u týchto chlapcov.
„Spôsob, akým chceli spáchať samovraždu, nasvedčuje, že to nebol len demonštratívny pokus – akýsi výkrik o pomoc, ale že chceli skutočne zomrieť,“ povedala Lovašová.
Podľa jej vyjadrenia 14-ročný Rožňavčan chcel spáchať samovraždu z nešťastnej lásky, Kluknavčan sa chcel obesiť pre súrodenecký konflikt.
Počet pokusov stúpa
V minulých rokoch boli v detskej nemocnici viackrát hospitalizované deti, ktoré si siahli na život. Väčšina z pokusov bola demonštratívneho charakteru, ako napríklad požitie liekov.
V poslednom období prevládajú agresívnejšie formy pokusov o samovraždu, ako obesenie alebo skoky z výšky.
„Posledné dva až tri roky sme opakovane hospitalizovali deti, ktoré použili prostriedky doteraz neznáme pre detskú populáciu. Je to stimul pre spoločnosť, aby sa pozrela na to, prečo sa deti utiekajú k podobným riešeniam problémov,“ povedala primárka oddelenia košickej detskej nemocnice Mária Pisarčíková.
Príčinou býva nepochopenie dieťaťa
Dôvodom, prečo deti siahnu k takémuto radikálnemu kroku, bývajú zriedkavo problémy v škole, častejším dôvodom bývajú problémy v rodinne. Hlavnou príčinou býva, že sa cítia nepochopené. Nemajú sa s kým o svojich problémoch porozprávať.
„Je potrebné všímať si správanie dieťaťa a hlavne komunikovať s ním. Ak rodič vníma zmeny v správaní, náznak problému, smútok a apatiu, mal by sa vedieť k dieťaťu priblížiť a počúvať ho, čo hovorí,“ hovorí detská psychologička Dana Lovašová.
Odborníčka považuje za hlavnú príčinu podobných foriem ukončenia života stúpajúcu agresivitu v spoločnosti.
Autor: Katarína Gecziová