JERUZALEM, BRATISLAVA. Pravdu o osude svojich príbuzných sa z nedávno otvorených nemeckých archívov ako jeden z prvých dozvedel novinár Moše Bar-Yuda, ktorý sa narodil na Slovensku. Trvalo to 65 rokov, kým si overil, čo tušil. Jeho otca zabili v koncentračnom tábore v Majdanku.
Príbeh skrývali nacistické archívy v nemeckom mestečku Bad Arolsen. Od novembra ich sprístupnili verejnosti. Ide o najväčší register obetí nacizmu. Sú v ňom údaje o 17, 5 milióna židovských aj nežidovských väzňov koncentračných a pracovných táborov. Archívne záznamy majú 26 kilometrov.
Izraelský dôchodca Bar-Yuda bol na správu o otcovej smrti pripravený, hovorili o nej svedectvá ľudí, ktorí s ním boli v tábore. Dnes však má istotu a vie, že židovskú modlitbu za zomrelých - kadiš – sa bude modliť v septembri.
Naposledy otca videl ako osemročný, keď ho odprevadil na „zberné miesto“. Bar-Yudov otec putoval do Bratislavy a do koncentráku. Písal sa rok 1942. „Nechcem povedať, že sa cítim hrozne a nechcem ani použiť slovo šťastný. Ale cítim, že otvorená rana sa zatvorila. Zatvorila sa veľmi smutne, ale zatvorila sa,“ povedal pre agentúru AP BarYuda, ktorý o svojich skúsenostiach z holokaustu napísal knihu.
BarYuda je jedným z mála slovenských Židov, ktorému sa podarilo zistiť pravdu o smrti otca. Mnohí sa stále k takýmto informáciám nevedia dopátrať. Obracajú sa aj na Ústredný zväz židovských náboženských obcí. „Časté bývajú výzvy v rôznych časopisoch, či niekto nevie o ľuďoch, ktorých naposledy videli v roku 1944,“ povedal hovorca zväzu Jaroslav Franek. Zväz im nedokáže veľmi pomôcť. „Máme veľmi obmedzené možnosti. Niekedy vieme odkázať na nejakú informáciu.“
Vyhľadávací servis v Nemecku po otvorení archívu zavalili žiadosti o informácie. Úrad príbuzným obetí môže vydať deportačné príkazy, záznamy z táborov aj úmrtné listy.
Nemecké úrady sa dlho bránili, že archívy môžu otvoriť až po sto rokoch, aby dodržali ochranu osobných údajov. Organizácie obetí tvrdili, že archívy treba otvoriť, kým ešte žijú ľudia, čo prežili holokaust.
Autor: Tel Aviv Veronika Šutková