BERLÍN, BRATISLAVA. Rakúsko lieta v ďalšej dopingovej afére. Jedna z viedenských krvných bánk údajne poskytovala služby obohacovania krvi aj početnej športovej klientele. Podľa denníka Süddeutsche Zeitung dve tretiny tvorili Nemci, najmä bežci na lyžiach a biatlonisti.
Nechodili do Viedne za pamiatkami, rezňom či na štrúdľu, ale na „nedeľný nákup“. Nie do obchodov, ale na Alserbachstrasse 18, kde na prvom poschodí sídli inštitút Humanplasma.
Dve aféry, jedna adresa
Vedia o ňom už aj v Montreale, kde sídli Svetová antidopingová agentúra. Kanaďan Dick Pound ešte pred koncoročným odovzdaním šéfskeho postu Austrálčanovi Johnovi Faheymu stihol poslať rakúskemu štátnemu sekretárovi pre šport Reinholdovi Lopatkovi žiadosť o prešetrenie podozrenia. Už dlhšie o ňom vie aj Medzinárodná lyžiarska federácia, potvrdil Die Welt jej antidopingový expert Rasmus Damsgaard.
Humanplasma zrejme stála i v pozadí rakúskeho dopingového škandálu na zimnej olympiáde 2006 v Turíne. Dvadsať krvných vrecúšok, ktoré karabinieri zaistili v ubytovni rakúskch pretekárov, malo podobné šarže, ako používa táto firma.
Kauzu stále vyšetruje talianska prokuratúra. Športovo je už uzatvorená: šiesti rakúski športovci za manipuláciu s krvou dostali od MOV doživotný zákaz štartu na olympiáde.
Obdoba prípadu Fuentes
Humanplasma má dvoch obchodných šéfov. Jeden z nich Lothar Baumgartner tvrdí, že obvinenia sú nezmysel. V rozhovore pre Der Standard však pripustil: „Nemôžem úplne vylúčiť, že pár hlupákov v nedeľu ráno o šiestej zneužívalo vypratané priestory.“
Prípad sa ponáša na španielsku aféru Fuentes. „Firma používa materiál a zariadenia najvyššej kvality. Je to doping inej kvality,“ tvrdí Damsgaard. Podľa rakúskych médií Humanplasma má modernú krvnú centrifúgu ACP 215 podobnú Fuentesovej.
Prvé mená sú cyklistické
Športová redakcia nemeckej televíznej stanice ARD nedávno zriadila dopingové oddelenie. Jej reportér Hans-Joachim Seppelt v utorok zverejnil prvé štyri mená podozrivých športovcov. Nie je však medzi nimi ani jeden Nemec. Všetci sú či boli chýrnymi cyklistami.
Dána Michaela Rasmussena, lídra Rabobanku, stiahol tím pre klamstvo o mieste pobytu počas neohlásenej dopingovej kontroly z lanskej Tour de France, hoci bol v tej chvíli na čele celkovej klasifikácie. Georg Totschnig, ktorý v roku 2005 ako prvý Rakúšan v povojnovej ére vyhral etapu Tour (pyrenejskú), sa stal doma dokonca športovcom roka. Rus Denis Meňšov sa dvakrát, naposledy vlani, stal celkovým víťazom Vuelty. Holanďan Michael Boogerd vyhral dve etapy Tour (1996 a 2002), ale vlani s cyklistikou skončil.
Rakúsky Kurier opísal cestu istého cyklistického tímu z Frankfurtu na sústredenie na Malorku cez Viedeň, kde si jeho časť urobila dňovú prestávku.
Dám ruku do ohňa? Nedám?
Nemecký reportér Seppelt predvčerom na rozhlasovej stanici WDR vysvetlil, prečo nezverejnil aj mená hriešnikov zo zimných športov: overovanie ešte nedospelo do štádia, aby si to mohol dovoliť.
Rakúske štátne aj policajné orgány zatiaľ striktne odmietajú prezradiť, čo zistili. A priamo či nepriamo obvinení sa bránia.
„Nikdy som nebol v Humanplasme,“ prisahá bývalý rakúsky cyklista Totschnig. „A nikdy som nebol ani u Fuentesa. Všetky úspechy som dosiahol vďaka tréningom vo výškam.“
V Nemecku sa medzitým v kruhoch šéftrénerov zimných športov rozohrala hra, kto dá ruku do ohňa za svojich zverencov. „Ja ju dám,“ vyhlásil bežecký kouč Jochen Behle. Biatlonový šéftréner Uwe Muessigang je opatrnejší: „Nemôžem dať ruku do ohňa, lebo nie som so zverencami 24 hodín.“
Franke Rakúsku neverí
Nemecký molekulárny biológ a antidopingový expert Werner Franke má vo veci jasno. Stačilo mu zistenie, že Humanplasma mala filiálky v Chemnitzi, Gere, Jene, Erfurte a Zwickau. „To dáva jasný obraz. Samé dopingové centrá bývalej NDR,“ skonštatoval v rozhovore pre internetovú stránku nachrichten.at.
O Rakúsku má zlú mienku aj preto, že prichýlilo veľa expertov z východného Nemecka. Keď sa dopočul, že polícia počas ZOH 2006 v ubytovni rakúskych olympionikov objavila UV-lampy, pustil sa vraj do smiechu: „To sa voľakedy praktizovalo len v Dyname Berlín.“
Tvrdí, že „Rakúsko je na strane farizejov“ a že v tomto prípade, „ak vyjasnenie bude len v rukách rakúskych vyšetrovateľov“, je „skôr skeptický“. Denník Die Welt sa však nádeja, že svetlo doň vnesie taliansky prokurátor Raffaele Guariniello, ktorý patrónoval prípady ako Juventus Turín či smrť Pantaniho.
Ak prípad zostane len
na rakúskych vyšetrovateľoch, som skôr skeptický.
Werner Franke, nemecký antidopingový expert