
DETROIT, BRATISLAVA – Republikánska strana nepozná ani po primárkach v Michigane meno favorita na prezidentskú nomináciu. V priemyselnom štáte vyhral bývalý guvernér Massachusetts Mitt Romney. Prvenstvo potreboval ako soľ, inak mu analytici predpovedali rýchlu smrť.
Rodina a ekonomika
Zdá sa, že nová stratégia mormónskeho kandidáta zafungovala. Rétoriku si požičal od demokrata Baracka Obamu, profiluje sa ako kandidát zmeny. V Michigane mu však pomohlo aj niečo iné. Jeho rodina tam je akousi politickou dynastiou. „Jeho meno je tu veľmi známe. Nielenže tu bol jeho otec tri funkčné obdobia populárnym guvernérom, ale jeho matka Lenore kandidovala za tento štát do Senátu,“ povedala SME Sue Carterová, novinárka a profesorka z Michigan State University.
Michigan, ktorý sa zmieta v ekonomickej kríze, taktiež obmenil témy kampane. „Ekonomika sa teraz stáva ústrednou otázkou a bude to mať ohlas v celej krajine. V Michigane dávno nie sú najdôležitejšími témami vojna v Iraku či v Afganistane,“ dodáva.
Otvorený súboj
Pre arizonského senátora Johna McCaina je druhé miesto veľkým sklamaním. Môže dokonca ohroziť jeho pozíciu v národných prieskumoch. Je otázne, či dokáže rozšíriť svoju podporu aj mimo New Hampshiru, kde zvíťazil pred týždňom.
Aj víťaz z Iowy, baptistický kazateľ Mike Huckabee musí rýchlo zabodovať, inak bude pred volebným superutorkom začiatkom februára z kola von. „Favorita nebudeme poznať až do superutorka. Huckabee teraz verí Južnej Karolíne.
Arizončan McCain dúfa vo víťazstvo v Nevade a stále je tu Rudy Giuliani. „Ten leží ako aligátor vo floridskom močiari a čaká na svoj moment,“ prognózuje novinárka Carterová.
Romney zatiaľ získal zo všetkých najväčšiu cenu – Michigan má trikrát viac voličov ako Iowa a sedemkrát viac než New Hampshire. Ešte predtým mu dali dôveru volebné zhromaždenia vo Wyomingu.
Demokratickí kandidáti Michigan vynechali. Sústreďujú sa už na Nevadu, kde sa bude rozhodovať v sobotu. Podľa posledných prieskumov tam tesne vedie Obama nad Hillary Clintonovou.