
FOTO – TASR
BRATISLAVA - Talianska skupina Gruppo Bonazzi včera rozšírila svoje aktivity na Slovensku a uzavrela akvizíciu Cenónu, dcérskej spoločnosti Chemka Strážske. K otázke ceny za výrobcu cyklohexanónu sa ani jedna strana nevyjadrila. „Cena je primeraná,“ povedal generálny riaditeľ Chemka Dušan Hordoš. S predajom Cenónu už súhlasil Fond národného majetku SR aj Protimonopolný úrad SR.
Skupina Gruppo Bonazzi minulý rok kúpila spoločnosť PChZ Chémia Žilina a akvizícia Cenónu jej umožní dosiahnuť synergický efekt. Žilinská firma je totiž odberateľom cyklohexanónu zo Strážskeho. „Intenzívne pracujeme na modernizácii a zvýšení výrobnej kapacity v PChZ Chémia. Okrem toho plánujeme vybudovať v Strážskom nový závod, ktorý bude pri výrobe potrebovať cyklohexanón,“ skonštatoval viceprezident talianskej spoločnosti Giulio Bonazzi.
Gruppo Bonazzi plánuje tento rok preinvestovať v Žiline 10 miliónov eur. Investície v Cenóne by sa mali pohybovať v rozmedzí 5 až 10 miliónov eur a budú smerovať do rozšírenia výroby. „V Strážskom modernizovať nebudeme, tam je fabrika v relatívne dobrom stave,“ dodal Bonazzi. Talianska firma deklarovala záujem udržať zamestnanosť v obidvoch fabrikách na dnešnej úrovni. PChZ Chémia zamestnáva 280 ľudí, Cenón Strážske o 60 menej.
Chemko použilo peniaze za predaj Cenónu na splatenie úverov. Hordoš potvrdil, že reštrukturalizácia spoločnosti sa týmto predajom nekončí. „Počíta sa s oddelením aj ďalších častí Chemka. Proces reštrukturalizácie sa skončí budúci rok. Chemko si nechá iba výrobu produktov s vysokou pridanou hodnotou,“ povedal Hordoš.
Poradcom pri reštrukturalizácii Chemka a pri výbere zahraničných investorov je Slávia Capital. „Pokračujeme vo vyhľadávaní investorov aj do iných vyčlenených divízií,“ potvrdil Viktor Levkanič zo Slávie.
Chemko sa zaoberá produkciou hnojív, zvláštnou výrobou, malotonážnou a spotrebnou chémiou. Výroba cyklohexanónu bola vyčlenená do samostatného subjektu začiatkom roka. Spoločnosť previedla na túto dcérsku spoločnosť majetok v objeme 511 miliónov korún.
Chemko kontrolujú kapitálovo prepojené spoločnosti AG Invest Holíč (6,7 %) a Energy SK, ktorá získala väčšinu v majoritnom vlastníkovi Chemka, firme Zachem Strážske.
TOMÁŠ VELECKÝ