BRATISLAVA - Ešte pre pár mesiacmi bolo Silicon Valley v Kalifornii zasnúbenou krajinou pre hi-tech odborníkov z celého sveta. Technologické firmy naberali nových a nových ľudí. V americkom kongrese presadili dohodu o zvýšenom udeľovaní špeciálnych víz (H1-B), ktoré umožňujú prílev vysoko kvalifikovaných zahraničných odborníkov do Spojených štátov. Dopyt po odborníkoch bol naozaj vysoký. Vlani dostávali softvéroví inžinieri štyri až päť ponúk za deň, dnes je to sotva jedna či dve za mesiac.
Silicon Valley už nie je to, čo bývalo. Posledné údaje, ktoré sú k dispozícii, hovoria, že firmy v USA použili vo februári tohto roka 16-tisíc špeciálnych víz oproti 32-tisíc vo februári 2000.
Len v minulom roku pritom Kongres na tlak hi-tech priemyslu, ktorý varoval pred nebezpečenstvom nedostatku pracovných síl, pristúpil na zvýšenie kvóty zo 115- na 195-tisíc víz.
Situácia nabrala rýchly obrat pod vplyvom spľasnutia bubliny na trhoch s akciami IT firiem. Veľké spoločnosti začali krátiť rozpočty v oblasti informačných technológií, čo sa premietlo aj do znižovania stavov.
Viacerí odborníci sa však budúcnosti Silicon Valley neobávajú. Najväčší svetový výrobca mikročipov Intel tvrdí, že sa navzdory tomu, že znižuje stavy o päťtisíc miest, stále obzerá po kvalifikovaných odborníkoch. Je to dobrá správe najmä pre krajiny ako napríkald India, ktorá má najväčší potenciál softvérových inžinierov. India sa na celkovom počte vydaných víz v minulom roku podieľala 41 percentami. Naproti tomu Čína využila 10 percent a Veľká Británia len tri percentá. Prezident asociácie združujúcej indických odborníkov pracujúcich v Silicon Valley Elect Mahesh Nagarajaiah je presvedčený, že napriek tomu, že súčasná recesia má veľký dosah aj na indických inžinierov, tí si prácu nájdu, i keď to bude trvať dlhšie ako zvyčajne. (tom)