BRATISLAVA - Ministerstvu financií sa podarilo ukončiť právny spor so spoločnosťou Penta Group, ktorý komplikoval privatizáciu Slovenskej poisťovne a Investičnej a rozvojovej banky (IRB). Podľa štátneho tajomníka rezortu financií Viliama Vaškoviča tento týždeň obe strany podpísali memorandum o porozumení, na základe ktorého Penta stiahne všetky štyri súdne žaloby, kvôli ktorým nebolo možné do obchodného registra zapísať štátom iniciované zmeny základného imania oboch finančných inštitúcií.
Na základe predchádzajúcich žalôb Penty súd prijal predbežné opatrenia, ktoré neumožňovali zapísať do obchodného registra zvýšenie základného imania Slovenskej poisťovne o dve miliardy korún ani zníženie základného imania IRB o 8,2 miliardy korún, obe z roku 1999. Penta, ktorá je zastúpená v akcionárskej štruktúre oboch finančných inštitúcií prostredníctvom svojich dcérskych spoločností, argumentovala údajným poškodením práv minoritných akcionárov, respektíve konaním v rozpore so stanovami.
Po stiahnutí žalôb a zrušení predbežných opatrení budú zmeny vo výške základného imania oboch spoločností zapísané do obchodného registra. Po tejto zmene bude navýšené základné imanie Slovenskej poisťovne predstavovať 3,5 miliardy korún, v prípade IRB to bude 507 mil. Sk.
V prípade poisťovne to však nebude posledná zmena v obchodnom registri, keďže štát sa v memorande zaviazal umožniť zvýšenie základného imania Slovenskej poisťovne o 630 miliónov korún tým minoritným akcionárom , ktorí sa nemohli zúčastniť upísania akcií v decembri 1999, keď celý objem upísalo ministerstvo financií. Aby mohlo dôjsť k tomuto navýšeniu, bude musieť niektorý z akcionárov poisťovne s viac ako 10-percentným podielom zvolať valné zhromaždenie, tvrdí viceprezident SP Vladimír Vrtiak.
Ak by celý tento objem upísala Penta, a navyšovanie z roku 1999 by nadobudlo právoplatnosť, jej podiel v poisťovni bude skoro 19 percent. Podiel ministerstva a Fondu národného majetku SR bude 66 percent, pričom slovenská vláda plánuje tento rok predať 78-percentný podiel poisťovne zahraničnému investorovi. Penta sa však v memorande zaviazala, že v prípade, ak strategický investor prejaví záujem o kúpu väčšieho balíka, ako má štát, tento zámer podporí odpredajom akcií poisťovne zo svojho portfólia.
„Tento spor nemal zásadný vplyv na privatizáciu poisťovne, ale je pozitívne, že sa akcionári dohodli. Nový akcionár bude môcť prísť do stabilného prostredia,“ povedal Vrtiak. Keby sa štátu podľa neho nepodarilo dohodnúť sa s Pentou a nebolo by možné predávať podiel ministerstva financií (57 percent po zatiaľ neuznanom zvýšení imania), investor by mohol kúpiť 50,5-percentný podiel, ktorý podľa obchodného registra vlastní FNM.
GABRIEL KÁDASI