
FOTO – REUTERS
Podľa západných špecialistov na otázky zbrojenia sa India týmto zaradila do výberového klubu krajín, ktoré sú schopné vypúšťať veľké satelitné zariadenia hlboko do vesmíru. Ako krajina s jadrovým potenciálom má zároveň možnosť vyskúšať najnovšie vojenské technológie.
„Bol to iba cvičný let,“ povedal hovorca indického vesmírneho centra. Štart rakety s experimentálnym satelitom na palube tentoraz neprenášala indická televízia, aby sa neopakovala situácia z 28. marca, keď milióny divákov sledovali, ako sekundu pred štartom začala raketa horieť.
Po včerajšom úspešnom pokuse medzi indickými vedcami zavládla slávnostná atmosféra. „Nemám slov, ktorými by som mohol opísať svoje pocity,“ zhodnotil najočakávanejší vesmírny pokus šéf kozmického výskumu K. Kasturirangan.
Už v roku 1999 India úspešne vypustila do vesmíru tri satelity s hmotnosťou 900 ton.
Od rakiet typu GSLV, ktoré unesú až 2000 ton materiálu, si India sľubuje finančne výhodné vynášanie komerčných aparátov do vesmíru vrátane telekomunikačných družíc.
Skonštruovanie rakety trvalo 10 rokov a vyžiadalo si náklady vo výške 300 miliónov dolárov.
Pozorovatelia vyzdvihli fakt, že indickí vedci postavili raketu bez pomoci Európanov a ďalších potenciálnych zákazníkov. Kľúčovým aspektom pri výrobe kozmického telesa bolo použitie ruských motorov.
(reuters, peb, čtk)