
Salvádorská žena plače pred svojím domom zničeným zemetrasením na predmestí Santa Tecla metropoly San Salvador. FOTO - REUTERS
SAN SALVADOR - Stovky Salvádorčanov z oblasti Las Colinas neďaleko hlavného mesta strávili noc na včera v panike prehľadávaním trosiek domov, v ktorých uviazli stovky ľudí po víkendovom ničivom zemetrasení, najsilnejšom za posledných 20 rokov. Otrasy pôdy s magnitúdom 7,9, ktoré postihli túto stredoamerickú krajinu v sobotu, zasypali pravdepodobne viac než 1200 ľudí. Z trosiek už vytiahli viac ako sto mŕtvych.
V Las Colinas zosuvy pôdy v dôsledku zemetrasenia doslova pochovali stovky domov. „Neviem, čo mám teraz robiť, celá moja rodina je tam - pod troskami,“ vzlyká 43-ročná Marta Bonillová, čakajúc na žeriav, ktorý zdvihne betónové panely, z ktorých kedysi pozostával jej dom. Kým sa záchrana blíži k jej niekdajšiemu domu, neustále bez prestávky plače a myslí na svojho manžela a štyroch synov zo šiestich, od ktorých ju delia tony zeminy. Zosuvy pôdy zasypali aj príbuzných novinárky Claudie Rivierovej. „Našli sme kúsok kovu z kolísky, ale stále nevieme, kadiaľ máme kopať, aby sme našli moju neterku,“ žaluje sa. Ukazuje na všadeprítomné kopy zeminy a tvrdí, že vláda ignorovala všetky bezpečnostné stavebné predpisy.
Miestna televízia vysielala zábery z rôznych častí krajiny - všade vládne rovnaká beznádej - zničené cesty, opustené deti na ulici a hlavne horúčkovité prehľadávania trosiek, na ktoré sa zmenili celé osady. „Zatiaľ je veľmi skoro hovoriť o presných počtoch obetí,“ tvrdí riaditeľ salvádorského národného výboru pre mimoriadne situácie Mauricio Ferrer. Len na predmestí hlavného mesta San Salvador v štvrti Santa Tecla sa údajne v dôsledku otrasov pôdy zrútilo asi 500 budov, medzi nimi kostol a nemocnica. Zemetrasenie spôsobilo kolaps telefónnej siete. Pôda sa zachvela aj v Nikarague, Hondurase, Kostarike, na juhu Mexika v štáte Chiapas a ostrasy bolo cítiť aj v Kalifornii.
Na výzvu prezidenta Carlosa Quintanillu o pomoc medzi prvými zareagovala taiwanská vláda, s ktorou má Salvádor ako jedna z mála krajín na svete diplomatické styky. Salvádor tak dostane od Taiwanu humanitárnu pomoc v hodnote 200 000 dolárov a v pátraní v troskách bude pomáhať tridsať taiwanských záchranárov. Americká agentúra pre medzinárodný rozvoj pripravila pre štát zásielku hygienických vriec, lekársky materiál, balenú pitnú vodu a prikrývky. Z Madridu sa vydal na cestu tím 75 záchranárov s 24 špeciálne cvičenými psami. Španielska vláda venuje na pomoc celkovo 30 miliónov dolárov.
Salvádor sa nachádza v jednej z najaktívnejších seizmických oblastí sveta a zemetrasenia tu bývajú mimoriadne pustošivé. Len v minulom roku zaregistrovali v oblasti Costa Rica 7000 slabších otrasov pôdy. Zatiaľ najviac obetí v Salvádore si vyžiadalo zemetrasenie v roku 1986. V dôsledku otrasov s magnitúdom 7,5 stupňa vtedy prišlo o život 1500 ľudí. V roku 1976 pri zemetrasení so silou 7,5 magnitúda zahynulo v Guatemale 22 788 ľudí. Štyri roky predtým v Nikarague prišlo o život 10 000 osôb. (reuters, čtk, kl)