lo ho to. Potom, čo sa rozpútala hystéria ohľadom globálneho otepľovania a Al Gore dostal Nobelovu cenu za mier, už aj oni pochopili, že táto téma môže byť pre nich zaujímavá.
V nastávajúcej marketingovej sezóne sa budú nosiť zelené stratégie. Veru tak. Informácie o emisiách CO2 či označenia o recyklovateľnosti na obaloch boli donedávna pre marketérov iba nutným zlom. Zaberali miesto, rozptyľovali pozornosť zákazníka, nezaujímalo ho to. Potom, čo sa rozpútala hystéria ohľadom globálneho otepľovania a Al Gore dostal Nobelovu cenu za mier, už aj oni pochopili, že táto téma môže byť pre nich zaujímavá.
Isteže, vývojári už dávno pracujú na autách s alternatívnym pohonom (napríklad Toyota Prius, Hodna FCX Clarity a iné modely), vedci skúmajú možnosti využitia solárnej a veternej energie (napríklad veterná elektráreň v írskom Arklowe), politici majú plné ústa záchrany životného prostredia (napríklad kalifornský guvernér Arnold Schwarzenegger).
No, ekologizácia marketingu sa prejavuje aj v značkách, v reklamách, ba dokonca v interných smerniciach firiem.
Ekologický marketing
Ako? Spoločnosť BP pred pár rokmi napríklad zmenila logo z tradičného ochranného štítu na zeleno, bielo, žlté logo, ktoré má znázorňovať jej záväzok venovať sa životnému prostrediu a solárnej energii.
Alebo iný príklad: značka Levi’s eco. Ide o džínsy, ktoré sú vyrobené zo stopercentne ekologickej bavlny, ktorá sa pestovala na plantážach bez syntetických priemyselných hnojív a pesticídov.
Zaujímavým a vcelku vtipným príkladom využitia tohto módneho trendu je i reklama na VW Passat BlueMotion – „Pre tých, ktorým záleží na prírode“ s vodičom, ktorý sa elektródami zo svojho auta snaží oživiť zrazeného králika.
Ako na to
Ekologizácia marketingu však nie je iba záležitosť obrázkov, sú vyvíjané sofistikované projekty a programy, ktoré využívajú - alebo ak chcete: zneužívajú - ekologické uvedomenie zákazníkov či zamestnancov.
V Brazílii napríklad jedna sieť čerpacích staníc uviedla na trh „bezuhlíkové“ kreditné karty s názvom Carbon Zero, ktoré majú neutralizovať emisie uhlíka vyprodukované automobilmi jej zákazníkov. Princíp je jednoduchý: zákazník zaplatí okrem benzínu aj sumu navyše, ktorá zodpovedá likvidácii emisií CO2 vypočítanej z objemu natankovaného paliva príslušného auta. V Kalifornii sa zasa jedna právnická kancelária pokúša od ostatných odlíšiť tým, že vzdeláva a motivuje svojich zamestnancov k obmedzovaniu odpadu, zníženiu spotreby papiera, vody, energie a pod.
Niektorí marketéri to určite myslia úprimne, no a pre tých druhých sa už vžilo pomenovanie - „greenwasheri“. Len ako uhádnuť, ktorí sú ktorí?
Autor: Marian Timoracký, marketingový poradca United Consultants