Philip Agee Agent CIA, ktorý zradil

Vo svete tajných služieb niet väčšieho hriechu, ako prebehnúť na druhú stranu a ešte aj prezradiť utajenú totožnosť ďalších agentov. Američan Philip Agee to spravil v prípade viac než 200 kolegov.

V CIA ho za to až do jeho skonu úprimne nenávideli, kubánske médiá sa s ním lúčili ako s verným priateľom ich ľudu, ktorý bojoval za lepší svet. Bývalí kolegovia sa Ageemu vraj vyhrážali smrťou a bývalý prezident i šéf CIA George Bush senior si počas príhovoru k 50. výročiu založenia CIA vybral práve jeho, aby ho verejne použil ako príklad zradcu.

Bývalému agentovi CIA roky po prebehnutí nerobilo na základe zákona o voľnom prístupe k informáciám veľký problém vypátrať, že CIA o ňom mala nazhromaždiť po jeho úteku z amerických tajných služieb okolo 18-tisíc strán informácií. V posledných mesiacoch sa Agee liečil v Havane, kde aj napokon podľahol zápalu pobrušnice.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Kniha

Keď Agee vydal v roku 1975 knihu s názvom Pohľad zvnútra: Denník CIA, nastal v tejto službe podstatne väčší poprask, ako keď z nej po dvanástich rokoch služby prevažne v Latinskej Amerike v roku 1969 dezertoval. Odchádzal znechutený tým, že sa CIA podieľa na podpore vojenských diktatúr.

V knihe si ventiloval svoje výčitky svedomia. Počas služby v Uruguaji napríklad zistil, že sa mohol podieľať na vyzradení mien ľudí, ktorých neskôr mučili. Predovšetkým však vo svojom Denníku CIA vymenoval aktívnych amerických agentov, ich krycie firmy i mená ďalších pracovníkov CIA. Až 22 strán knihy bolo potrebných, aby sa tam zoznam zmestil.

Pre Američanov to bola katastrofa, nezostávalo im iné, ako stiahnuť desiatky ľudí zo svojich postov po celom svete. Pre Kubáncov sa Agee stal hrdinom, pre Američanov najhorším odpadlíkom, ktorý porušil základné pravidlo a ohrozil tým životy mnohých ľudí i bezpečnosť celej krajiny.

SkryťVypnúť reklamu

"Bol to pre nás hodnotný zdroj informácií," spomína na stránkach New York Times bývalý generál KGB Oleg Kalugin. Sovietska tajná služba Američanovi spočiatku nedôverovala a predpokladala, že Agee bude dvojitým agentom. Po vydaní knihy všetky pochybnosti padli a Agee aktívne spolupracoval s kubánskou tajnou službou.

Práve jeho prípad viedol k tomu, že sa úmyselné prezradenie totožnosti tajných agentov CIA stalo trestným činom, takýto zákon platí od roku 1982.

Motív

"V 70. rokoch sa v Latinskej Amerike odohrávali tie najhoršie horory, aké si viete predstaviť. Argentína, Brazília, Chile, Uruguaj, Paraguaj, Guatemala, Salvádor, to všetko boli vojenské diktatúry, ktoré si vytvorili jednotky smrti a toto všetko podporovala CIA a americká vláda. To ma motivovalo vymenovať mená a pracovať s novinármi, ktorí sa zaujímali o to, čo robí CIA v ich krajine," vysvetľoval Agee vlani svoje pohnútky.

SkryťVypnúť reklamu

Sedemdesiate roky neboli časom pre fajnovky a Američania pri súperení so Sovietskym zväzom o vplyv nad Latinskou Amerikou podporovali aj brutálne vojenské režimy, ktoré mali s demokraciou len pramálo spoločné.

Agee to vyhodnotil tak, že je morálne neúnosné, aby sa na tom podieľal. Jeho ďalšou motiváciou bol aj vzťah s brazílskou ľavicovou aktivistkou, ktorá mala sama dostatok bolestných skúseností s mučením a surovými vypočúvaniami zo svojej vlasti. Pred jeho americkými kolegami argumenty o morálke neobstoja. "Môžete sa to snažiť rôzne zaobaliť, ale je to jednoducho tak, že prebehol k nepriateľovi počas studenej vojny," cituje New York Times dnes už penziovaného agenta CIA Franka R. Andersona.

Agee vždy odmietal, že by mohol niesť zodpovednosť za smrť šéfa americkej pobočky CIA v Grécku, ktorého v roku 1975 zavraždilo ultraľvicové teroristické komando Skupiny 17. novembra a on bol ten, kto ho prezradil. Od Barbry Bushovej, matky súčasného prezidenta dokonca vysúdil ospravedlnenie, pretože prvá dáma mu vo svojej knihe spomienok túto smrť pripísala. Dôkaz o tom nie je.

SkryťVypnúť reklamu

Cestovná kancelária

Američania Ageemu, ktorý nemienil prestať v odhaľovaní aktivít tajných služieb, strpčovali život. Až v roku 1979 mu však oficiálne odobrali americký pas. Už rok predtým ho vypovedali z Veľkej Británie, kde s niektorými novinármi pracoval na odhalení ďalších aktivít CIA ako bezpečnostné riziko. Agee tvrdí, že sa tak stalo po urgencii šéfa americkej diplomacie Henryho Kissingera. Napriek všetkému vstup na americké územie zakázaný nemal. Do Spojených štátov cestoval viackrát.

Pre zbeha sa napokon stali domovom dve krajiny - Nemecko ( západné, nie východné, kde si našiel druhú manželku - baletku) a Kuba. Život medzi Hamburgom a Havanou mu priniesol aj novú prácu, zriadil si cestovnú kanceláriu, ktorá Nemcom zabezpečuje dovolenky na ostrove slobody. Jeho pohľad na svet bol silne ideologický, Kubu obhajoval a vyzdvihoval jej vzdelávací a zdravotný systém.

SkryťVypnúť reklamu

19. 7. 1935

7. 1. 2008

Po skončení školy nastúpil v roku 1957 do CIA

Dezertovať so CIA sa rozhodol v roku 1969

V roku 1975 vydal knihu Pohľad zvnútra: Denník CIA

Z Veľkej Británie ho vyhostili v roku 1978, žil striedavo v Nemecku a na Kube

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 646
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 410
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 730
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 266
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 407
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 730
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 931
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 282
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu