ý drogový kráľ opisuje vraždu obávaného rivala prezývaného Tango v New Yorku v roku 1965 - vo chvíli, o ktorej tvrdí, že z neho urobila skutočného gangstra.
"Keď pracujete v takej brandži ako ja, musíte to brať stopercentne vážne," povedal Lucas novinárovi Markovi Jacobsonovi v roku 2000. "Musíte ukázať, že ste ochotný urobiť to. Všetci hovorili o tomto chlapisku, Tangovi, ktorý mal asi 195 cm a 130 kíl. Zabil dvoch či troch chlapov holými rukami. Každý sa ho bál. Tak som si povedal, Tango, ty si pre mňa ten pravý. Podišiel som k nemu a spýtal sa ho, či chce robiť obchody. Dal som mu tovar, heroín v hodnote 5-tisíc dolárov, lebo som vedel, že vymyslí podraz. O dva týždne som sa ho spýtal, kedy mi zaplatí. A presne ako som čakal, pustil sa do jedného zo svojich kúskov s gorilami. Hovoril, že si zo mňa urobí kurvičku, a že to urobí aj z mojej matky. Od tej chvíle bol mŕtvy. Strelil som doňho. Štyri razy, bum, bum, bum, bum. Zabil som najhoršieho sviniara. Nielen v Harleme, ale na celom svete."
Korene
Frank Lucas sa narodil v roku 1930 v Severnej Karolíne v chudobnej černošskej rodine. Jeho životná cesta dostala smer, keď ako 6-ročný videl, ako mu bieli rasisti zabili
13-ročného bratranca. Po jeho smrti začal kradnúť, aby pomohol uživiť rodinu, a napokon si odsedel nejaký čas vo väzení. Po krčmovej bitke, keď skoro zabil belocha, musel zasa utiecť. V šestnástich sa ocitol v newyorskom gete, v Harleme. Prepadával klenotníctva a okrádal drobných mafiánov, až kým neupútal pozornosť Ellswortha "Bumpyho" Johnsona - uznávaného mafiánskeho bossa v Harleme. Lucas strávil pod Bumpyho (v preklade hrča na temene hlavy) krídlami skoro 20 rokov, až do jeho skonu v roku 1968. Naučil sa remeselné triky a nadviazal kontakty.
Na vlastných nohách
Po Bumpyho smrti sa Lucas neuspokojil len s tým, že by pokračoval v jeho šľapajach. "Bumpy veril tej sprostosti o podelení sa o bohatstvo," rozprával Lucas. "Ja som chcel všetky peniaze pre seba. Túžil som po dobrodružstve. Chcel som sa pozrieť po svete."
Lucasove túlavé topánky ho zaviedli do juhovýchodnej Ázie, kde práve zúrila vietnamská vojna a odhadovalo sa, že každý tretí americký vojak sa zaplietol do obchodu s tvrdými drogami. Jeho azda najmúdrejším ťahom bolo, že uzavrel dohodu s miestnymi výrobcami, aby mu predávali heroín za 4200 dolárov na kilo. Cosa Nostra v USA účtovala 50-tisíc. Drogy pašoval vo vojenských lietadlách, niekedy v truhlách s mŕtvolami amerických vojakov a raz - ako sám tvrdí - v lietadle s Henrym Kissingerom na palube.
V USA Lucas zistil, že je za vodou. Podľa údajov FBI žila polovica závislých od heroínu v New Yorku, 75 percent z nich dokonca v Harleme. "V Harleme boli tony peňazí, ak človek vedel, ako k nim prísť," povedal. "Doriti, to boli časy. Mal som toľko posraných peňazí."
Lucas však nebol schopný sám zvládať obchody, preto si pozval bratov, aby mu pomáhali vyrábať a distribuovať drogy. Peniaze prepieral cez Chemical Bank - banku, ktorá čelila viac ako dvesto žalobám. Peniaze ukladal prevažne na Kajmaních ostrovoch. Jeho operácie sa odhadovali na vyše miliardu dolárov po tom, čo začal obchodovať s heroínom vo veľkom - s mafiou vo väčšine amerických veľkomiest.
Úpadok
Keď Lucas a ďalší heroínový kráľ, Nicky Barnes, začali viesť čoraz bezstarostnejšie životy - Barnes sa dal vyfotografovať na obálku časopisu New York Times a nazval sa "Nedotknuteľný" - koniec už bol na dosah. Dňa 28. januára 1975 urobila newyorská polícia so špeciálnymi protidrogovými agentmi raziu v Lucasovom dome, zhabala drogy a 585-tisíc dolárov v hotovosti. V nasledujúcom roku Lucasa odsúdili na 70 rokov za drogové obvinenia. Keď sa ocitol vo väzení, tento tvrďas začal spolupracovať s vyšetrovateľmi. Dodal dôkazy vedúce k usvedčeniu sto aktuálnych a bývalých policajtov z korupcie. Vďaka tomu mu trest znížili na sedem rokov.
Po prepustení začal znovu obchodovať s drogami a v roku 1984 ho nanovo odsúdili na sedem rokov. Zdalo sa, že zmizol z dohľadu. Až do minulého roku, keď svoj príbeh prerozprával - a mierne prikrášlil - cez Denzela Washingtona v hollywoodskom filme Americký gangster.
Za svoju účasť na projekte dostal Lucas 800-tisíc dolárov. Teraz vraj plánuje
uviesť na trh videohru a značku oblečenia. Starý, 77-ročný gangster, je znovu vo svojom živle. Bumpyho vdova Mayne Johnsonová tvrdí, že filmový Lucas je fikciou. Nebol - ako sa snaží ukázať film - Bumpyho obľúbencom a Bumpy mu neumrel v náručí, na rozdiel od filmovej scény. "Nesúhlasím s ničím, čo povedal Frank Lucas. Je absolútny klamár a ja mám chuť zahnať sa a dať mu facku, vybiť mu zuby," vyhlásila Mayne Johnsonová. "Je to chorý človek."
ZDROJE: Jenice Armstrong, The real rap on Bumpy, Philadelphia Daily News, 5. November 2007; Susannah Cahalan, Ganging up on movie's lies, New York Post, 4. November 2007; Bernie Reeves, American gangster lawyer, Metro Magazine, 11. August 2007; Mark Jacobson, The return of Superfly, New York Magazine, 7. August 2000.