"Vy ste vlna a ja sa na nej nesiem," hovorieva rád na stretnutiach s voličmi Barack Obama, nová hviezda americkej politiky. Pred školskou telocvičňou je tisícový rad ľudí, ktorí ho chcú vidieť. "Vyziabnutý chlapec so smiešnym menom mení americkú politiku," hlásil titulok britského denníka Guardian deň potom, čo Obama prekvapivo výrazne zvíťazil v Iowe. Iowské volebné zhromaždenia boli prvým oficiálnym testom americkej prezidentskej kampane. Z kampane Baracka Obamu sa v okamihu stalo hnutie. Hnutie, ktoré presiahlo Obamu i jeho kampaň, hnutie za zmenu. "Barack, ja som republikán, ale budem voliť teba," šepkajú mu na mítingoch. A do toho mu tlieska hviezdna moderátorka Oprah Winfreyová, ktorá pomohla naštartovať rast popularity.
Tento novonadobudnutý status môže položil aj dovtedajšiu favoritku Hillary Clintonovú, ktorá sa na dlhé mesiace v prieskumoch zabetónovala na "neotrasiteľnej" prvej pozícii. Demokratické primárky vyhral a je na najlepšej ceste vyhrať aj voľby .
Alabama, Osama, Yo Mama
Obama často žartuje, že vždy dopletú jeho meno. Alabama alebo Yo Mama. Nie vždy ho však skomolia v takejto milej podobe. Televízia CNN raz omylom použila meno Obama pri správe pri Usámovi (po anglicky Osama) bin Ládinovi. Obdobne sa doplietla aj stránka Yahoo a konzervatívny komentátor Rush Limbaugh mu už dlho posmešne hovorí Osama Obama. Dostáva však tiež prívlastky, ktoré by ste pre senátora - washingtonského byrokrata - nečakali. Rocková hviezda či plážový krásavec, aj takéto prezývky preniknú do spravodajstva agentúry AP či britských Timesov. A, samozrejme, nemôžeme zabudnúť na jeho najsexi fanúšičku Obama Girl (Obamovo dievča). Speváčku a herečku Amber Lee Ettingerovú, ktorej klip ospevujúci Baracka Obamu sa rýchlo stal nevídaným hitom amerického internetu.
Dotiahol to najďalej
Na druhej strane prvý černošský Američan v Bielom dome alebo aspoň nominant veľkej strany, to už samo osebe je revolučná zmena. "Nie je čierna Amerika a biela Amerika, hispánska Amerika či ázijská Amerika. Je iba jedna Amerika," povedal Obama na zjazde demokratov v roku 2004. "Moji rodičia verili, že v Amerike nebude meno prekážkou pri úspechu. Chceli, aby som išiel do najlepších škôl. A neboli bohatí. V Amerike nemusíte byť bohatí, aby ste dosiahli to, na čo máte," povedal pred skandujúcim davom rozvášnených demokratov v Bostone. Slová, ktoré v aktivistoch jeho volebného tímu rezonujú dodnes a sú lajtmotívom mnohých politických reklám.
Senátor z Illinois je prvým černošským kandidátom, ktorému sa podarilo dostať takto ďaleko.
Zmiešaný pôvod
Barackova matka Ann Dunhamová z Kansasu sa na Havajskej univerzite v Manoe zoznámila s Barackom Obamom starším, ktorý bol v škole zahraničným študentom z Kene. Krajiny, ktorá sa momentálne zmieta vo vlne násilia. Zosobášili sa a v roku 1961, zakrátko sa im v Honolulu narodil Obama junior. Rodičia mu dali otcovo africké meno Barack. V preklade znamená "požehnaný".
Keď bol Barack ešte nemluvňaťom, jeho otec dostal možnosť študovať na Harvarde. No mladá rodina nemala peniaze, aby zostala spolu. Keď získal doktorát, vrátil sa späť do Kene, kde pracoval ako ekonóm. Obamovci sa čoskoro rozviedli. Súčasný prezidentský kandidát ho poznal iba z fotografií a rozprávania.
Ann sa vydala druhýkrát, Obamovým otčimom sa stal Indonézan Lolo Soetoro. Rodina sa presťahovala do Indonézie, kde Barack chodil štyri roky do školy. Práve toto obdobie jeho života sa rýchlo stalo zdrojom kontroverzií. Konzervatívne médiá vrátane mocného Fox News Channel tvrdili, že tam navštevoval moslimskú školu madrasa. V slovníku americkej politiky školu islamských extrémistov. Pravda však bola, že Barack tam od šiestich do desiatich rokov navštevoval bežnú školu. Hoci jeho prostredné meno je Hussein a má moslimský pôvod, on sám je kresťanom. Jeho slabinou je aj jeho bujará mladosť. Priznáva, že experimentoval s marihuanou, šnupal kokaín a jeho kamarátkou bola aj fľaška. Dnes už je jeho jedinou závislosťou protinikotínová žuvačka Nicorette.
V južnej štvrti
Málokto tomu veril. Černoch z chudobnej kriminálnej štvrte ide do prezidentských volieb ako favori Štyridsaťpäťročný Fred vie, čo je to báť sa o život. V Chicagu pracuje v pokojnej štvrti ako šéfkuchár na Chicagskej univerzite. Večer sa však vracia za rodinou do južnej, prevažne černošskej štvrte South side. Táto oblasť je najnebezpečnejším miestom v Chicagu. A pravdepodobne aj v celej krajine. Metropola Illinois predbehla v počte vrážd aj New York či Los Angeles. "Je tu príliš veľa gangov a zbraní na školách," povzdychne si Fred a potiahne si z cigarety.
Práve do jeho chudobnej štvrte South side prišiel v roku 1985 Barack Obama. Čerstvý absolvent Kolumbijskej univerzity v New Yorku tam začal pracovať pre miestnu komunitu. Najal si ho istý Jerry Kellman. „Keď som zháňal v New Yorku ľudí na ťažkú prácu do chicagskej štvrte South side, Baracka som dlho prehovárať nemusel. Stačilo mu povedať, čo sa tu s ľuďmi deje," povedal Kellman počas demokratického konventu. Tri roky pomáhal Obama miestnym hľadať si prácu či nútil majiteľov domov odstrániť azbest z budov. Toto obdobie afroamerický kandidát často spomína, keď hovorí, že pozná problémy bežných Američanov.
Z tých čias pochádza aj jeho silné ľavicové cítenie. „Ak v chicagskej štvrti South side žije dieťa, ktoré nevie čítať, trápi ma to," hovorí Obama. Pre Johna McCaina je prototypom socialistu a najliberálnejším kandidátom. V čase finančnej krízy aj tak veria ľudia viac demokratovi než republikánovi.
Vo výklade obchodíku na 95. ulici sú vystavené tričká s Obamovou tvárou. Všetky, ako je to medzi mladými Afroameričanmi zvykom, vo veľkosti XXL. Neďaleko stojí chrám Zjednotenej cirkvi Kristovej. V jednom z najväčších kostolov v Chicagu trávil mladý Obama každú nedeľu vyše dvadsať rokov.
Zlom v Obamovej kariére prišiel na demokratickom konvente v roku 2004. „Neexistuje liberálna či konzervatívna Amerika, ale iba Spojené štáty americké," povedal čerstvo zvolený federálny senátor Obama. Prejav z Bostonu z neho spravil novú hviezdu americkej politiky.
Na Harvarde
Na Columbia University v New Yorku študoval politológiu so zameraním na medzinárodné vzťahy, pokračoval na ďalšej škole prestížnej Ivy League na Harvarde, kde vyštudoval právo. Práve v tom období, začiatkom 90. rokov, sa stal prvým černošským Američanom, ktorý stál na čele prestížneho časopisu Harvard Law Review.
Keď mal Obama 21 rokov, prišiel o otca, ktorý zahynul pri dopravnej nehode v Keni. Matka mu zomrela na rakovinu krátko po tom, čo v roku 1995 vydal knihu Dreams from My Father (Sny môjho otca). V nej sa vyrovnáva so svojím zmiešaným pôvodom. V roku 2006 sa vydal po stopách Baracka staršieho do Afriky. Do jeho rodnej kenskej dediny prišiel aj s manželkou Michelle a dvoma dcérami. Keňania ho privítali ako hollywoodsku celebritu.
V roku 1996 ho zvolili do illinoiského senátu, pre Demokratickú stranu je hviezdou od roku 2004, keď vystúpil s prejavom na zjazde v Bostone. O niekoľko mesiacov sa dostal do federálneho Senátu, keď získal 70 percent hlasov voličov v štáte Illinois. V hornej komore amerického Kongresu je štvrtý rok. Niektorí hovoria, že svoju neskúsenosť môže premeniť na výhodu, veď Američania majú starých politikov plné zuby. Ako ukazujú prieskumy, najmä toho, ktorý dnes sedí v Bielom dome. A práve tam Obama mieri.