Keď boli na Kolibe ešte filmári

Tam, kde sa mali vyrábať filmy, sa niekedy až groteskne zápasilo. Také skúsenosti mal Albert Marenčin, v knižke ich pozbieral Juraj Mojžiš.

Slovenský film má relatívne krátku históriu a násilná likvidácia filmových ateliérov na Kolibe po roku 1989 ju skrátila ešte viac. Odvtedy mohlo vzniknúť veľa diel v priaznivejších podmienkach. Pod priaznivejšími mám na mysli, samozrejme, tvorivú slobodu.

Na túto históriu sa teraz pozrel historik Juraj Mojžiš, no nechcel napísať iný variant, či doplnok už existujúcich Dejín slovenskej kinematografie autorskej dvojice Macek - Paštéková. Na Kolibu sa pozrel cez život jedného z jej kmeňových pracovníkov.

Kniha Albert Marenčin - filmár na križovatkách­ času je bio- i monografiou autora, ktorý sa v našej kultúre fixoval toľkými aktivitami, že niekedy jedna prekrýva druhú. Marenčin písal rozhlasové hry, prózu, poéziu, eseje o umení, filmové scenáre, je stále aktívnym výtvarníkom, tvorcom surrealistických koláží, prekladá z francúzštiny.

Práve táto mnohostrannosť bola motívom, ktorý viedol Mojžiša, aby napísal o Marenčinovi - filmárovi. Málokto dnes už vie, že aj jeho zásluhou (scenáristickou alebo dramaturgickou) vzniklo na Kolibe vyše tridsať slovenských, resp. koprodukčných filmov.

Citová výchova z Paríža

Hoci Marenčin pracoval na Kolibe od roku 1949 do roku 1972, nové normalizačné vedenie ho zo zamestnania vyhodilo – vraj „patril k organizátorom dosahovania úspechov na západných filmových festivaloch“.

Mojžiš začal svoju knižku krátkym Marenčinovým životopisom. Najdôležitejší bol v ňom niekoľkoročný štipendijný pobyt v Paríži, kde bol po vojne pestrý kultúrny ruch. Marenčin si mohol vychutnať všetky jeho výhody, prešiel „citovou výchovou“, spoznal mnohé významné osobnosti. Krátko po februári sa však vrátil a nastúpil do filmu.

Mojžiš referuje o Marenčinových prvých krokoch v žurnalistike i filme a všíma si, ako sa vo sfére kultúry začala u nás uplatňovať oficiálna stranícka línia.

Z jednotlivých kapitol sa dozvieme, že ovzdušie pri príprave filmov bolo vždy plné napätia. Mojžiš otvorene pomenúva členov schvaľovateľských alebo zakazovateľských skupín, ktoré rozhodovali. Zav­še je to až groteskná zmes protichodných názorov, no najmä výhrad.

Kolibská groteska

Mojžiš po svedomitom štúdiu dokumentov opísal zvláštne prostredie a podrobne zaznamenal Marenčinove úspechy. Tým bola napríklad osobná angažovanosť pri spolupráci s Robbe-Grilletom (nakrútil u nás filmy Muž, ktorý luže a Eden a potom) a scenáristická účasť na Barabášovom filme Pieseň o sivom holubovi.

Nedajú sa tu vymenovať všetky filmy spojené tak či onak s Marenčinovým menom, to si záujemca nájde v knižke. Mojžišovi šlo o to, aby ukázal celú spleť problémov, spojených s vtedajšou filmovou tvorbou.

Tomu slúžia popri jeho vlastných kapitolách aj tzv. exkurzy. Tie zase obsahujú Marenčinove texty prednesené na rozličných diskusiách, čím sa ešte názornejšie ilustrujú oné križovatky, na ktorých tento všestranný umelec stál a v ktorých dobre obstál.

Knihu dopĺňa úryvok z Marenčinovej novely Žiť v pokoji a filmová poviedka Bolo to v máji. Cenné je detailné kalendárium a veľa fotografií, ktoré približujú postavy a tváre tohto pútavého príbehu.

Juraj Mojžiš: Albert Marenčin – filmár na križovatkách času

Slovenský filmový ústav, 2007

SkryťVypnúť reklamu

Komerčné články

  1. Špičkové pokrytie v záhrade či v pivnici? Takto internet rozšírite do každého kúta
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  4. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  5. Wellness v prírode: máme tip, kde si na jar najlepšie oddýchnete
  6. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur
  7. Do ZWIRN OFFICE sa sťahuje špičková zubná klinika 3SDent
  8. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár
  1. Leťte priamo z KOŠÍC a dovolenkujte na najkrajších plážach
  2. Za hranicami bytu: Ako si vybudovať dobré susedské vzťahy?
  3. Výlet 2 v 1: Jednou nohou na Slovensku, druhou v Rakúsku
  4. Ahoj, TABI! Kto je záhadný digitvor?
  5. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové?
  7. Dobrovoľníci z MetLife vysadili nové stromy a kríky
  8. MISSia splnená. Projekt Kesselbauer ožíva spokojnými majiteľmi
  1. Fellner otvorene: Manželka mi vyčítala, že zo mňa nič nemá 30 706
  2. Deväť dobrých: Jarný literárny výber v denníkoch SME a Korzár 16 633
  3. Do utorka za vás uhradia polovicu exotickej dovolenky 16 537
  4. Slováci minuli za 4 dni na dovolenky 6,4 milióna eur 10 821
  5. Patria medzi svetovú elitu. Slováci zariskovali a predbehli dobu 10 013
  6. Prečo vymeniť plastové vchodové dvere za hliníkové? 9 994
  7. Všetky divy sveta v privátnom lietadle dnes so zľavou 12 225 eur 7 653
  8. Ako Japonci potopili ruské nádeje na Ďalekom východe 6 223
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu