Zlato láme rekordy. Je isté

Ceny zlata dosiahli historické maximá.Z dlhodobého hľadiska môžeme ešte očakávať ich nárast.

Drahé kovy sú už tisícročia tradičnými prostriedkami na uschovanie hodnoty majetku v čase ekonomickej neistoty.Drahé kovy sú už tisícročia tradičnými prostriedkami na uschovanie hodnoty majetku v čase ekonomickej neistoty. (Zdroj: SITA)

BRATISLAVA. Zlato opäť vyskočilo na nový rekord, keď sa včera dopoludnia predávalo na burze za 887,85 dolára za trójsku uncu (unca je 31,103 gramu). Minulý rok zaznamenalo zlato najväčší percentuálny nárast od roku 1979. Niektorí analytici podľa hlavného ekonóma Next Finance Vladimira Pikoru očakávajú cenu zlata okolo 1000 dolárov. „Podľa nás priemer nepresiahne 860 dolárov za uncu,“ povedal.

Rastie zlato aj iné kovy

Analytik spoločnosti Atlantik Andrej Ochotnický sa do­mnieva, že ceny zlata z dlhodobého hľadiska ešte porastú, aj keď ich vzostup je do najväčšej miery zapríčinený poklesom hodnoty amerického dolára oproti iným menám.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Dôvodmi rastu cien zlata sú podľa neho pokles hodnoty amerického dolára, obavy z inflácie, zvyšujúci sa dopyt po priemyselných komoditách. Okrem zlata rastú ceny aj i­ných drahých kovov, napríklad striebra alebo platiny. Vysoké sú aj ceny paládia. Zásoby zlata má aj Národná banka, ktorá podľa jej hovorkyne Jany Kováčovej spravuje 1 128 809 trójskych uncí, čo je 35,1 tony. „Tie sú v súlade s celkovou investičnou politikou v oblasti devízových rezerv investované na svetových finančných trhoch vo forme zlatých depozitov,“ povedala.

Trhová hodnota pri včerajšej úrovni zlata je 1,002 miliardy dolárov, čo je asi len päť percent celkových devízových rezerv centrálnej banky. Podľa Kováčovej súčasná historicky najvyššia cena zlata však nemá žiadny vplyv na výkon menovej politiky. „Národná banka od svojho vzniku nikdy zlato nenakupovala ani nepredávala a ani v najbližšej budúcnosti nič také neplánuje,“ povedala. Táto situácia sa môže zmeniť po vstupe Slovenska do Európskeho menového systému.

SkryťVypnúť reklamu

Záujem je najmä na Východe

Väčšina svetových bánk má rezervy v zlate povedal analytik spoločnosti Colosseum Štepán Pírko, ale na trhu ho nakupovať nebudú. Možno Čína, lebo má priveľa dolárov.

Podľa analytika ČSOB Mareka Gábriša výrazne vzrástol dopyt po zlate na Blízkom východe. „Napríklad v Egypte o 20 percent, v Saudskej Arábii o 17 a v Spojených arabských emirátoch o 12 percent,“ povedal.

Pri raste cien zlata budú rásť aj ceny zlatých šperkov. Podľa klenotníctva Sheron sa však nedá v percentách presne povedať o koľko. „U nás je v cene šperku najmä umelecká hodnota,“ povedali. Hoci cena zlata je kľúčová pri vstupe do zlatníctiev, ale na výstupe je už obrovské percento umeleckej práce. Výrobcovia nikdy neprepočítavajú cenu šperku na gramy.

SkryťVypnúť reklamu

Ťažba zlata je problémová

S nárastom svetových cien zlata sa do popredia dostáva aj otázka jeho ťažby. Podľa Štepána Pírka sa všetci snažia zvyšovať ťažbu zlata vo svete, ale veľmi sa im to nedarí. „To preto, že je problém nájsť a ťažiť zlato v politicky bezpečných regiónoch,“ povedal. Rastú aj náklady na ťažbu zlata, ako sú cena energií a práce. „Pred pár rokmi to bolo tak 200 dolárov na uncu. Teraz to už môže byť pokjne aj dvojnásobok,“ povedal.

U nás ostáva otvorená otázka ťažby zlata v Kremnici, o ktorú sa sporí ťažiarska spoločnosť Kremnica Gold s obyvateľmi mesta. Podľa Ľuboslava Maťa zo spoločnosti Kremnica Gold je otázka začatia ťažby stále naliehavejšia. „Pri súčasných svetových cenách zlata je Šturec pri Kremnici jediné ložisko na Slovensku, ktoré je vzhľadom na zásoby zrudnenia ekonomicky vhodné na povrchovú ťažbu zlata a striebra, a to aj napriek ich nižšiemu obsahu v tone rudy,“ povedal.

SkryťVypnúť reklamu

Primátorka Kremnice Zuzana Balážová tvrdí, že na cenu zlata treba pozerať inak. „To nie zlato stúpa na cene, ale klesá dolár. Ak prepočítame zlato na eurá, zistíme, že je takmer stabilné,“ povedala. Ťažba je podľa nej nevýhodná aj z ekonomického hľadiska, lebo znižuje cenu nehnuteľností. Dnes vysoké ceny by po začatí ťažby klesli a ľudia by utekali. Ťažiť sa má nece­lých sedem rokov, čo je kratučká epizóda v dejinách mesta. „Mojím záujmom je, aby toto mesto žilo a rozkvitalo aj o 5, 10 aj 50 rokov,“ povedala.

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  3. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  4. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  5. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  7. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky?
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 693
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 484
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 734
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 4 482
  5. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 3 470
  6. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 2 530
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 2 005
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave! 1 174
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu