Sarkozy si románikom poškodil

Popularita Nicolasa Sarkozyho klesá. Francúzi ho obviňujú, že informáciami o priateľkelen zakrýva politické neúspechy. Prezident však sľubuje ďalšie reformy a dlhší pracovný čas.

Francúzov už prezidentov románik s bývalou modelkou nezaujíma, chcú vidieť reformy.Francúzov už prezidentov románik s bývalou modelkou nezaujíma, chcú vidieť reformy. (Zdroj: SITA/AP)

„Ak ste milovali Grace Kellyovú v Monaku, budete zbožňovať Carlu Bruniovú v Elyzejskom paláci,“ napísal denník Journal du Dimanche o čerstvom vzťahu francúzskeho prezidenta s talianskou exmodelkou. Francúzi však zrejme majú iný názor.

Nielenže si myslia, že Nicolas Sarkozy sa až príliš pretŕča v bulvárnych médiách, ale svojou publicitou sa podľa mnohých snaží zakrývať politické neúspechy. Podľa denníka Le Parisien klesla prezidentovi popularita na 48 percent, čo je o sedem percent menej ako v decembri a najmenej od jeho nástupu k moci v máji minulého roku.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Sarko osloboditeľ

Na včerajšom tradičnom januárovom stretnutí s novinármi sa obvinenia francúzskej verejnosti naplno prejavili. Sám Sarkozy žartoval, že to trvalo až po druhú otázku, kým sa ho novinári opýtali, či a kedy sa ožení s Carlou Bruniovou.

„Náš vzťah je vážny, ale termín svadby sa najskôr dozviete až vtedy, keď už bude po všetkom,“ reagoval na fakt, že bulvár už písal o konkrétnom dátume.

O súkromie prezidenta sa dlhodobo zaujímajú médiá viac, ako o jeho politické kroky. Aj keď Sarkozy dominoval prvým stranám denníkov v prípade prepustenia bulharských sestričiek z líbyjského väzenia, tak aj v kauzách Zoeinej archy či unesenej Ingrid Bétancourtovej Francúzi by namiesto „Sarka osloboditeľa“ oveľa radšej videli „Sarka reformátora“.

SkryťVypnúť reklamu

Najmä opozícia ho obviňuje, že za osem mesiacov toho veľa neurobil a že jeho sľubované reformy sa ďaleko nedostali.

Chabé vyhliadky

Sarkozy vo svojej predvolebnej kampani sľuboval voličom viac peňazí, zlepšenie ich sociálnej situácie a nakopnutie stagnujúcej ekonomiky. Slová ministerky financií Christine Lagardeovej však hovoria o opaku. Inflácia v roku 2008 prekročí dve percentá, aj keď vláda hovorila o hranici 1,6. Nerátala však s nárastom cien ropy a potravín. Mnohí pochybujú aj o znížení daní, ktoré schválili v júli čo bude stáť štát asi 22 miliárd amerických dolárov. V čase, keď sám Sarkozy priznáva, že štátna pokladnica je prázdna.

Novinári naopak včera prezidenta kritizovali za návštevu líbyjského vodcu Muammara Kaddáfího v Paríži a aj za gratulácie Vladimirovi Putinovi k víťazstvu v ruských parlamentných voľbách.

SkryťVypnúť reklamu

Carla efekt

Francúzsky prezident však na otázku novinárov, ako sa hodnotí, odpovedal protiotázkou: „Zdá sa vám, že by som bol deprimovaný?“ Opakovane sľúbil dotiahnutie reformy 35-hodinového pracovného týždňa, zmenu ústavy a pretlačenie sľubovaných reforiem. „Viac ako prieskumy popularity ma zaujímajú výsledky,“ odkázal médiám.

Stéphane Rozes z agentúry CSA, ktorá prieskumy uskutočnila, pre magazín Time povedal, že Sarkozyho imidž úspešného a slávneho muža boli Francúzi ochotní akceptovať, kým ich jeho sľuby držali v nádeji, že tento imidž môžu dosiahnuť všetci. „Kontext sa však zmenil. Francúzi sa boja o svoju budúcnosť, a prezidentov štýl im pripadá prehnaný,“ myslí si Rozes.

Zdá sa vám, že by som bol deprimovaný? Viac ako prieskumy ma zaujímajú výsledky.

SkryťVypnúť reklamu

Nicolas Sarkozy

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  6. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  7. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  8. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  1. Leto, ktoré musíš zažiť! - BACHLEDKA Ski & Sun
  2. Slovensko oslávi víťazstvo nad fašizmom na letisku v Piešťanoch
  3. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  4. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  5. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  6. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  7. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  8. Probiotiká nie sú len na trávenie
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 458
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 6 104
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 697
  4. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 3 671
  5. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 024
  6. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy 2 136
  7. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 738
  8. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 557
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu