VARŠAVA, BRATISLAVA. Kým za vládnutia poľských dvojičiek Kaczyńských bola otázka americkej protiraketovej základne v Poľsku viacmenej „hotovou vecou“, s príchodom Donalda Tuska sa situácia Washingtonu stále viac komplikuje.
Víťaz októbrových parlamentných volieb Tusk zmenil kurz zahraničnej politiky a s ňou aj zhovievavý postoj bývalého premiéra Jaroslawa Kaczyńského k americkým plánom.
Nové rokovania
V rozhovore pre poľský Newsweek nový premiér Tusk povedal, že chce ešte ďalšie rokovania. „Treba si uvedomiť, že štít je určený na ochranu Ameriky, nie Poľska,“ povedal Tusk pre najnovšie vydanie poľského týždenníka.
Poľského premiéra tento týždeň čaká debata o štíte s českým náprotivkom Mirkom Topolánkom. V Česku chcú Američania postaviť radar ako súčasť protiraketového systému. Tusk chce o americkom systéme hovoriť aj s ruským prezidentom Vladimirom Putinom počas svojej návštevy Ruska presne o mesiac.
Poľsko si už rozumie s Rusmi
Práve Kremeľ s americkým projektom ostro nesúhlasí a vyhráža sa, že na strednú Európu namieri jadrové hlavice, ak Praha aj Varšava budú súhlasiť s umiestnením americkej základne a radaru. „Čeliť hnevu Rusov ohľadne štítu by mohlo byť pre Poľsko pridrahé, a to v čase, keď sa s ním snažíme normalizovať vzťahy,“ povedal pre víkendovú Gazetu Wyborczu poľský šéf diplomacie Radoslaw Sikorski, ktorého manželka Anne Applebaum je známou americkou novinárkou. Sikorski, ktorý bol ministrom obrany vo vláde Kaczińského, vlani vo februári odstúpil aj pre pre vzájomné nezhody v otázke americkej základne.
Kým poľskoamerické vzťahy po jesenných voľbách v Poľsku mierne ochladli, komunikácia medzi Varšavou a Moskvou sa vracia do normálu. Dokonca sa črtá dohoda o zrušení ruského zákazu dovozu poľského mäsa. To viedlo k tomu, že Poľsko vlani vetovalo podpis európsko-ruskej dohody o partnerstve a spolupráci.
Treba si uvedomiť, že tento štít je určený na ochranu Ameriky, nie Poľska.
Donald Tusk, poľský premiér