Napríklad 8. októbra 2007 bola v centre pozornosti Parlamentu politika migrácie EÚ, predovšetkým jej aspekty súvisiace so zamestnávaním. Poslanci EP sa zaujímali okrem iného o to, či by mohla Európa využiť ako vzor austrálske a kanadské modely založené na kvótach v jednotlivých hospodárskych sektoroch.
Vstupenka – bodový systém
Austrália a Kanada aplikujú takzvaný „bodový systém“ v rámci ktorého pracovníci získavajú na základe svojich osobných charakteristík isté množstvo hodnotiacich bodov. Hodnotí sa druh ich profesie, jazykové schopnosti, počet príbuzných v hostiteľskej krajine a podobne. S daným počtom bodov vstupujú na pracovný trh.
Podľa Alessia Cangiana, demografa pracujúceho v oblasti riadenia migrácie v britskom Centre migrácie, politicky a spoločnosti, je potrebné si uvedomiť, že migrácia je len krátkodobým riešením ako zmierniť negatívne dopady vyplývajúce z celkového starnutia populácie. Cangiano tiež dodal, že „vysoko kvalifikovaní pracovníci prispievajú do systému sociálnej ochrany v skutočnosti viac ako z neho poberajú“ a že v súčasnosti má rastúci trend dopyt po nízko kvalifikovaných pracovníkoch v sektore poľnohospodárstva, pohostinských a sociálnych služieb.
Len na pozvanie firmy
Ďalšou otázkou bolo či by sa krajiny mali zamerať na vysoko kvalifikovanú pracovnú silu alebo na mix pracovníkov vrátane tých s nižším vzdelaním a tiež to, aký typ pobytu by mal byť udelený hospodárskym migrantom, ktorí vstupujú do EÚ. Norbert Cyrus z University of Oldenburg povedal, že je skôr zástancom prístupu založeného na výbere na základe kritéria dopytu než ponuky. Imigrantom by mal byť umožnený pobyt a práca len v tom prípade, ak dostanú pracovnú pozvánku od firmy z konkrétnej hostiteľskej krajiny. Po istej „skúšobnej dobe“ by mali byť dočasní migranti preklasifikovaní na permanentných.
Hosťujúci pracovníci
Diskutovalo sa aj o tom, aký dopad môžu mať rozličné ochranné opatrenia zo strany hostiteľskej krajiny na integráciu migrantov.
„Európa by sa mala učiť zo skúseností niektorých členských krajín, ktoré v minulých rokoch predstavili programy takzvaných „hosťujúcich pracovníkov“ bez predpokladu, že by imigranti zostali v hostiteľskej krajine] natrvalo,“ povedal Hubert Krieger z Európskej nadácie pre zlepšovanie životných a pracovných podmienok. Zároveň dodal, že práca a kariéra by mali byť imigrantovi ponúknuté v závislosti od jeho kvalifikácie a zručností. Podľa neho by sa tak predišlo tomu, aby daný človek stratil príjem a status migranta. Na druhej strane by sa tým súčasne eliminovala hrozba poškodenia ekonomického blahobytu a konkurencieschopnosti hostiteľskej spoločnosti.
Autor: Zdroj: euractiv.sk