BRATISLAVA. Rok pobytu v Pekingu podľa jednej z lekárskych hypotéz vraj skracuje život o deväť mesiacov. O sedem mesiacov a jeden deň tam slávnostne otvoria Hry XXIX. olympiády.
Znečistenie a hrozba smogu mnohým účastníkom naháňa strach. Hoci sa čínski organizátori snažia problém riešiť, obavy zostávajú.
Rogge pripustil odklad disciplín
Predseda Medzinárodného olympijského výboru Jacques Rogge pripustil v prípade väčšieho zamorenia vzduchu i odklad niektorých súťaži. „Ak by kvalita ovzdušia mala športovcom uškodiť, nebudeme váhať,“ priznal.
Nie sú to len plané hrozby. Vzduch v Pekingu troj- až päťnásobne prekračuje mieru znečistenia ovzdušia, ktorú Svetová zdravotnícka organizácia považuje za neškodnú. Podľa šéflekára českej výpravy Jaroslava Větvičku smog zmiešaný s prachom môže spôsobiť dlhodobé zdravotné následky.
„Obsahuje napríklad ťažké kovy, ktoré môžu narušiť imunitu organizmu, spôsobiť astmu. Existujú i domnienky, že môže byť spúšťacím mechanizmom niektorých ďalších chorôb. Napríklad Alzheimerovej choroby,“ prezradil pre server idnes.cz.
Velits si obavy nepripúšťa
Ohrození budú najmä športovci vo vytrvalostných disciplínach súťažiaci pod šírym nebom. Aj náš vlaňajší majster sveta do 23 rokov, cyklista Peter Velits. „Čakám, že to nebude nič príjemné, zatiaľ som však nič také nezažil. Čína, podľa mojich správ, problém rieši a navyše podmienky budú pre všetkých rovnaké. Snažím sa žiadne obavy si v duchu nepripúšťať,“ konštatoval Velits.
Jazdí preteky po celom svete, no takémuto problému zatiaľ čeliť nemusel. „Našťastie. Zatiaľ som zažil len prašné cesty a to je niečo iné. Tam až v cieli zistíte, ako veľmi máte telo a dýchanie zanesené.“
Regec: Je to peklo
Kežmarský rodák a bývalý výborný jazdec Jozef Regec (nar. 29. marca 1965), ktorý dnes trénuje českú cyklistickú reprezentáciu, je oveľa skeptickejší.
„Smog je peklo. Cyklistika je vytrvalostný šport. Keď sa ide na tepovej frekvencii 180 a viac a dýchate ťažký olovnatý vzduch, organizmus sa zakysľuje ohromne rýchlo. Telo nie je schopné podávať maximálne výkony. Viac–menej sa dusíte,“ povedal pre MF Dnes.
Aj atléti majú obavy. Americký maratónec Kyle O'Brien hovorí: „Viem, ako sa pripraviť na horúčavy či vlhko, zatiaľ sa však neuskutočnilo veľa výskumov, ktoré by nám poradili, ako bežať v smogu,“ vraví.
Pred športovcami tak vyvstáva dilema. Prísť do Pekingu skôr a do štartu OH sa aklimatizovať alebo až na poslednú chvíľu a vyhnúť sa smogu?
Spadol v októbri i decembri
Ten napriek viacerým opatreniam pekinských úradov je stále reálnym nebezpečenstvom. Mestu pokazil slávnostné odpočítavania jedného roka do štartu OH. Vytrápil 17-miliónovú metropolu koncom októbra i začiatkom decembra.
Úrady vždy obyvateľom odporúčali, aby, ak nemusia, nevychádzali z bytov, keďže hladina smogu je príliš vysoká. V decembri podľa správ agentúry AP uviedlo 15 zo 16 staníc merajúcich hladinu smogu na stupnici najvyššiu hodnotu - číslo 5.
Večerník Peking Evening News vysielal ľudom varovanie, aby sa vyhli ranným športovým aktivitám. Viditeľnosť klesla na 50 metrov, čo spôsobilo ochromenie dopravy. Prevádzku zastavilo i pekinské letisko.
„Ak už musíte vyjsť, použite respirátor,“ varoval meteorológ Sun Ji-song.
Heninová sa radšej odhlásila
Čína od udelenia OH v roku 2001 do skvalitnenie environmentálnych ukazovateľov investovala viac než 12 miliárd amerických dolárov, no skepticizmus celkom nepotlačila.
„S takými rizikovými podmienkami pri olympiáde som sa zatiaľ nestretol,“ pripustil Větvička.
Aj tenisová svetová jednotka, Belgičanka Justine Heninová má strach. Už niekoľko mesiacov trpí astmou. Vlani sa z turnaja v Pekingu pre dýchacie problémy odhlásila.
„Sklamalo ma to. Chcela som si zvyknúť na tamojšie podmienky, ale dýchacie problémy som mala už v závere US Open. Nechcela som nič riskovať. Zdá sa však, že do štartu olympiády dostane Peking situáciu pod kontrolu. Hádam to tak bude, chcem tam totiž obhájiť zlato z aténskej olympiády. To je môj veľký cieľ v roku 2008,“ dúfa Heninová.
Keď sadne smog, štípu vás oči
V Číne žije od roku 1992, v Pekingu pôsobí už štvrtý rok. Aj preto si Slovenský paralympijský výbor PETRA ČAPLICKÉHO zvolil do funkcie atašé počas septembrových paralympijských hier.
Svet sa obáva znečisteného pekinského ovzdušia. Oprávnene?
„Klíma je tu naozaj dosť problematická. Mesto je z troch strán uzatvorené horami. Otvorené je len od mora a keď odtiaľ ťahá vzduch, nefunguje jeho výmena. Natlačí sa do kotliny a tam sa drží. Na jar a jeseň sa to dá, v lete a v zime je to najhoršie. Problémom je i veľa vysokých budov a štyri milióny áut v meste.“
Ako sa s tým domáci obyvatelia vyrovnávajú?
„Už za dynastie Čching (1644 - 1911, pozn. red.) odchádzal celý cisársky dvor v lete pre teplo a zlý vzduch z mesta. Mnohí z Pekinčanov dnes nosia rúška.“
Čo najviac spôsobuje znečistenie vzduchu?
„Emisie z vozidiel a prach. Za horami je obrovská púšť, odkiaľ fúka žltý piesok. Keď začne, o chvíľu je na ulici vrstva prachu a keď prší, prší dážď zmiešaný s pieskom. Sedí to nad mestom ako žltá doska. Je bežné, že máte strechu auta pokrytú nažlto.“
Neprekáža vám to?
„Za tie roky to už vnímam ako bežnú záležitosť.“
Čo sa deje, keď na mesto sadne smog?
„Človeka štípu oči, sadá na vás depresia. Raz preto museli zablokovať leteckú dopravu. Hustý smog padol aj pri odpočítavaní jedného roku do začiatku olympijských hier.“
Čína do zlepšenia ovzdušia investuje miliardy dolárov. Ako realizácia projektov vyzerá v praxi?
„Veľa pozitívneho sa už stalo. V meste zakázali všetky individuálne zdroje kúrenia, presúvajú sa fabriky. Na západe mesta sú obrovské oceliarne, ktoré rozmontúvajú a presťahujú sa preč z mesta. Natrvalo. Najväčším problémom sú však autá. Viete si predstaviť emisie zo štyroch miliónov vozidiel? Aj preto sa počas olympiády ich počet zúži na polovicu. V párny deň budú jazdiť vozidlá s párnou poznávacou značkou, v nepárny s nepárnou. Je to bežná metóda. Myslím, že sa v praxi už pár razy použila.“
Ako sa po takýchto obmedzeniach stavajú k olympiáde bežní obyvatelia?
„Oni to stále berú ako obrovskú česť. Sú hrdí, že olympiáda bude práve v ich meste. Aj za cenu toho, že počas hier mnoho z nich Peking radšej opustí.“
Cítiť v meste, že sa blížia olympijské hry?
„Samozrejme. Keď som sem po prvý raz v roku 1992 prišiel, všetko bolo len v čínštine. Dnes už je anglické značenie bežné a dvojjazyčné hlásenie si môžete užiť aj v autobuse.“
Pozdáva sa vám život v súčasnom Pekingu?
„Mesto má dosť svojich problémov. Mne tu najviac chýba možnosť športového vyžitia. Doma v Žiline vytiahnem bicykel a o pár minút som v lese. Tu je kontakt so zelenou prírodou výrazne obmedzený. Ak si ho chcete naozaj užiť, musíte prejsť autom šesťdesiat kilometrov von z mesta. Vo vnútri sú jedinou možnosťou miestne parky, no zvyknú byť preplnené a vzduch naozaj nie je ideálny na športovanie.“
Michal Riszdorfer: Budú to zvláštne hry
Osemnásobný majster sveta Michal Riszdorfer už zhruba tuší, v akých podmienkach bude ako člen štvorkajaku bojovať v Číne o olympijské medaily. V Pekingu štartovali Slováci na jeseň minulého roku (skončili tretí), rozpaky z podmienok však u Michala pretrvávali aj minulý týždeň.
„Nie som si istý, či budeme mať regulárne podmienky. Keď fúkalo, rovnaké pre všetkých neboli. Keď nefúkalo, na mesto padol smog,“ spomína 30–ročný člen ŠKP Bratislava.
Nebol to vraj príjemný pohľad. „Len sme sa prizerali, ako sa blíži. Zrazu bolo šero a ťažko sa nám dýchalo. Pre nás kanoistov, ak smogu budeme musieť čeliť aj v auguste, to znamená náročnejší štart. Kým sme sa rozdýchali, trvalo to. Bude to zvláštna olympiáda,“ pripustil starší z bratov Riszdorferovcov.
Niektoré výpravy majú v pláne pribaliť si do batoha rúška. Michala to zaskočilo. „Neviem si predstaviť, že by som to nosil, ale na ulici počas našej návštevy to bola bežná vec. Oveľa viac ma však zaskočil počet ľudí. Všade ich bolo neskutočne veľa.“