BAGDAD, TEL AVIV. Bagdadský Most imámov ešte pred tromi rokmi spájal sunnitskú a šiitskú časť mesta a symbolizoval náboženskú znášanlivosť. V auguste 2005 na ňom však zomrelo tisíc ľudí za jeden deň.
Falošná správa, že sa tam chystá odpáliť samovražedný atentátnik, vyvolala obrovskú paniku. Šiitskí pútnici sa snažili z mosta čo najskôr dostať a v tlačenici umierali (na snímke Reuters). Most po najhrozivejšej udalosti vojny zatvorili. Teraz, keď iracká vláda aj Američania hlásia, že Bagdad sa pomaly dostáva do normálu, ho chcú znovu otvoriť.
Sunniti aj šiiti však o tom nechcú ani počuť. Tvrdia, že na oboch stranách je príliš veľa nenávisti na to, aby most znovu spájal sunnitskú a šiitskú štvrť.
„Na oboch stranách pretieklo príliš veľa krvi, aby sme mohli zabudnúť,“ povedal agentúre AP Chalid Ibrahim z mešity v sunnitskej štvrti Azamija. Sunniti sa obávajú, že znovu otvorený most by do ich štvrte priviedol šiitské komandá známe svojimi brutálnymi praktikami. Šiiti sa zase obávajú sunnitských teroristických skupín, ktoré si za ciele vyberajú šiitské náboženské zhromaždenia a mešity.
Sunniti a šiiti, ktorí po 50-ročnom moste v minulosti prechádzali bez problémov a mnohých spájali aj rodinné zväzky, hovoria, že na zmierenie je ešte príliš skoro. Silný je tiež strach zo sektárskeho násilia. A to napriek tomu, že štatistiky tvrdia, že od júna minulého roka pokleslo v Bagdade o 81 percent.
Autor: mik