Nórske fjordy nie sú, čo sa opisu týka, práve najlepšia téma. O niečo viac ich vedia priblížiť fotografie, videá a filmy, ale nič nemôže ani zďaleka plnohodnotne sprostredkovať osobnú skúsenosť. Fjord je hlboko do pevniny siahajúci, dlhý, úzky morský záliv. Ak z konkurenčného boja o najkrajšie fjordy vylúčime neeurópske krajiny, ktoré sú fjordovými veľmocami, ako napríklad Nový Zéland, Kanadu či americkú Aljašku, veľa toho už v Európe nezostane. Samozrejme, predovšetkým Island, Švédsko, Írsko, sever Veľkej Británie. Nejaké sa nájdu aj v Stredomorí a na ostrovoch, aj keď sa im všade zvykne hovoriť inak.
Ak fjord, tak v Nórsku
Bezkonkurenčnou fjordovou jednotkou v Európe - a veľmi pravdepodobne aj na svete - je však Nórsko. A prím by mal podľa bedekrov, ale aj internetového hlasovania cestovateľov viesť Geirangerfjord.
To je isto referencia, ktorá má obrovskú výpovednú hodnotu a nesmiernu cenu, ale nič nemení na tom, že Geirangerfjord je iba jedným z mnohých nórskych fjordov. Ich krása je magická. Nie vždy je však iba v prevýšení okolitých kopcov, počte a výdatnosti vodopádov, rozprávkových scenériách či výhľadoch na ľadovce.
Fjordy sú vo všeobecnosti akousi fascinujúcou prezentáciou prírody. Pre Stredoeurópana a suchozemca o to vzácnejšou, že stretnutie s fjordmi je skutočne nekaždodenným zážitkom. Aj bez neuveriteľne tvarovaných a predvádzajúcich sa vodopádov, nádherných rybárskych osád a vzácnych aj romantických kostolíkov zrkadliacich sa na ich hladine, alebo pohľadnicových zátiší s obrovskými cruisermi čeriacimi ich tyrkysovú hladinu, sú symbolom a synonymom spojenia hôr a mora. Spojenia, ktoré vždy prináša pekné obrázky a hlboké dojmy.
Plavba po fjorde
Fjordy poskytujú výhľady z rôznych úrovní, skvelú turistiku v krásnom a zdravom prostredí. Pohyb v nórskej prírode je síce zážitkom aj bez fjordov, tie ho však ešte znásobujú a umocňujú. Nádherne sa pri nich rozjíma a relaxuje, lebo čaro prírody je zvýraznené aj nedefinovateľnou spiritualitou, fascinujúcim tichom a liečivou harmóniou.
Na svoje si prídu bežní turisti, výkonní športovci, vodáci, milovníci lesných plodov, rybári aj lovci čo najkrajších pohľadov a fotozáberov. Príroda v okolí fjordov vás neprestajne núti stláčať spúšť fotoaparátu, lebo si myslíte, že už to lepšie byť nemôže, aby ste vzápätí zistili, že vpravo - vľavo, vyššie, nižšie - je to ešte o poznanie lepšie.
Ale pravdepodobne najlepšie je to z lode. Tam, z úrovne hladiny mora možno asi najlepšie precítiť mohutnosť prírodných expozícií, keď sa občas doslova nad vami týčia takmer kolmé steny hôr presahujúcich tisíc metrov, a iba o kúsok ďalej sú, pre istotu, ešte oveľa vyššie kopce.
V prípade pekného počasia, ktoré v Nórsku počas celého leta vôbec nie je také ojedinelé, ako sa bežne traduje, patrí medzi nezabudnuteľné zážitky aj plavba obyčajným trajektom. Nehovoriac o špeciálnych v tých najkrajších fjordoch. Lode sa nevzrušivo kĺžu po hladine a na jednotlivých palubách rušia dokonalú pohodu iba majitelia fotoaparátov a kamier - teda vlastne všetci. Mnohokrát vám počas plavby niekto vbehne do záberu, ale vaše tiché zaúpenie adresujete zároveň aj sebe. Dobre viete, že aj vy sa objavíte na mnohých záberoch v Japonsku, USA, Kórei či Španielsku.
Sila tradície a tradícia
dezinformácie
Fjordy nie sú od nás mimoriadne ďaleko, nakoniec, aj do Španielska či Grécka sa cestuje autom. Lietadlom je to iba o niečo dlhší let ako do Londýna či Barcelony, na druhej strane treba vedieť, kde je to na krásu najkoncentrovanejšie.
Geirangerfjord sa už primátu medzi fjordmi tak ľahko nezbaví, hoci sa s týmto názorom dá polemizovať. Fjord je to pomerne krátky, má len 16 kilometrov a hlboký je 360 metrov. Geirangerfjord je nepochybne prekrásnym miestom a u svojich obdivovateľov isto boduje aj širším okolím. Okrem samotnej plavby dokáže ohurovať aj mnohými vyhliadkami zo svetoznámych serpentín Orlej cesty na jednej, a podobne efektného stúpania na druhej strane (smer Grotli). Špeciálnym bonusom je úžasný výhľad naň z takmer 1500 metrov vysokej Dalsnibby (cesta je platená a funguje iba v letnom období). Žolíkmi sú aj známe vodopády Nádej, Nápadník a predovšetkým Sedem sestier.
Do zoznamu UNESCO však medzitým pribudol aj Naeröyfjord - najužší zo všetkých európskych fjordov. Hoci nemá toľko ďalších lákadiel po okolí, jeho prírodné scenérie by s tými geirangerskými asi remízu uhrali. Výškové rozdiely sú porovnateľné a príroda rovnako fantastická. A iba pätnásť kilometrov od neho sa začína pravdepodobne najkrajší úsek železničných tratí sveta Flam - Myrdal, ktorá má 865-metrové prevýšenie na dvadsiatich kilometroch.
Predstavy o severe Európy sú značne skreslené. Celú Škandináviu a špeciálne Nórsko našinci považujú až po osobnú skúsenosť za neobyčajne studené miesta. Všetci si zvyknú nabaliť množstvo oblečenia a aj osobne sa naladia tak, aby mohli čeliť aj severákom. Keď potom takmer celý zájazd môžu absolvovať v bermudách a tričku a počas plavby sa musia chrániť klobúkmi pred úpalom, neveria vlastným očiam. A fotografiám zasa pre zmenu po ich návrate domov neveria ich príbuzní a známi. František Michlík
FOTO - AUTOR a avidcruiser.com
Pozor na alkohol a rýchlosť
l Škandinávia je špecifickou turistickou destináciou, pri návšteve ktorej je potrebné nazbierať určité množstvo informácií, ktoré vám následne nielen umožnia stráviť skvelú dovolenku, ale predovšetkým ušetria nemálo prostriedkov. Nemyslím teraz len na vysoké ceny prevažnej väčšiny produktov a služieb, ale aj možné pokuty pri neznalosti miestneho štandardu spoločenského správania alebo riadenia auta.
l Najlepšie je porozprávať a s niekým, kto už v Nórsku bol. Takisto je dobré pozrieť si zopár informačných serverov, napríklad: www.visitnorway.com, www.uio.no (univerzita Oslo), www.startsiden.no (obdoba Zoznamu), či www.skandinavie.cz.
l Rozhodne sa neoplatí pokúšať limit na dovoz alkoholu a cigariet, rýchlostné obmedzenia (neexistuje tolerancia pár kilometrov nad limit), ani tankovanie takzvanej zelenej nafty. Na druhej strane, Nórsko nie je členom únie, takže už pri nákupe nad 300 NOK (cca 1300 korún) si môžete nárokovať vrátenie DPH (približne 11 percent). A tiež je dobré nemeniť v Nórsku peniaze často - percentuálny príplatok (commission) býva takmer vždy nulový, ale každá výmena stojí cca 50 NOK (cca 220 korún) bez ohľadu na jej výšku. (fm)