Čínska medicína je široké pole disciplín a prístupov, ako ovplyvniť pacientovo zdravie. Zakladá sa na chápaní päťelementového systému. Rôzne orgány sú pridružené určitému prvku prírody. V rámci tohto kolobehu sa premieňajú energia aj hmota. Keď dôjde k narušeniu energie, prejaví sa to ako odchýlka alebo choroba. Čchi-kung je len jedným z princípov, akým sa do tejto sústavy zasahuje. Číňania majú viacvrstvový prístup k zdraviu. Dôležité je napraviť si myseľ a namieriť myšlienky pozitívne. Myslenie ovplyvňuje proces choroby alebo hojenia. Ďalší prístup je budovanie fyzického fondu, pretože tam naozaj ctia zásadu "v zdravom tele zdravý duch". Číňania chápu organizmus ako stroj riadený meridiánmi, čo je dráha životnej energie. Či už ide o akupunktúru, akupresúru, herbalistiku, masáž, tai-či alebo čchi-kung, ide o harmonizovanie toku energie.
Európsky systém je snaha všetko zjednodušiť a vysvetliť, vyjadriť vzorcom. To však nie je vždy možné. Aj európska medicína sa atomizuje - delí sa na odbory, jednotlivo sa skúmajú napríklad hormóny. Čínsky pohľad je holistický, berie prírodu a nás v nej ako celok. Práve preto s ňou má niekedy naša elementárna logika problém.
Európska medicína je ako autoservis - pokazí sa obloženie bŕzd, tak si ho dáme vymeniť. Čínska medicína vie, že keď sa niečo komplikuje roky, nemôže sa to dať do poriadku za týždeň. Tejto vede je z európskych disciplín blízka napríklad homeopatia.
Čínska medicína nestojí v opozícii k európskej, ale môže ju vhodne dopĺňať. Ako lekár nevidím žiadne riziká, naopak. Cvičenia ako čchi-kung sú užitočné a biologický vek ľudí, ktorí pravidelne cvičia, môže byť v šesťdesiatke pokojne o desať rokov menej. Dychové meditácie sú veľmi zdravé. Nepochopenie týchto prúdov väčšinou vyplýva z neznalosti, a myslím, že logickou cestou môže v budúcnosti byť syntéza technokratickej medicíny a komplexného pohľadu orientálneho.