S rodičmi by sme chceli vymeniť byty - ich trojizbový za náš jednoizbový. Ako sa líši kúpnopredajná zmluva od zmluvy o výmene? Rodičia nechcú nič doplatiť, rozdiel v cene nám chcú venovať ako dar.
Jarmila, Piešťany
Zámenná zmluva je právny inštitút, ktorý je veľmi podobný kúpnej zmluve. Právna úprava oboch zmluvných typov je obsiahnutá v ôsmej časti druhej hlavy Občianskeho zákonníka (§ 588 - § 611). Rozdiel medzi nimi je v tom, že pri kúpnej zmluve sa vec vymieňa za peniaze a pri zámennej zmluve vec za vec. Na zámennú zmluvu sa v zásade použijú všetky ustanovenia o kúpnej zmluve s výnimkou takých, ktoré by nezodpovedali povahe a účelu zámennej zmluvy (napr. ustanovenia o kúpnej cene).
V prípade vašej výmeny bytov s rodičmi pôjde o kombinovanú zmluvu - zámennú (§ 611 Občianskeho zákonníka) a darovaciu (§ 628 Občianskeho zákonníka), ktoré môžu byť obsiahnuté v jednom spoločnom dokumente. Zmluva musí mať písomnú formu a podpisy všetkých zúčastnených strán na nej musia byť v súlade s ust. § 42 ods. 3 katastrálneho zákona úradne osvedčené, a to vzhľadom na skutočnosť, že každá zo strán sa považuje ohľadne veci, ktorú výmenou dáva - za predávajúcu stranu (a ohľadne vecí, ktorú výmenou prijíma - za kupujúcu stranu).
Pokiaľ ide o ďalšie náležitosti zmluvy, sú presne definované v už skôr spomenutom § 42 katastrálneho zákona (z. č. 162/1995 Z.z.) a pokiaľ ide o nehnuteľnosti v zákone č. 182/1993 Z. z. o vlastníctve bytov a nebytových priestorov.