BRATISLAVA. Obrovský nápor pacientov mali počas sviatkov na I. psychiatrickej klinike Fakultnej nemocnice Louisa Pasteura v Košiciach. Prišli ľudia s rôznymi psychickými chorobami, napríklad depresiou.
„Osamelí ľudia si počas sviatkov rodiny viac uvedomujú, čo im chýba, majú aj viac priestoru na bilancovanie,“ hovorí psychiatrička Eva Pálová.
Depresia neovplyvňuje len cítenie, ale aj rozmýšľanie a konanie človeka. Pálová pripomína, že sa často začína bežnými príznakmi ako nechutenstvo či poruchy spánku a koncentrácie.
Depresívny človek málokedy príznaky sám na sebe pozoruje, pomôcť by mu malo okolie.
Depresívnych a úzkostných ochorení na Slovensku pribúda, ročne sa podľa Pálovej urobí 1,5 milióna vyšetrení, medziročný nárast je asi desať percent. Podľa Pálovej sa všade v Európe znižuje veková hranica ľudí s depresiou.
Depresie majú aj deti
Problémy s depresiou už majú aj deti. Linka detskej istoty, ktorú prevádzkuje Slovenské centrum Unicefu, patrila k málu nonstop linek, ktoré boli k dipozícii aj počas sviatkov.
„Deti volajú často aj večer z mobilu spod periny,“ hovorí Danica Daudová.
Veľkou témou tohtoročných sviatkov bola podľa nej okrem rodinných hádok aj nuda. „Mnohé deti sa nenaučili využívať voľný čas, niekedy majú jednoducho málo komunikácie,“ hovorí.
Prevencii proti duševným chorobám sa nevenuje nijaký vládny program, hoci spôsobujú až okolo 11 percent všetkých práceneschopností a hospitalizovaných je u nás ročne asi 2tisíc ľudí.
Ohrozená je tretina Európy
Štúdia Európskej komisie ukázala, že až 27 percent európskej populácie má príznaky nejakej duševnej poruchy.
„Má to obrovské ekonomické dosahy,“ pripomína Pálová. Veľmi výrazná je väzba medzi depresiami, inými chorobami a chronickými bolesťami.
Depresiami trpí v priemere dvakrát viac žien ako mužov, muži však majú niekoľkonásobne vyšší počet dokonaných samovrážd.
Slovenská polícia oznámila, že medzi rokmi 2001 až 2006 ich počet klesol z 757 na 358. Pálová tvrdí, že zdravotnícke zariadenia majú trochu iné čísla a pokles nebol až taký výrazný.
Mnohé okresy nerobia štatistiku dôsledne a vykazujú smrť v iných kolónkach, napríklad ako utopenie.