BRATISLAVA. Väčšina Slovenska bola v posledných dňoch roka zahalená v šere.
Klimatológ Slovenského hydrometeorologického ústavu Pavel Faško hovorí, že už od 19. decembra sa v nižších polohách na väčšine územia začala tvoriť nezvyčajne dlhotrvajúca inverzná oblačnosť, cez ktorú nedokáže preniknúť slnečný svit. Slnečno bolo len na horách.
Katarína Čermáková z Ligy za duševné zdravie hovorí, že v takýchto dňoch môžu mať psychické problémy ľudia citliví na svetlo. „Terapia zvýšeným svetelným žiarením, ktoré stimuluje mozgové centrá, funguje, ale len preventívne proti vzniku depresií. Ťažké depresívne stavy je vždy potrebné liečiť.“
Dlhá inverzia
Kým inverzia trvá zväčša nanajvýš týždeň, v Bratislave v posledných dňoch roka slnko nesvietilo takmer dva. Nakrátko zasvietilo až na Nový rok.
„Na veľkej časti územia ľudia slnko nevideli viac ako desať dní,“ hovorí Faško. Inverzia sa postupne dostala aj do vyššie položených kotlín, kde okolo Vianoc boli slnečné dni, napríklad do Breznianskej kotliny. „Medzi Vianocami a Silvestrom sa slnko schovalo za oblaky aj tu.“
Štrbské Pleso naopak
Pre inverznú oblačnosť sú príznačné aj nízke teploty. Kým vo vysokých polohách je slnečno a teplo, v nižších polohách mrzne. „Príkladom môže byť Štrbské Pleso, kde tri dni za sebou tesne pred Vianocami dosiahla maximálna denná teplota viac ako 10 stupňov Celzia. Teplota v najnižších polohách v nížinách naopak klesala až pod mínus 15 stupňov, takže rozdiely v rámci Slovenska boli veľmi veľké,“ hovorí klimatológ.
Podnebie na Slovensku je inak podľa Faška pre psychiku ľudí skôr priaznivé, prevládajú slnečné dni. „Problematická je iba zima, ktorá je u nás náchylná na vytváranie inverzií. Na ľudí môže negatívne vplývať aj to, že veľmi dlhú časť dňa musia prežívať v tme.“ Inverzia sa na Slovensku môže podľa neho začať opäť tvoriť v druhej dekáde januára.