RÍM, LONDÝN, BRUSEL - Hlavná žalobkyňa Medzinárodného trestného tribunálu pre bývalú Juhosláviu (ICTY) Carla del Ponteová nevylučuje, že sa tribunál bude použitím munície vybavenej ochudobneným uránom zaoberať ako možným vojnovým zločinom. Uviedla to včera v rozhovore pre taliansku televíziu RAI.
Muníciu z ochudobneného uránu používali Američania v rokoch 1994 - 1995 v Bosne a v roku 1999 v Kosove. Väčšina krajín NATO dáva zdravotné problémy svojich vojakov, ktorí boli nasadení na Balkáne, do súvislosti práve s použitím tejto munície.
„Počkáme na výsledky mnohých vyšetrovaní v rôznych krajinách Severoatlantickej aliancie, povedala Ponteová. „Pokiaľ získame dostatok dôkazov, bude našou povinnosťou zistiť, či použitie tejto munície na Balkáne nebolo vojnovým zločinom.“ V ďalšom rozhovore, ktorý poskytla talianskemu denníku Corriere della Sera, švajčiarska žalobkyňa konštatovala, že tribunál sa už zaoberal použitím tejto munície v roku 1999 v Kosove, ale zatiaľ nemá dostatok materiálu na to, aby vo vyšetrovaní tejto záležitosti pokračoval.
Britský minister obrany Geoff Hoon včera priznal, že použitie munície z ochudobneného uránu skrýva v sebe „obmedzené riziko“, ale zároveň tvrdil, že neexistuje žiadny dôkaz, že by táto munícia spôsobila ochorenie na leukémiu. „Vždy sme si boli vedomí toho, že použitie munície z ochudobneného uránu zahŕňa obmedzené riziko, a vždy sme v tomto smere inštruovali príslušníkov našich ozbrojených síl,“ uviedol Hoon pre televíznu stanicu Sky. Dodal, že od vojny v Perzskom zálive mali britskí vojaci pokyn nechodiť bez ochranných odevov na miesta, kde bola munícia použitá.
„Vedecké dôkazy alebo najlepšie vedecké dôkazy, ktoré sme boli schopní získať, nenasvedčujú tomu, že by existovala akási súvislosť medzi použitím ochudobneného uránu a niektorým konkrétnym ochorením,“ povedal Hoon a dodal, že Británia bude túto muníciu naďalej používať, pretože je „prekvapujúco účinná“ a chráni britské jednotky vo vojne.
Náčelníci zdravotníckych služieb armád členských krajín NATO sa dnes budú informovať, čo vedia o výskyte ochorení medzi bývalými vojakmi z operácií na Balkáne, a zvážia, aké dôsledky tieto zistenia majú pre liečenie, ako i pre budúcu prevenciu. (čtk)