BRATISLAVA. Hokejovému brankárovi Vladimírovi Dzurillovi udelil prezident Ivan Gašparovič v utorok štátne vyznamenanie in memoriam neoprávnene, tvrdí odborník na protokol Jarolím Antal. „Vyznamenanie je neplatné a pani Dzurillová by ho mala vrátiť,“ hovorí.
Dzurilla ako športovec nemal dostať Pribinov kríž, ale Rad Ľudovíta Štúra, ktorý sa udeľuje v septembri. „V zákone je to presne určené a prezident porušil zákon,“ povedal Antal.
Prezidentova „chyba“ ho prekvapila, pretože keď pred dvoma rokmi navrhol vtedajší premiér Mikuláš Dzurinda oceniť Pribinovým krížom náš daviscupový tím za účasť vo finále súťaže, Gašparovič to zamietol. Pripomenul, že Pribinov kríž nepatrí športovcom, ale tým, čo sa zaslúžili o hospodársky, sociálny a kultúrny rozvoj.
Dzurilla dostal kríž in memoriam „za mimoriadne zásluhy o rozvoj Slovenskej republiky v oblasti športu“. Podľa hovorcu Mareka Trubača je to dôvod, prečo sa prezident rozhodol pre Pribinov kríž a nie Rad Ľudovíta Štúra. Antal tvrdí, že takéto zdôvodnenie nepostačí. Dzurilla by si podľa neho ako hokejová legenda zaslúžil najvyššie štátne vyznamenanie, ktorým je práve Rad Ľudovíta Štúra. Kríž má menší význam.
Prezident vyznamenáva na návrh vlády alebo po svojom rozhodnutí. Dzurillu chcel oceniť sám, potvrdil vicepremiér Dušan Čaplovič. Podľa neho sa stala chyba, ale omyl štátne ocenenie neznevažuje. „Ľudia nevnímajú tieto detaily. Uvedomujú si, že Dzurilla urobil pre Slovensko možno viac ako desiatka vedcov, preslávil republiku, a to netreba brať na ľahkú váhu.“
V minulosti už Pribinov kríž športovci dostali. Bývalý prezident Rudolf Schuster ho v roku 2004 udelil majstrom sveta, posádke štvorkajaku Jurajovi Bačovi, bratom Riszdorferovcom a Erikovi Vlčekovi. O rok skôr ho dostala aj hokejová legenda Jozef Golonka.
Čo hovorí zákon o vyznamenaniach
Pribinov kríž : zapožičiava sa občanom SR, ktorí sa významne zaslúžili o hospodársky, sociálny alebo kultúrny rozvoj republiky,
Rad Ľudovíta Štúra: zapožičiava sa občanom Slovenska, ktorí sa mimoriadnym spôsobom zaslúžili o demokraciu a ľudské práva, obranu a bezpečnosť alebo za mimoriadne zásluhy v oblasti politiky, riadenia a správy štátu, rozvoja hospodárstva, vedy a techniky, kultúry, umenia, školstva, športu a za mimoriadne významné šírenie dobrého mena SR v zahraničí.
(r)
FOTO – ČTK |