Výber nástupcu Busha sa začína v Iowe

Spojené štáty čaká napínavý začiatok hlasovania o novom prezidentovi. Do poslednej chvíle nebolo isté, kto získa demokratickú a repubikánsku nomináciu v trpasličej Iowe.

Hillary Clintonová  sa snažila osloviť voličov svojou vrúcnosťou.Hillary Clintonová sa snažila osloviť voličov svojou vrúcnosťou. (Zdroj: REUTERS)

DES MOINES. BRATISLAVA. Kandidáti strávili posledný deň križovaním mítingov v Iowe, kde sa dnes uskutočnia volebné zhromaždenia. Tie sú prvým oficiálnym testom prezidentskej kampane. Výsledkom primárkového maratónu budú mená nominantov oboch strán do novembrového súboja.

Demokratka Hillary Clintonová aj jej hlavný súper Barack Obama mali včera vystúpiť v televízii, čierny kôň republikánov Mike Huckabee si zabezpečil účinkovanie v populárnej šou komika Jaya Lena. Prieskumy pritom nevedeli odhadnúť, kto v Iowe zvíťazí.

SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou
SkryťVypnúť reklamu
Článok pokračuje pod video reklamou

SkryťVypnúť reklamu

Rozhodne účasť

Všetko záviselo od účasti. V prípade väčšej účasti nových voličov by mal podľa prieskumu novín Des Moines Register Obama víťazstvo v suchu, nad Clintonovou vedie o sedem percent. Ak sa však vychádza z reálnejšieho odhadu, na koni je Clintonová.

Karty môže zamiešať aj John Edwards. Zo 600­tisíc registrovaných demokratických voličov v Iowe sa asi iba stotisíc zúčastňuje na volebných zhromaždeniach. Niekoľko ďalších tisícok predstavujú nezávislí voliči. Navyše dnes večer budú vysielať jeden z finálových zápasov populárnej univerzitnej ligy v americkom futbale.

Clintonová posledné hodiny v Iowe presviedčala spolu so 88-ročnou matkou Dorothy a dcérou Chelsea. Pomáhal jej aj manžel Bill.

Huckabee u komika

U republikánov zvádza ostrý súboj konzervatívec Mike Huckabee s multimilionárom Mittom Romneyom. Práve medzi nimi dochádza k najostrejším prestrelkám a Romney pumpuje desaťtisíce dolárov do očierňovacích reklám.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí tiež spochybňujú Huckabeeho zahraničnopolitické skúsenosti. Jeho reakcia na atentát na líderku pakistanskej opozície Benazir Bhuttovú znela: „Teraz by sme si mali uvedomiť, že do Spojených štátov vstupuje s výnimkou Latinskej Ameriky najviac ilegálnych imigrantov práve z Pakistanu.“ Aby svoje prešľapy odľahčil, na mítingoch si rád na gitare zahrá country.

Exguvernér New Yoku Rudy Giuliani z kampane v Iowe a New Hampshire rezignoval a sústreďuje sa na neskoršie štáty. Najbližší súboj sa uskutoční práve v New Hampshire. Tam sa prekvapivo darí Johnovi McCainovi. V prieskumoch má prvú pozíciu s Romneym, ktorý do svojej kampane investoval už 17 miliónov z vlastných peňazí.

Kandidátov vyberú bieli päťdesiatnici

Vplyv občanov jednotlivých štátov USA na výber výslednej dvojice kandidátov nie je rovnaký.

SkryťVypnúť reklamu

Kým v Iowe vypätá kampaň kandidátov na prezidenta už lezie voličom na nervy, napríklad v Oregone sa nič podobné neočakáva. V máji, keď sa uskutočnia primárky v tomto štáte, budú už mená oboch hlavných kandidátov na prezidenta pravdepodobne známe.

Podľa mnohých kritikov súčasný systém amerických primárok a volebných zhromaždení, takzvaných „caucus“, veľa občanov z procesu voľby kandidátov vynecháva. Najdôležitejší vplyv majú práve štáty, ktoré vyberú delegátov na národné zhromaždenie republikánov, resp. demokratov pred super utorkom, keď má primárky vyše 20 štátov. Po tomto termíne by mali byť kandidáti oboch strán známi a ostatné štáty to už nezmenia.

Vylúčili Michigan a Floridu

Tento systém dáva výhodu štátom ako Iowa, či New Hamp­shire, ktorého primárky sa budú konať 8. januára. Mnohí kandidáti po nich prehodnotia možnosti na úspech a z pretekov odstúpia. Od roku 1976, keď republikáni aj demokrati otvárajú volebnú sezónu práve v Iowe, väčšina tých, čo získala tento štát, získala aj konečnú kandidatúru svojej strany.

SkryťVypnúť reklamu

Jednotlivé štáty sa tak snažia, aby sa ich primárky konali čo najskôr. Demokratická strana potrestala za presunutie primárok na začiatok roka Michigan a Floridu tým, že nebude počítať jeho delegátov na národnom konvente. Skorší termín prináša spolu s kandidátmi aj peniaze a záujem médií.

Iowčania nemajú čas

„Rovnako ako Iowa nereprezentuje Spojené štáty, tak nereprezentujú zúčastnení na volebných zhromaždeniach Iowu,“ citoval denník New York Times Samuela Issacharoffa z newyorskej univerzity. Nie každý má totiž na niekoľkohodinový výber čas a rátajú sa iba hlasy prítomných občanov. Vzhľadom na to, že v Iowe žije 92 percent bielych, nehispánskych Američanov, hovorí sa, že najväčší vplyv na výber kandidátov na budúceho prezidenta majú bieli päťdesiatnici z Iowy.

SkryťVypnúť reklamu

Mnohí volajú po reforme súčasného systému. Jedným z navrhovaných možností by mohli byť národné primárky, ktoré by sa konali vo všetkých štátoch v jeden deň. Iní navrhujú uskutočniť ich postupne od najmenších po najväčšie štáty.

Obe politické strany so zmenami nesúhlasia. Museli by sa sústrediť na viac štátov a kampaň by ich tak vyšla drahšie. V súčasnosti je dôležité zabojovať o Iowu, New Hampshire a veľké štáty, ktoré budú mať primárky do super utorka.

Tomáš Vasilko

Systém primárok v USA

Kandidátov oboch strán vyberú delegáti na národných konven­toch . Pôjde už iba o formalitu.

O tom, koho delegáti podporia, rozhodnú skôr voliči v primárkach a na verejných zhromaždeniach.

Primárky sú klasické voľby s tajným hlasovaním.

SkryťVypnúť reklamu

Na volebných zhromaždeniach sa občania stretávajú v školách a knižniciach, aby po diskusii vyjadrili podporu kandidátom.

Väčšinou môžu občania voliť iba na primárkach jednej strany, za ktorú sa zaregistrujú do volieb.

Mike Huckabee vytiahol ako zbraň basgitaru a Chucka Norris.

FOTO– REUTERS

SkryťVypnúť reklamu

Najčítanejšie na SME

Komerčné články

  1. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  2. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  3. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  4. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  5. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  6. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor
  7. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné
  8. Wolt Stars 2025: Najviac cien získali prevádzky v Bratislave
  1. CTP Slovakia sa blíži k miliónu m² prenajímateľnej plochy
  2. Zlaté vajcia nemusia byť od Fabergé
  3. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max
  4. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice?
  5. Ako ročné obdobia menia pachy domácich miláčikov?
  6. Probiotiká nie sú len na trávenie
  7. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre
  8. Zažite začiatkom mája divadelnú revoltu v Bratislave!
  1. Myslíte si, že plavby nie sú pre vás? Zrejme zmeníte názor 6 320
  2. Expertka na profesijný rozvoj: Ľudia nechcú počuť, že bude dobre 5 855
  3. Unikátny pôrod tenistky Jany Čepelovej v Kardiocentre AGEL 4 687
  4. Jeho technológie bežia, keď zlyhá všetko ostatné 3 201
  5. Do čoho sa oplatí investovať: zateplenie, čerpadlo či okná? 2 651
  6. V Košiciach otvorili veľkoformátovú lekáreň Super Dr. Max 2 412
  7. The Last of Us je späť. Oplatilo sa čakať dva roky? 1 733
  8. Ako mať skvelých ľudí, keď sa mnohí pozerajú za hranice? 1 569
SkryťVypnúť reklamu
SkryťVypnúť reklamu
SkryťZatvoriť reklamu