Obrovská skládka kalu pri Žiari nad Hronom by mala do roku 2011 výrazne zmeniť svoj vzhľad. Štyri bazény kalového poľas alkalickou vodou sú už prekryté fóliou. Rekultivácia pokračuje.
ŽIAR NAD HRONOM. Skládka červeného kalu v areáli ZSNP, a.s., v Žiari nad Hronom už nepredstavuje vážne ekologické riziko. Štyri bazény kalového poľa, naplnené donedávna alkalickou vodou, sú už prázdne a prekryté izolačnou fóliou. Po skončení rekultivácie by mala splynúť s okolím. Na červenej hore vysadia trávu a nízke kroviny.
Alkalická voda na odkalisku v minulosti vážne ohrozovala okolie. Pri výdatných zrážkach hrozilo, že by silne zásadité alkalické vody mohli pretiecť do okolia. S prispením dažďov obsah vody v bazénoch sústavne narastal.
„Podľa hydrogeologického prieskumu bolo začiatkom roku 2005 na skládke približne 1,2 milióna kubických metrov vody, čo predstavovalo závažný ekologický problém,“ povedala vedúca odboru životného prostredia ZSNP, a.s., Miriam Ťahúňová.
Rekultivácia kalového poľa prebieha od roku 2006. S nákladmi 1,6 miliardy korún je najväčšou investíciou zameranou na odstraňovanie starých ekologických záťaží v rámci súkromných firiem na Slovensku.
„Projekt financuje spoločnosť prevažne z vlastných zdrojov. Štát prispel sumou približne vo výške jedného percenta,“ dodáva Ťahúňová.
Obrovská skládka
Odkalisko v Žiari nad Hronom patrí svojou rozlohou k slovenským rekordérom. Rozkladá sa na ploche 44 hektárov, dosahuje výšku 42 – 45 metrov.
Počas štyridsiatich rokov starej technológie výroby hliníka sa tu nazbieralo 10 miliónov ton kalu a do vyprázdnenia bazénov vnútro skládky tvorilo aj 1,2 milióna kubíkov alkalickej vody. Po obvode meria skládka takmer tri kilometre.
V rokoch 1957- 1998 sa tu ukladali zvyšky po spracovaní bauxitu, z ktorého sa získaval oxid hlinitý.
Odkalisko zmení farbu
„Cieľom celkovej rekultivácie je začlenenie kalového poľa do okolitej krajiny,“ dopĺňa Miriam Ťahúňová. V tomto roku začnú rekultivovať predpolie a svahy skládky. Tá by mala postupne meniť typickú červenú farbu na sivú a zelenú. Svahy skládky prekryjú špeciálnou rohožou, ktorá bude odvádzať zrážkové vody. Na izolačnú tesniacu fóliu následne navrstvia zeminu a vysadia trávu, prípadne vhodne zvolený krovitý porast.
Pôvodne sa uvažovalo aj o vysadení stromov či väčších kríkov, no od zámeru sa upustilo. Výskum ukázal, že ich koreňový systém by mohol poškodiť jednotlivé tesniace vrstvy.