BRATISLAVA. Od polovice roku 2006 do apríla 2007 javili investori výrazný záujem o slovenskú korunu. Ten podľa analytičky Slovenskej sporiteľne Márie Valachyovej pramenil z rýchleho ekonomického rastu, očakávaní zlepšenia obchodnej bilancie, ako aj zvýšenia pravdepodobnosti prijatia eura v roku 2009. Tlak na zhodnocovanie koruny sa v úvode roku 2007 zostril. Od januára do polovice marca sa koruna posilnila o takmer päť percent po deväťpercentnom zisku v roku 2006.
Zhodnocovanie koruny sa nedarilo zastaviť
Spevňovanie meny však bolo z pohľadu centrálnej banky prirýchle a nezodpovedalo stavu ekonomiky. „Preto naň Národná banka Slovenska (NBS) reagovala verbálnymi intervenciami a neskôr aj priamymi intervenciami na devízovom trhu,“ povedala Valachyová. Posilňovanie koruny však pokračovalo naďalej. Preto centrálna banka podľa Valachyovej naďalej pokračovala v priamych intervenciách proti korune a ponechávaní trhu v prebytku likvidity. Napokon centrálna banka v marci a apríli znížila oficiálne úrokové sadzby.
Opatrenia centrálnej banky oslabili záujem investorov o korunu a tá sa koncom apríla znehodnotila voči euru nad 33,500 koruny za euro, pričom 19. marca dosiahla historické maximum 32,710 korny za euro. Neskôr, v máji a v júni sa kurz domácej meny posunul na slabšie úrovne a to nad 34,000 korny za euro. Kríza amerického hypotekárneho trhu na jeseň priniesla globálny rast averzie k riziku, čo sa premietlo aj v slabšom záujme o stredoeurópske meny vrátane slovenskej koruny. V druhej polovici roka bol napriek tomu pohyb meny pomerne stabilný.
Koruna sa zafixuje na úrovni približne 32,50
Na konci novembra uplynuli dva roky, odkedy koruna vstúpila do systému výmenných kurzov ERM2. „Keďže posun parity v marci sa odohral so súhlasom európskych autorít a doteraz sme nepočuli výhrady ani voči intervenciám NBS, môžeme predpokladať, že toto kritérium stability výmenného kurzu sme ukončením dvojročného obdobia v ERM2 splnili,“ povedala analytička sporiteľne. Ako dodala, sporiteľňa považuje za veľmi pravdepodobné, že aj ostatné maastrichtské kritériá na jar 2008 Slovensko splní.
Čo sa týka ďalšieho vývoja, do zafixovania koruny k euru očakáva sporiteľňa ešte mierne posilnenie koruny. „Začiatkom roku 2008 očakávame ešte jeden posun centrálnej parity koruny,“ uviedla Valachyová. Na tejto novej parite by okolo polovice roku 2008, mal byť vyhlásený konverzný kurz, ktorý Slovenská sporiteľňa odhaduje na 32,500 korny za euro.