BRATISLAVA. Kto vlani zmenil zdravotnú poisťovňu, musí do 8. januára „starej“ poisťovni vrátiť preukaz poistenca. Týka sa to aj majiteľa Európskeho preukazu zdravotného poistenia.
Vo Všeobecnej zdravotnej poisťovni sa dá preukaz vrátiť ktorejkoľvek pobočke poisťovne osobne alebo zaslať poštou. V tom prípade si však treba uschovať podací lístok.
„Zmenu treba nahlásiť aj svojmu praktickému lekárovi, gynekológovi a stomatológovi,“ povedal pre TASR hovorca Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Milan Michalič.
Úrad môže ľuďom, ktorí preukaz nevrátili včas, dať pokutu do päťtisíc korún. Zákon o zdravotnom poistení hovorí, že úrad ju „môže uložiť“, nie je to jeho povinnosť. Ani výška pokuty nemusí byť rovnaká pre všetkých.
Úrad pri pokutovaní „prihliada na závažnosť, čas trvania a dôsledky porušenia povinnosti“, hovorí zákon.
Po preskúmaní dôvodov, prečo poistenec preukaz nevrátil, úrad rozhodne, či pokutu uloží, prípadne v akej výške. Napríklad, ak mu v tom bránili objektívne prekážky, ako práceneschopnosť, pobyt v zahraničí a podobne, a ide o niekoľkodňové omeškanie, úrad to môže zobrať pri rozhodovaní do úvahy a neuložiť pokutu.
Z informácií úradu vyplýva, že vlani zdravotnú poisťovňu zmenilo 232 145 ľudí. Najviac poistencov stratila poisťovňa Union, čosi vyše 120-tisíc. Všeobecná zdravotná poisťovňa prišla o 13 600 a Spoločná zdravotná poisťovňa o 7700 poistencov. Dôvera získala takmer 84-tisíc, Európska zdravotná poisťovňa 55 800 a Apollo čosi vyše 1700 poistencov.
Samostatne zárobkovo činná osoba, ktorá zmenila zdravotnú poisťovňu, musí do 8. januára novej zdravotnej poisťovni písomne vykázať výšku preddavku na poistné alebo poskytnúť odpis ročného zúčtovania.