BRATISLAVA. KOŠICE. Počítačom riadený program, starostlivo naplánovaná choreografia zosúladená s hrou skvelého klavíristu Richarda Rikkona (Šabľový tanec od Arama Chačaturjana) a zohratý tím šestnástich pyrotechnikov.
Silvestrovský ohňostroj v Bratislave, ale aj v ďalších väčších slovenských mestách už nie je len záležitosťou signálnych svetlíc a niekoľkých svetelných sálv.
Od VOSR k Novému roku
Nie je to až tak dávno, čo sa ohňostroje spájali s oslavou Veľkej októbrovej socialistickej revolúcie. Pyrotechnici z Bojkovíc, ktorí na to mali v celom Československu ako jediní oprávnenie, väčšinou používali vojenskú pyrotechniku. Vystreľovali rakety zo signálnych pištolí, klasické ohňostrojové bomby a rakety.
Dnes je to už pri väčších ohňostrojoch záležitosť počítačov, v Bratislave ich používajú šesť rokov.
VIDEO: Bratislava vítala Nový rok na nohách
KAMERA: Silvia Pňačková
„Odpaľovanie cez počítač je namáhavejšie aj drahšie. Využíva sa vtedy, keď treba ohňostroj zosynchronizovať s hudbou alebo laserom,“ hovorí Ján Appel z firmy Pyra. Inak sa používa kábel alebo vysielačka
VIDEO: Novoročný ohňostroj bol aj v Košiciach
V Košiciach mesto investovalo do novoročného ohňostroja stotisíc korún. „V New Yorku, priamo na Manhattane, som zažil ohňostroj, ktorý stál tiež stotisíc, ale dolárov. Robili sme v Košiciach už aj väčšie, ako bol tento. Tohto roku sme však priniesli úplne nové efekty,“ hovorí Vladimír Haviar zo spoločnosti Pyrotechnics Activities.
VIDEO: Vladimír Haviar o košickom ohňostroji
KAMERA: Mikuláš Jesenský
Módne vlny
V pyrotechnickej brandži ponúkajú výrobcovia každý rok novinky, usporadúvajú výstavy, na ktorých ich predvádzajú. „Je to ako v móde. Stále prichádzajú s novými efektmi, ktoré vás nadchnú, čímsi prekvapia. Viaceré mali v Košiciach celoslovenskú premiéru,“ tvrdí Haviar.
Najskôr boli len slnká, rakety, časom sa začali používať guľové bomby, ktoré sa vyrábajú dodnes, hovorí Appel. „Je to čierny prach, papier a trocha pyrotechnickej mágie.“ Tá zabezpečí rôzne efekty, chemické zloženie výrobkov určuje aj ich farby. Stroncium farbí na červeno, bárium na zeleno, meď robí modrú a fialovú farbu, za žltou sa skrýva sodík. Iskry spôsobuje titan, hliníkové či železné piliny.
Hmla nad Dunajom
Choreografia tohtoročnej šou v Bratislave však zostala pre divákov z väčšej časti záhadou. Tak ako vlani nebolo efekty nad Dunajom vidno pre hustú hmlu. „Sme sklamaní,“ povedal Milan Vajda z bratislavského magistrátu.
„Urobili sme všetko, čo sa dalo, ale je to dané klimatickými podmienkami.“ Bratislava je v nevýhode napríklad oproti Sydney, kde je teraz leto.
„Zdalo sa nám, že Dunaj treba viac vtiahnuť do osláv. Vysoké efekty majú emočnejší rozmer, keď sú priamo nad hlavami divákov. Ohňostroj nad hradom bol vo väčšej vzdialenosti.“ Vajda dodal, že k zmene miesta ich inšpiroval aj ohňostroj nad Temžou.
Silvester: niekde šetria, inde platia
V centrách miest sa stretli tisíce ľudí, oslavy sa ažna niekoľko opileckých výstupov a nešťastných nehôd zaobišli bez väčších problémov.
V Bratislave oslavovali Silvester už tradične desaťtisíce ľudí, v Žiline sa zasa po zlých skúsenostiach rozhodli oslavy na námestí zrušiť. Pochvaľovali si v Košiciach a Prešove, kde sa rozhodli spraviť v centre bohatší program. Naopak v Trnave mesto vyčlenilo na oslavy len stotisíc.
O tom, že vítanie nového roka v hlavnom meste sa stalo masovou udalosťou, svedčí informácia TASR, že štyri čistiace a zberové firmy v centre Bratislavy nazbierali včera po oslavách 60 ton odpadkov. Polícia nemusela riešiť okrem jedného opilca šermujúceho nožom žiaden väčší incident.
V Nitre mali policajti problémy so skupinami opitých mladíkov, dve skupiny sa bili v centre mesta, ďalšia na sídlisku Klokočina.
V Banskej Bystrici sa viceprimátor Róbert Kazík zmenil z komunálneho politika znovu na speváka a repeťáckymi hitmi zabával asi päťtisíc ľudí na centrálnom námestí a na najväčšom sídlisku Sásová. Nenechal sa vyrušiť ani občasnými výpadkami prúdu.
(sen,wm, bej)
Proti zlým duchom
Tradícia ohňostrojov siaha až do dávnoveku, najsilnejšia zostala v Číne.
Zmesi známe ako grécke ohne používali už starovekí Gréci na zapaľovanie nepriateľských lodí v pevnostnom boji. Od dávnoveku používali zábavnú pyrotechniku Číňania, ktorým slúžila na odháňanie zlých duchov. Tradícia pretrvala, dodnes tam vítanie Nového roka sprevádzajú obrovské ohňostroje.
Nakoniec sa umenie ohňostrojov vyvinulo v nezávislú profesiu, jej majstrov si vo vtedajšej spoločnosti pre ich vedomosti veľmi vážili. Ohňové zmesi poznali aj Arabi. Pre rozvoj pyrotechniky bol významný vynález pušného prachu, najväčší pokrok dosiahla pyrotechnika v 19.storočí. Zaslúžili sa o to najmä vtedajší slávni pyrotechnici Ruggieri a syn.
(dot)
|
|
Autor: Dorota Kráková Mikuláš Jesenský