
Bernard Kouchner (uprostred), zakladateľ hnutia Lekári bez hraníc, sa rozlúčil s misiou v Kosove.
FOTO - REUTERS
neustálych konfrontácií medzi Albáncami a Srbmi. V čase, keď funkciu opúšťa, má Kosovo za sebou miestne voľby, prvé demokratické v histórii. Muž, ktorý pred časom horlivo obhajoval vojenský zásah v Kosove, ktorý mal ochrániť Albáncov pred srbským násilím, však pri odchode z funkcie pripúšťa, že medzinárodná správa nastolená v roku 1999 pod jeho vedením nedokázala ochrániť miestnych Srbov. Do provincie sa vrátilo okolo 80 000 vyhnaných Albáncov, ale na druhej strane približne 200 000 osôb nealbánskeho pôvodu (prevažne Srbov) utieklo alebo bolo vyhnaných. „Prestaňte sa zabíjať,“ tak znel Kouchnerov odkaz obyvateľom Kosova, ktorý predniesol vo svojom rozlúčkovom prejave.
Zakladateľovi niekoľkých humanitárnych organizácií, ktorý o sebe hovorí, že je pripravený spraviť krik na verejnosti alebo pózovať fotografom s podvyživenými deťmi utečencov v náručí kedykoľvek, keď cíti potrebu vzbudiť záujem o dôležitú vec, sa veľakrát podarilo spôsobiť prinajmenšom rozladenie v najvyšších kruhoch. Zástupcovi OSN pre ľudské práva v bývalej Juhoslávii Jiřímu Dienstbierovi na jar minulého roka dokonca odkázal, aby „bol ticho“.
Jeden z najpopulárnejších dánskych politikov, minister obrany Hans Häkkerup dnes prevezme vedenie civilnej správy OSN v Kosove (UNMIK). Aj keď nemá také medzinárodné meno ako Francúz Bernard Kouchner, má dobrú reputáciu i predpoklady na to, aby konkuroval svojmu slávnejšiemu predchodcovi. Svoje menovanie minulý rok 8. decembra prijal so slovami: „Je to zaujímavý post a ja som pripravený prijať túto výzvu.“
V 90. rokoch vďaka Häkkerupovi výrazne stúpla úloha tradične pacifistického Dánska v medzinárodných mierových operáciách. Obranu krajiny pretvoril do modernej podoby. Podarilo sa mu rozptýliť bývalú povesť Dánska ako váhavého člena NATO. (čtk, reuters)