Pred 15 rokmi sa delilo Česko–Slovensko. Čo vám z toho obdobia najviac utkvelo v pamäti?
„Predovšetkým politické rozhovory medzi HZDS a ODS. Pokým sa Václav Klaus snažil udržať funkčnú federáciu, my sme presadzovali konfederáciu, pretože je spravodlivejšia.“
V čom?
„Maximum kompetencií by prešlo na národné parlamenty. Prezident by sa však striedal, zostala by jedna mena aj spoločná armáda. Boli sme presvedčení, že týmto spôsobom by sa dosiahlo rovnoprávne postavenie Čechov a Slovákov. Česi to však chápali tak, že cez konfederáciu chceme budovať samostatný štát. S tým, že keď nám to nevyjde, budú na nás doplácať. Klaus nám dokonca na jednom rokovaní ponúkol 32 miliárd korún na vyrovnanie rozpočtu, ktorý by malo Slovensko od roku 1993.“
Prečo to urobil?
„Pretože Česi boli naozaj presvedčení, že chceme žiť z ich peňazí. Bol to zvláštny moment, prerušili sme rokovanie. Po krátkej porade sme však Klausov návrh odmietli. Keď sa chcete postaviť na vlastné nohy, nemôžete sa stále opierať o niekoho silnejšieho.“
Prečo ste nešli už na prvé rokovania s požiadavkou samostatného štátu?
„Boli sme presvedčení, že ešte na to nie sme dostatočne pripravení. Požiadavku konfederácie sme si však dali do volebného programu v roku 1992 s vedomím, že to bude len na štyri roky.“
Čo by prišlo potom?
„Samostatný štát. Do roku 1996 by sa postupne preniesli kompetencie z federálu na národnú úroveň.“
Takže Česi sa nemýlili, keď si mysleli, že konfederácia je prípravou na samostatnosť.
„Nie. Spomínam si aj na jednu kurióznu situáciu, keď sa nás podpredseda ODS Kovář pýtal, aká je naša predstava ďalšieho fungovania spoločného štátu. Spolu s Milanom Čičom a Jozefom Moravčíkom sme teda vypracovali koncepciu konfederácie, ktorú sme mu raz o polnoci potajomky odovzdali na benzínovej pumpe v Humpolci.“
VIDEO - Kováč: Predstavu o rozdelení sme odovzdali na benzínovej pumpe
Prečo také tajnosti?
„Mečiarovi sme to nemohli povedať, pretože neznášal papiere, respektíve to, čo bolo čierne na bielom.“
Prečo?
„Zrejme aj preto, že sám nemal ucelenú predstavu, ako ďalej. Keď sa potom Mečiar stretol s Klausom, sedeli sme vo vedľajšej miestnosti. Keďže sme nemali čo robiť, na výzvu českej delegácie som podrobne opísal našu predstavu konfederácie. Česi neverili, že Mečiar o nej nevie.“
Ako reagoval, keď sa to dozvedel?
„Nič nám nevyčítal, len povedal, že to nie je oficiálny návrh HZDS. Podobne ako my sa však snažil dosiahnuť medzinárodnú subjektivitu pre Slovensko. No keďže Česi trvali na federácii, Klaus napokon predstúpil pred novinárov a povedal, že sa rozchádzame.“
Čo ste vtedy cítili?
„Veľkú úľavu, že sme to nepovedali my, hoci sme to chceli, ale Klaus, ktorý až do poslednej chvíle presadzoval niečo iné. Časom som sa dozvedel, že Česi sa obávali aj toho, že v konfederácii si nebudú dať vedieť rady s Mečiarom.“
VIDEO - Kováč: Česi mali z Mečiara obavy
Podľa prieskumu agentúry MVK si polovica Slovákov myslí, že o vznik samostatného Slovenska sa najviac zaslúžil Mečiar. Čo na to hovoríte?
„Že celé je to oveľa zložitejšie. Myslím, že aj Ján Čarnogurský sa mýli, keď hovorí, že otcom národa je Mečiar. Po prvé: samostatný štát by nebol možný, keby sme sa nezbavili totalitného režimu. Po druhé: idea nezávislosti na Slovensku zrela veľmi dlho. Nosili ju v hlave celé generácie politikov pred nami, HZDS len využilo príležitosť, aby ju mohlo realizovať. To bol jednoducho postupný vývoj, takže tie zásluhy sa nedajú pripísať jednému človeku. Okrem toho, Mečiar nerozhodoval sám, na rokovania som chodil aj ja, Milan Kňažko či Augustín Marián Húska.“
Podľa rovnakého prieskumu ste však skončili až na 15. mieste.
„Prieskumy sú len o pocitoch, nevypovedajú o tom, ako to bolo naozaj. Ja som mal sen, že Slovensko bude samostatnou, demokratickou krajinou, už ako vysokoškolák. Som veľmi rád, že som dostal šancu byť pri tom.“
Predbehol vás aj Čarnogurský.
„A akú úlohu zohral on?“
Ako prvý hovoril o samostatnej hviezdičke a stoličke.
„Dôležité sú skutky. Pamätám si, ako ma v roku 1992, keď bol predsedom vlády, presviedčal, aby sme upustili od požiadavky konfederácie.“
Prečo?
„Tvrdil, že z toho bude samostatnosť. Keď som sa ho spýtal, prečo ju nechce, povedal, že teraz na to nemáme. Z jednej strany by nás vraj gniavili Česi, z druhej Maďari.“
S odstupom času – bolo rozdelenie správne rozhodnutie?
„Áno. Dnes máme rýchlejší ekonomický rast ako Česi, v rovnakom čase sme vstúpili aj do EÚ. A to aj napriek tomu, že Mečiar urobil Slovensku v rokoch 1994 – 1998 obrovskú škodu.“
VIDEO - Kováč: Rozdelenie Československa bolo dobré
Kedy ste si prvýkrát všimli, že Mečiar je „škodná“?
„Niekedy v roku 1992, keď sa HZDS presťahovalo do nového sídla na Bezručovu ulicu v Bratislave. Spolu s Kňažkom, Húskom a Filkusom sme naňho tlačili, aby prerušil kontakty s ľuďmi ako Ivan Lexa a Anna Nagyová.“
Prečo sa Mečiar obklopil práve nimi?
„Pretože s nimi mohol robiť veci, ktoré neboli vždy korektné a ktoré mali zostať pred verejnosťou utajené.“
Napríklad?
„Išlo aj o to, kto bude mať prístup k materiálom ŠtB. Zvláštne bolo aj moje stretnutie s Mečiarom v marci 1993 – dva mesiace po tom, ako som sa stal prezidentom. Zavolal som si ho po neúspešných rokovaniach s SNS o zostavení vlády.“
O čo išlo?
„Mečiar mi vtedy na otázku, ako chce ďalej pokračovať, keď obvinil SNS z korupcie, odpovedal: Vy ste už zabudli, že bezo mňa by ste boli nuly. Vtedy som si uvedomil, že máme dočinenia s človekom, ktorý má o sebe nereálne predstavy. Ďalší šok prišiel už o niekoľko mesiacov, v novembri 1993.“
VIDEO - Kováč: Mečiar mi povedal, že bez neho sme všetci nuly, že bez neho nebude Slovensko
Čo sa vtedy stalo?
„Keď sa konečne HZDS dohodlo s SNS, že budú spolu vládnuť, Mečiar navrhol za ministra privatizácie Lexu. To som odmietol.“
Prečo?
„Pretože som Lexovi nedôveroval. Mečiar ma však presviedčal, že potrebuje Lexu, aby mu nakradol peniaze, pretože budú predčasné voľby a pokladňa HZDS je prázdna.“
VIDEO - Kováč: Michal Kováč: Mečiar Lexu potreboval, potom ho chcel kopnúť do riti
Povedal doslova nakradne?
„Áno. A ešte dodal, že keď mu nakradne peniaze, potom ho kopne do riti. Ostal som ako zmrazený.“
Mečiar je dnes pri moci. Je to pre vás veľké sklamanie?
„Sklamal ma postoj viacerých politikov, ktorí pred voľbami hovorili, že s Mečiarom nie. On totiž minulý rok prvýkrát prehral voľby, takže keby ho odmietli, definitívne by skončil.“
Neodmietol ho Fico ani Dzurinda.
„Myslím, že Ficov postoj je logickým dôsledkom toho, že s Mečiarom začal koketovať Dzurinda. Fico zrejme rozmýšľal spôsobom, že keď nezíska Mečiara na svoju stranu, opäť príde o funkciu predsedu vlády. Napriek tomu považujem za chybu, že táto vláda vznikla s pomocou Mečiara. Fico sa nemusel tak ponáhľať, vláda sa bežne zostavuje aj dva či tri mesiace.“
Otázne je, či sa rozhodoval sám, alebo zaňho rozhodli ľudia v pozadí Smeru.
„To neviem. Od rôznych podnikateľov však počúvam, že Ficovu stranu ovládajú Široký s Lexom.“
To by mohol byť jeden z dôvodov, prečo sa napokon Fico rozhodol pre Mečiara.
„To neviem posúdiť. Tvrdenia, že Smer je do veľkej miery pod vplyvom týchto ľudí, sú asi trochu prehnané. Mrzí ma však, keď sa kupčí s takými vecami, ako je zrušenie Mečiarových amnestií.“
Prečo to Fico vytiahol?
„Pretože sa mu to hodilo, keď potreboval pritlačiť na Mečiara. Keby to chcel urobiť, už je to dávno za nami. V minulosti nikdy nehlasoval za.“
Veríte ešte, že dôjde k zrušeniu amnestií a vyšetreniu únosu vášho syna?
„Áno.“
VIDEO - Kováč verí, že Mečiarove amnestie zrušia
Kedy?
„Vtedy, keď dospeje väčšina poslancov k záveru, že nikomu nepomáha, keď sa neriešia takéto dôležité otázky.“
Je Fico dobrý premiér?
„Súhlasím s ním, keď ide proti monopolom.“
Čo by ste mu vytkli?
„Predovšetkým to, že si nevybral dobrých koaličných partnerov. A tiež to, že hovorí o opozičných poslancoch, že by mali sedieť v base. Keď to povie predseda vlády, ktorý však nepredloží žiadne dôkazy, stráca dôveryhodnosť.“
Veríte, že Fico je taký čistý, ako to prezentoval v pozemkovej kauze?
„Aj Mečiar bol pre mňa do chvíle, kým som sa nedozvedel, že zhromažduje nejaké majetky, statočný človek. Ficovi sa však zatiaľ nič nedokázalo, vinicu nepovažujem za kauzu.“
Prekvapilo vás, keď vyšlo najavo, že pozemky v Tatrách získala firma blízka Mečiarovi?
„Nie.“ (Smiech.)
Prečo?
„Pretože si myslím, že človek, ktorý rozhodoval o tom, kto zbohatne, pričom sa tomu ani sám nebránil, sa snaží byť najbohatší. Viete si predstaviť, že umožníte iným, aby zbohatli a na seba zabudnete?“
Podľa vás patrí Mečiar k najbohatším ľuďom na Slovensku?
„Dokonca si myslím, že je najbohatší, akurát to má všelijako skryté. Druhý najbohatší je možno Janko Slota.“
VIDEO - Kováč: Mečiar patrí k najbohatším mužom na Slovensku
Na koľko odhadujete Mečiarov majetok?
„To neviem, Elektru však považujem len za takú drobnosť. To nie je majetok, ktorý prináša zisk. Ak si chce človek udržať také náročné bývanie, potrebuje aj nejaké zdroje.“
Myslíte, že HZDS prežije ďalšie voľby?
„Tým si nie som istý. Tí, čo tam zostali, sa však budú snažiť za každú cenu zostať pri koryte.“