Najväčšie riziko predstavovali dve skupiny: bývalí pracovníci bezpečnostných zložiek, ktorých nový režim nepotreboval, a bývalí zápasníci a vzpierači, ktorých športové programy prestali byť financované.
Špióni, straníci a zápasníci sa spojili začiatkom 90. rokov, aby sa zmocnili štátneho majetku a aby ovládli iné biznisy súkromnými armádami ozbrojených ochrankárov.
Jednou z najväčších takýchto "joint ventures" bola Multigroup vedená Iljom Pavlovom, bývalým zápasníkom. Multigroup, neskôr premenovaná na MG Corporation, podnikala vo všetkom - od turizmu cez stravovanie až po plynovody a ropovody. Poľský časopis Vprost označil v roku 2002 Pavlova s majetkom v hodnote 1,5 miliardy dolárov za ôsmeho najbohatšieho človeka vo východnej Európe. V roku 1997 prežil pokus o atentát po tom, čo vypovedal na súdnom pojednávaní, ktoré riešilo vraždu prvého bulharského postkomunistického premiéra Andreja Lukanova. Zabili ho až v marci 2003 jedinou guľkou do srdca.
Pavlovov konglomerát zahŕňal firmu Security Insurance Company (SIC), známu výpalnícku organizáciu, ktorá zamestnávala stovky zápasníkov a podľa jej obetí pracovala metódou - "bezpečnosť od nás, lebo inak..."
Hlavnou konkurenciou SIC bola Vasil Iliev Security (VIS), vedená bývalým zápasníkom a jeho bratom, Georgijom Ilievom. VIS a SIC viedli od roku 2000 do roku 2005 zúrivý boj o ovládnutie obchodu s drogami v Sofii, pri ktorom zahynulo asi šesťdesiat mafiánov a desiatky ďalších zmizli.
K mafiánom so športovou minulosťou patril aj bývalý majster vo veslovaní, Ivo "krstný otec" Karaminski, zakladateľ bezpečnostnej agentúry Corona. Ten spolupracoval s bývalými komunistickými špičkami, ktorým poskytoval ochranu a pomohol tak upevniť si postavenie oligarchov na novom trhu.
Spojitosť medzi zápasníkmi a organizovaným zločinom bola v Bulharsku taká úzka, že slovo "zápasník" je dodnes synonymom gangstra. Napriek snahe krajiny o vykorenenie organizovaného zločinu pred vstupom do EÚ v roku 2007, jej zápasníci majú stále priveľkú moc. Podľa výskumu Centra pre štúdium demokracie, zločinecké skupiny minuli v miestnych voľbách v októbri 2007 až 147 miliónov dolárov na kupovanie hlasov. Organizovaný zločin získal v roku 2006 len z prostitúcie a obchodovania so ženami tržby v sume 2,6 miliardy dolárov. Ďalšie zdroje príjmu má mafia z obchodu s drogami a kradnutými autami. Tom Nicholson
Zdroj: AP, "Bulgarian crime groups invest heavily in buying influence", December 13, 2007; Jane Perlez, "Rogue 'wrestlers' have an armlock on Bulgaria", New York Times, January 12, 1995.